«Αγκαλιά» με την πέμπτη θέση η Κηφισιά

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:10 - 31.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:26 - 31.03.2024

Η Κηφισιά επικράτησε 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για την τέταρτη αγωνιστική των πλέο οφ για τις θέσεις 5-7 στη Volley League.

Τεράστιο βήμα για την κατάληψη της πέμπτης θέση στη φετινή Volley League έκανε η Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε 3-1 τον Άθλο Ορεστιάδας για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 στο πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά έφτασε τους 22 βαθμούς στο μίνι πρωτάθλημα και είναι στην πέμπτη θέση. Με δεδομένο ότι ο Άθλος την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό, η ομάδα της Ορεστιάδας έχασε κάθε ελπίδα για την κατάληψη της πέμπτης θέσης.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη προηγήθηκε 8-6 στο πρώτο σετ με μπλοκ του Σπηλιώτη αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 10-10 με τον Πέρεζ και τον Καραμπαλί και προηγήθηκαν 16-17 με τον Μπέικ. Η Κηφισιά προσπέρασε με 18-17 με άσο του Οκοσάνοβιτς και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (20-18) με άσο του Μπόγιτς. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο τριπλό σετ μπολ (24-21) μετά από άστοχη επίθεση του Μπέικ. Ο Άθλος μείωσε 24-23 με άσο του Μποζίδη αλλά ένα χαμένο σερβίς του Καραμπαλί στη συνέχεια έδωσε το πρώτο σετ στην Κηφισιά.

Με μπλοκ του Στιβαχτή, η Κηφισιά προσπέρασε με 7-5 δεύτερο σετ. Ο Άθλος ισοφάρισε 8-8 με τον Ράμος και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 13-13 και το λάθος του Στιβαχτή. Δύο κακές επιθέσεις από Μπέικ και Καραμπαλί έφεραν την Κηφισιά σε θέση ισχύος για το 15-13 αλλά ο Άθλος επανήλθε και πάλι για το 16-16 με άσο του Κιν. Η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε στο 21-24 με επίθεση του Χάτσεσον και κατέκτησε το δεύτερο σετ με πόντο του ίδιου παίκτη.

Με δύο διαδοχικά μπλοκ, από τον Οκοσάνοβιτς και τον Γκλάντστοουν, η Κηφισιά προσπέρασε 6-2 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους με άσο του Οκοσάνοβιτς. Μία χαμένη επίθεση του Ράμος - Πέρεζ έφερε την ομάδα των βορείων προαστίων στο 10-4 ενώ η Κηφισιά προηγήθηκε με 15-7 μετά από κακή επίθεση του Κωνσταντινίδη. Ο Άθλος μάζεψε τη διαφορά (15-11) μετά από λάθος του Σπηλιώτη και στη συνέχεια μείωσε στους τρεις (16-13) μετά από κακή επίθεση του Οκοσάνοβιτς. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη που έκανε το 25-16 και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 με άσο του Σπηλιώτη. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο 13-7 με δύο διαδοχικούς άσους του Γκλάντστοουν. Με νέο άσο, αυτή τη φορά του Οκοσάνοβιτς, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 20-13 και κατέκτησαν με άνεση το τέταρτο σετ και έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσίτσικας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.