Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρωτάθλημα του αιώνα στην έδρα του Ολυμπιακού!

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:04 - 27.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:16 - 27.04.2024

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία απίθανη ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό, όπου βρέθηκε πίσω με 2-0, έχοντας μειονέκτημα έδρας, επικράτησε 3-2 στο Ρέντη στο πέμπτο ματς και κατέκτησε το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 26ο της ιστορίας του στη Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα στη Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στον πέμπτο και τελευταίο τελικό στο κλειστό του Ρέντη και ολοκλήρωσε μία απίθανη ανατροπή. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς, έχοντας μειονέκτημα έδρας, βρέθηκε πίσω με 2-0 στη σειρά και ο Ολυμπιακός ετοιμαζόταν στα στέψη.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήρε τρεις διαδοχικές νίκες (οι δύο στο κλειστό του Ρέντη) και πήρε το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 26ο στην ιστορία του. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, που κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο ολοκληρώνει τη σεζόν με την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Καράρο στην πάσα, Κούμπουρα στη διαγώνιο, Νίζετιχ - Μλεΐνκοβα στα άκρα, Φαριόλ - Εμμανουηλίδου στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παπαφωτίου στην πάσα, Άτκινσον στην πάσα, Γκρόθες - Καρκάσες στα άκρα, Χατζηευστρατιάδου - Σαμαντάν στα άκρα και λίμπερο την Μπελιά.

Το τριφύλλι έχτισε σερί μετά το αρχικό 3-3 και προσπέρασε με 3-8 με μπλοκ της Σαμαντάν. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με double score (5-10) με την Άτκινσον και ο Ολυμπιακός έψαξε αντίδραση με την Κούμπουρα και τη Μλεΐνκοβα. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έφτασε και πάλι στο +5 (12-17) με την Καρκάσες. Οι γηπεδούχες με καλό σερβίς ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 20-20 με τη Μλεΐνκοβα. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 20-22 μετά από άστοχη επίθεση της Νίζετιχ και έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με την Καρκάσες. Μία άστοχη προσπάθεια της Κουβανής ακραίας έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει 24-24, όμως το τριφύλλι έκλεισε το πρώτο σετ με 24-26 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερο σετ και προσπέρασε 5-1 με πέρασμα της Φαριόλ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στον πόντο, ισοφάρισε 8-8 με άσο της Καρκάσες και προσπέρασε 9-8 με την Άτκινσον. Η ομάδα του Πειραιά έφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ της για το 11-9 μετά από άστοχη επίθεση της Χατζηευστρατιάδου. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έκανε νέα ανατροπή για το 12-14 μετά από κακή επίθεση της Φαριόλ. Στο 17-19 με τη Λαμπρούση στη γραμμή του σερβίς, ο Ολυμπιακός έχτισε σερί για το 21-19 με τη Μλεΐνκοβα και έκλεισε το σετ με 25-21 μετά από κακή επίθεση της Καρκάσες.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 1-5 με άσο της Σαμαντάν, αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά στον πόντο (8-9) μετά από άστοχη επίθεση της Γκρόθες και ισοφάρισε 11-11 με τη Νίζετιχ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλες φορές μέσα στο σετ, με αρκετές ισοπαλίες αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο, η ομάδα του Πειραιά έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και προσπέρασε 23-20 με επίθεση της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο σετ με 25-21 με άσο της Λαμπρούση.

Τα καλά σερβίς της Παπαφωτίου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 5-7 στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 8-7 με πέρασμα της Λαμπρούση, όμως το τριφύλλι έφτασε στο 8-10 με επίθεση της Άτκινσον. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς ανέκτησε την ψυχολογία της και προηγήθηκε με έξι πόντους (10-16) με τη Σαμαντάν. Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (13-20) με μπλοκ της Χατζηευστρατριάδου και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τέταρτο σετ με 18-25 μετά από κακή επίθεση της Τσιτσιγιάννη.

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3-7 μετά από επίθεση της Καρκάσες. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση με τη Φαριόλ αλλά το τριφύλλι προσπέρασε με πέντε πόντους (7-12) με επίθεση της Σαμαντάν ενώ με επίθεση της Καρκάσες, η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έφτασε σε συνθήκες ματς μπολ. Ο πέμπτος τελικός ολοκληρώθηκε με επίθεση της Σαμαντάν.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καλούδας, Τσεκούρας, Γραμματεία: Καλούδας - Τσεκούρας.