Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό

Sportal newsroom 00:24 - 17.01.2024

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Ναντ στη Γαλλία στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η πορεία του Παναθηναϊκού στο Challenge Cup βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Ναντ στη Γαλλία και σε συνδυασμό με την ήττα της με το ίδιο σκορ στον πρώτο αγώνα στο κλειστό του Μετς αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ και αναπτέρωσε τις ελπίδες του, δεδομένου ότι ήθελε μόνο καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Το τριφύλλι, όμως, απώλεσε τα επόμενα δύο σετ - παρά το γεγονός ότι είχε πάρει διαφορά - η Ναντ έκανε το 2-1 και έκανε διαδικαστικό το υπόλοιπο ματς.

Οι Γαλλίδες με πίεση στο σερβίς έβγαλαν τον Παναθηναϊκό μακριά από το φιλέ και με όπλο το μπλοκ (15-8) πήραν τον έλεγχο του αγώνα, κάνοντας μάλιστα τα 7 από τα 15 στο κρίσιμο τρίτο σετ.

Η Άτκινσον ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, με την Καρκάσες να πετυχαίνει 13 αλλά έχοντας δύσκολο βράδυ στην υποδοχή.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις και κοιτάζει το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς

Διαιτητές: Γκονζάλεζ (Ισπανία), Πέτσε (Αυστρία).