«Σφράγισε» το εισιτήριο ο Παναθηναϊκός

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:56 - 15.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:14 - 15.11.2023

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στη φάση των «16» του Challenge Cup μετά τη νίκη του με 3-0 σετ κόντρα στη Νόβα Γκόριτσα στη ρεβάνς των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στη φάση των «16» του Challenge Cup. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προηγήθηκε με 2-0 σετ επί της Νόβα Γκόριτσα στη Σλοβενία και σε συνδυασμό με τη νίκη της στο πρώτο ματς στην Αθήνα με 3-0 σετ «σφράγισε» το εισιτήριο. Στη συνέχεια, το τριφύλλι κατέκτησε το τρίτο σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός, που προερχόταν από νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, δεν αντιμετώπισε θέματα στο ματς. Στο ματς αγωνίστηκε η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, που δεν είχε παίξει σε επίσημο ματς φέτος λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο σετ, το τριφύλλι έφτασε στο 1-7 στο ξεκίνημα. Η Νόβα μείωσε αλλά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε και πάλι στο +6 (11-17, 12-18) δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο για το 17-18, όμως ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο φινάλε για το 20-25 του πρώτου σετ.

Μετά το αρχικό 8-8, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι για το 8-16 κυριαρχώντας απόλυτα. Η διαφορά υπέρ του τριφυλλιού δεν έπεσε κάτω από τους δύο πόντους και η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση το δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» της CSM Βουκουρεστίου.

Στο τρίτο σετ, η Νόβα έδειξε πιο ανταγωνιστική. Η ομάδα της Σλοβενίας προηγήθηκε με 14-11 αλλά ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ισοφάρισε και το σετ πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι τέλους. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκλεισε το τρίτο σετ και πήρε τη νίκη.