Χωρίς προβλήματα ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:18 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:05 - 28.01.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για τη 13η αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει στο κυνήγι του Ολυμπιακού στη Volley League. Το τριφύλλι επικράτησε με 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 32 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Ολυμπιακό που νίκησε με άνεση την Κηφισιά. Η ομάδα της Θράκης έμεινε στους 11 βαθμούς.

Με τρεις διαδοχικούς πόντους του Μπουιάτι (ένας άσος) η ομάδα της Θράκης προηγήθηκε 5-7 στο πρώτο σετ. Ο Άθλος συνέχισε να έχει τα ηνία του σετ μέχρι το 9-11 και τον άσο του Κεν. Με μπλοκ του Ερνάντεζ, το τριφύλλι προσπέρασε με 12-11 και στη συνέχεια προηγήθηκε με τρεις πόντους για το 16-13 με άσο του Βουλκίδη και πόντο του Κουβανού διαγώνιου.

Με άσο του Μπουιάτι, ο Άθλος μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του σετ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στην τελική ευθεία και με δύο διαδοχικούς πόντους του Ερνάντεζ έφτασε στο 25-17 και το 1-0 σετ.

Με δύο διαδοχικούς άσους του Βουλκίδη, το τριφύλλι έφτασε στο 3-1 στο δεύτερο σετ. Με άσο του Κεν, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 6-6 και προσπέρασαν με 10-11 με άσο του Μπουιάτι. Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 18-14 με άσο του Ιερεθουέλο. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (21-15) με άσο του Κόβαρ. Ο Άθλος μείωσε στους τρεις πόντους (23-20) μετά από λάθος του Ιερεθουέλο αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι έφτασε 10-7 μετά από λάθος επίθεση του Μπουιάτι αλλά ο Άθλος μείωσε στον πόντο (10-9) με άσο του Χάτσεσον. Ένας άσος του Κόβαρ και ένα μπλοκ του Βουλκίδη έφεραν το τριφύλλι στο 13-9.

Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (16-10) μετά από άσο του Βουλκίδη και επίθεση του Πετρέα. Το τριφύλλι έφτασε στο 19-12 με μπλοκ του Κόβαρ και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα.

Νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νανόπουλο για τον Μίλωνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που σημείωσε 22 πόντους (με 18/24 επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 75%) ο Μίλωνας νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης με 3-0 σετ και έκανε άλμα για την είσοδο του στην πρώτη 4αδα της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Τίμοφι Πολουγιάν κατάφερε με διαδοχικές ανατροπές στο σκορ εντός του 2ου και του 3ου σετ να πάρει τη νίκη. Είχε υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (56% έναντι 42% του Πηγάσου) και σχεδόν άριστη υποδοχή με τους Νανόπουλο, Χανδρινό και Μολίνα να δίνουν ρεσιτάλ παράλληλα με την πίεση στο σερβίς.

Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 18 βαθμούς με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ στην 5η θέση βρίσκονται Κηφισιά και Άθλος, ενώ στους 10 έμεινε και ο Πήγασος Πολίχνης.

Πλέον ο Μίλωνας μπαίνει στην τελική ευθεία για την πρώτη αναμέτρηση με την Λούνεμπουργκ στα προημιτελικά του CEV Cup και τη δύσκολη αποστολή στη Γερμανία. Ο Πήγασος είχε επιθετικές λύσεις μόνο με τον Χάζελντεν που σημείωσε 16 πόντους και δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε 17-14 και 23-21 αλλά ο Μίλωνας στο φινάλε του σετ με σερί 4-0 (από Χαραλαμπίδη, λάθος Καπετανίδης και 2 πόντους του Νανόπουλου) έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε πάλι με 17-14 και 20-18 αλλά ο Μίλωνας έμεινε στον αγώνα και με πραγματικό ρεσιτάλ του Νανόπουλου και άσσο του Κοντοστάθη έκανε ανατροπή και πήρε το σετ 25-23 και μαζί και τη νίκη εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σαμοθράκης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.