Με φόρα από το Σούπερ Καπ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Δράμα (41-31) στην πρεμιέρα της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 41-31 της Δράμας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball premier. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ κόντρα στην ΑΕΚ, ήταν εντυπωσιακή και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 3-4 τερμάτων από το ξεκίνημα του αγώνα. Στη συνέχεια, η ομάδα του Πειραιά διεύρυνε τη διαφορά προς το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 3-6 στο πρώτο επτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 7-10 του 15ου λεπτού και στη συνέχεια στο 15-19 με τον Τζίμπουλα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-29 στο 40ό λεπτο και στη συνέχεια δεν πήρε το πόδι από το γκάζι.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Τζηράς (11 γκολ), Τόσκας (10 γκολ) και Σάββας (9 γκολ).

«Σήμερα, γνωρίζαμε ότι θα αντιμετωπίσουμε έναν αξιόλογο αντίπαλο, που είναι επικίνδυνος στην έδρα του. Πιστεύω, ήμασταν πολύ σοβαροί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και δεν δώσαμε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Μετουσιώσαμε την καλή μας άμυνα σε εύκολους αιφνιδιασμούς, κάτι που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως ατού της φετινής μας ομάδας. Εμείς σαν Ολυμπιακός θέλουμε να δείχνουμε μια σταθερά καλή εικόνα σε όλα τα ματς, γιατί με αυτόν τον τρόπο, πιστεύω σεβόμαστε τον εαυτό μας και τη δουλειά που έχουμε ρίξει στις προπονήσεις από την αρχή στην προετοιμασία», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Τζηράς.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 31-41

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19 (ημχ), 18-25, 20-29, 24-31, 26-34, 27-37, 31-41

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης 5, Κοτσαμαρίλογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Ζαχαρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 8, Σίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 9

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/3-4/5