Τα Πεύκα πέρασαν από την έδρα του ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:34 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:28 - 27.01.2024

Οι Πρωταθλητές Πεύκων επικράτησαν 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η εντυπωσιακή πορεία των Πρωταθλητών Πεύκων συνεχίζεται. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena, έφτασε τους 22 βαθμούς και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ, που πριν λίγες ημέρες ανακοίνωσε το τέλος της συνεργασίας του με τον Ντάρκο Ζάκοτς έμεινε στους 17 βαθμούς. Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθισε ο Θάνος Τέρζης.

Η γηπεδούχος ομάδες μπήκε στο ματς δυνατά και προσπέρασε με 7-2 με άσο της Ουίλιαμς και μπλοκ της Πολυνοπούλου. Τα Πεύκα μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (7-6) με μπλοκ της Δρακουλίδου αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά για το 13-9 με επίθεση της Κυπαρίσση.

Ένας άσο από τη Μορένο και μία λάθος επίθεση της Ουίλιαμς έδωσα στα Πεύκα την ευκαιρία να πλησιάσουν στον πόντο για το 14-13. Ο ΠΑΟΚ, όμως είχε τον έλεγχο και προσπέρασε με 19-16 με άσο της Πολυνοπούλου. Με μπλοκ της Τερζόγλου οι γηπεδούχες έφτασαν στο 21-17 αλλά η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με εντυπωσιακό σερί, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 21-22 με μπλοκ της Νικόλοβα. Μετά από λάθος της Ουίλιαμς και πόντο της Γκραφ, η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε στο διπλό σετ μπολ και τελικά κατέκτησε το σετ με 23-25.

Με άσο της Μορένο τα Πεύκα προσπέρασαν με 3-5 στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 9-9 με άσο της Ηλιοπούλου, όμως η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου πήρε εκ νέου προβάδισμα. Με άσο της Νικόλοβα τα Πεύκα έφτασαν στο 13-15 ενώ η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (15-18) μετά από χαμένη επίθεση της Τερζόγλου.

Οι παίκτριες του Κώστα Παπαδόπουλου είχαν τον έλεγχο του σετ και προσπέρασαν με 19-22 με τη Μορένο. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 20-24 και κατέκτησαν το δεύτερο σετ δίχως να πιεστούν ιδιαίτερα.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-5 αλλά τα Πεύκα επανήλθαν για το 10-10 μετά από άστοχη επίθεση της Ουίλιαμς. Οι γηπεδούχες προσπέρασαν με 16-14 αλλά η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έκανε την ανατροπή για το 16-18. Τα Πεύκα διατήρησαν το ισχυρό προβάδισμα μέχρι το 20-23. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε 23-24 αλλά οι φιλοξενούμενες έκλεισαν τον αγώνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 23-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 23-25) σε 80'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/16 επ., 52% υπ.-36% άριστες), Κυπαρίσση 7 (7/24 επ., 50% υπ.-43% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/41 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ.-22% άριστες), Αρμουτσή, Ντέακ 1 (1/2 επ.), Τσιόγκα 1 (1/3 επ.)

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκραφ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3 μπλοκ), Νικόλοβα 10 (8/247 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 17% υπ.-00% άριστες), Κάντγουορθ 12 (8/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.-37% άριστες), Μορένο 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 36% υπ.-14% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.