Κυρίαρχος στο Ρέντη ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό, μία νίκη μακριά από τον τίτλο το τριφύλλι

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

20:25 - 03.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:13 - 03.05.2023

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό (3-1) στο κλειστό του Ρέντη, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague γυναικών και θέλει μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο.

Ο Παναθηναϊκός απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο στις 19:00 το απόγευμα στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη, παίρνει τον τίτλο με 3-0 νίκες. Αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει στο κλειστό του ΟΑΚΑ, θα υπάρξει και τέταρτος τελικός στο κλειστό του Ρέντη την Τετάρτη 10 Μαΐου.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-7 στο πρώτο σετ με την Παπαφωτίου με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει με την Κούμπουρα. Με άσο της Κρος, το τριφύλλι προσπέρασε και πάλι με δύο πόντους με την ομάδα του Μιτσέλι να κάνει την ανατροπή για το 13-11 με άσο της Κούμπουρα. Με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Γουίντερς, οι γηπεδούχες προσπέρασαν με τέσσερις πόντους για το 18-14 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (19-19) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά ξανά με δύο πόντους (23-21) με μπλοκ της Καράρο.

Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πάλι (23-23) με άσο της Ανθούλη. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (24-23) με την Εμμανουηλίδου με το τριφύλλι να ισοφαρίζει με την Γκρόθες. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο δεύτερο σετ μπολ (25-24) με τη Γουίντερς. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και πάλι με την Ανθούλη και προσπέρασε φτάνοντας στο σετ μπολ (25-26) μετά από άστοχη επίθεση της Κούμπουρα με το τριφύλλι να κατακτά το πρώτο σετ με 25-27 με επίθεση της Ανάε.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ και έχτισε διαφορά στο ξεκίνημα με τη Μέντιτς στη γραμμή του σερβίς. Με δύο διαδοχικούς άσους της Σέρβας και επίθεση από την Ανάε, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 4-9. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει με τη Σάλας με τη διαφορά να φτάνει τους οκτώ πόντους (10-18) μετά από άστοχη επίθεση της Κουβανής ακραίας. Η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε να μειώνει κάτω από τους πέντε πόντους με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το δεύτερο σετ με 19-25 με τη Μέντιτς.

Με άσο της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-3 στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να δείχνει αντίδραση με τη Γουίντερς. Το τριφύλλι προσπέρασε με 3-7 από την Ανθούλη με την ομάδα του Πειραιά να μειώνει στον πόντο (9-10) με άσο της Τσιτσιγιάννη και να ισοφαρίζει με μπλοκ της Καράρο. Με άσο της Σάλας, η ομάδα του Μιτσέλι προσπέρασε με 12-11.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με τρεις πόντους (16-13) με την Λαμπρούση, με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να κάνει το 17-17 με άσο της Ανθούλη. Με πλασέ της Γκρόθες και λάθος επίθεση της Τσιτσιγιάννη το τριφύλλι προσπέρασε με 17-20 με τον Ολυμπιακό να έχει και πάλι απάντηση για το 20-20 με επίθεση της Σάλας και μπλοκ της Λαμπρούση. Το τριφύλλι έφτασε τρεις φορές (23-24, 24-25, 25-26) σε συνθήκες ματς μπολ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 26-26 με τη Γουίντερς. Με επίθεση της Κρος, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε τέταρτο ματς μπολ για το 26-27 με με τις γηπεδούχες να μένουν και πάλι «ζωντανές» μετά από παράβαση της Παπαφωτίου στο φιλέ. Η φάση αυτή ελέχθηκε από το Video Check. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή και πήρε το σετ με 29-27 με μπλοκ της Σάλας.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 5-3 στο τέταρτο σετ μετά από κακή επίθεση της Γκρόθες. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (5-5) με άσο της Μέντιτς και προηγήθηκε με 5-7 μετά από χαμένη επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Με άσο της Γουίντερς η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 9-8 με το τριφύλλι να κάνει και πάλι την ανατροπή για το 14-17 με άσο της Ανθούλη. Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε με τη Σάλας αλλά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-22 με μπλοκ της Μέντιτς στην Τσιτσιγιάννη. Το τριφύλλι διατήρησε τη διαφορά των δύο πόντων και έφτασε στην κατάκτηση του τέταρτου σετ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Κυριοπούλου, Επόπτες: Σαμοθράκης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.