Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, 28-24 την ΑΕΚ και ισοφάριση της σειράς των τελικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:07 - 17.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:56 - 17.05.2023

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε με 28-24 της ΑΕΚ στον δεύτερο τελικό της Handball premier και ισοφάρισε τη σειρά κόντρα στην Ένωση.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της handball premier. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 28-24 της ΑΕΚ στον δεύτερο αγώνα και έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κυριάρχησε τον αγώνα και έδειξε αντίδραση μετά την ήττα του στον πρώτο τελικό. Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 22 Μαΐου.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 4-2 στο 5ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-3 με την ΑΕΚ να βρίσκει γκολ μετά από σχεδόν επτά λεπτά με τον Παπαδιονυσίου. Η Ένωση μείωσε σε 7-5 με τον Τσιτομπί με τη διαφορά να φτάνει στο ελάχιστο (8-7) με τέρμα του Μαντάλινιτς στο 18ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πάτησε και πάλι γκάζι για το 13-9 με τον Καραμπουρνιώτη. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατήρησε το προβάδισμά της για το 15-10 του πρώτου ημιχρόνου με τον Σλαβούλιτσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή διατηρούσε διαφορά με το σκορ να φτάνει στο 23-15 με τον Νιοκάς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ΑΕΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης και μείωσε σε 24-21 με τον Μαντάλινιτς. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή διατήρησε το προβάδισμά του παίρνοντας τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 28-24
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημχ), 17-12, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 6, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 6, Κεδέρης.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-1/1