Προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό, 3-1 την Τσβόλε

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:47 - 11.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:38 - 11.10.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Τσβόλε στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το Challenge Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «32» του Challenge Cup έκανε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Τσβόλε στο κλειστό του Μετς στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς των δύο ομάδων σε μία εβδομάδα για να πάρει την πρόκριση. Αν το τριφύλλι προκριθεί, τότε θα αντιμετωπίσει τη Νόβα Γκόριτσα από τη Σλοβενία.

Πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν η Σέρινταν Άτκινσον. Η Αμερικανίδα διαγώνια τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 46% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Σπουδαία εμφάνιση έκανε και η Κένια Καρκάσες με 18 πόντους αλλά και η Μαρτίνα Σαμαντάν με 17 έχοντας τρία μπλοκ.

Η ομάδα της Ολλανδίας μπήκε φουριόζα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-4 με την Λαμ Σόλτεν. Το τριφύλλι αντέδρασε και έφερε την κατάσταση στα ίσα. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια και η Τσβόλε προσπέρασε με 12-15 μετά από δύο διαδοχικά λάθη της Άτκινσον και άσο της Ρόσλερ.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε με 17-15 μετά από άστοχη επίθεση της Νόμπελ. Η ολλανδική ομάδα, όμως, βρέθηκε και πάλι μπροστά με 18-22 αλλά η Καρκάσες έδωσε τέλος στο σερί της. Η Τσβόλε έκανε το 22-24 και είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ αλλά το τριφύλλι έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24 με την Άτκινσον και με άσο της Αμερικανίδας τελείωσε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ πήγαινε πόντο πόντο στο ξεκίνημα. Η Τσβόλε προσπέρασε με 9-11 μετά από άστοχο χτύπημα της Άτκινσον αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και πάλι. Με κακό πρώτο χρόνο της Μεταξά και λάθος της Καρκάσες, η ολλανδική ομάδα προσπέρασε με 15-19. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε προσωρινά με άσο της Παπαφωτίου, όμως η ολλανδική ομάδα είχε τον έλεγχο και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με μπλοκ της Μεταξά. Η Τσβόλε μείωσε αλλά με άσο της Παπαφωτίου η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 11-7 ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 16-10 με την Άτκινσον και το 19-12 με επίθεση της Καρκάσες. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με 25-18 με την Άτκινσον.

Με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν και μπλοκ άουτ της Καρκάσες ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 7-3 στο τέταρτο σετ. Η Τσβόλε μείωσε 9-7 με πρώτο χρόνο της Σόλτεν αλλά οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν αγχώθηκαν. Η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους (22-14) και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην άνετη νίκη.