Νίκησε τον Άρη με ανατροπή και έμεινε αήττητη η ΑΕΚ - Έχασε βαθμό στη Βούλα ο Παναθηναϊκός

Sportal newsroom 22:56 - 18.11.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 3-2 σετ του Άρη για την πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ΑΕΚ παραμένει αήττητη στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ επικράτησε με 3-2 σετ του Άρη για την πέμπτη αγωνιστική και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Μανώλης Σκουλικάρης δεν είχε στη διάθεσή του την Καναδή Κιμ Ρομπιτέιλ λόγω θλάσης και βασική πασαδόρος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της η 19χρονη Μαρίνα Στάικου.

Με την Λενγκβάιλερ ο Άρης προηγήθηκε με 7-10 στο πρώτο σετ, αλλά γρήγορα η ΑΕΚ επανήλθε και με την Πάσκοβα πέρασε μπροστά με 12-10. Με μία επίθεση και ένα μπλοκ από τις Λενγκβάιλερ και Καλαποδά ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά με 12-15, αλλά η Πάσκοβα με άσσο έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (15-15). Δύο λάθη της ΑΕΚ, μία επίθεση της Στεντίλ και ένας άσσος της Καλαποδά έφεραν το +5 για τις φιλοξενούμενες (15-20), που πήραν το πρώτο σετ με 21-25 μετά από επίθεση της Σαβάρ.

Στο δεύτερο σετ ενώ όλα έδειχνα ότι η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και βρισκόταν κοντά στην ισοφάριση, ήρθαν τα πάνω κάτω. Η Κωνσταντινίδου είχε κάνει το 21-17 βάζοντας τις βάσεις για το 1-1 σετ, αλλά ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με μπλοκ της Καλαποδά ισοφάρισε σε 23-23. Η Ένωση έσωσε δύο σετ μπολ του Άρη με την Νικόλοβα, αλλά η Λενγκβάιλερ και η Στεντίλ έκαναν το 25-27 για το 0-2 σετ.

Αποφασισμένη για την αντεπίθεση μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, κρατώντας τα ηνία καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν άφησε τον Άρη να προσπεράσει μετά το 9-10. Με δύο σερί μπλόκ, απο την Μπλάνκο και την Νικόλοβα η διαφορά έφτασε στο +7, με την «Ένωση» να παίρνει το σετ με 25-15.

Με φόρα απο το προηγούμενο σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ το τέταρτο, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα στο σκορ με 4-0. Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλές την Νικόλοβα και την Πάσκοβα επιθετικά, κράτησαν το προβάδισμα (17-13) και στο τέλος πήραν το σετ με (25-18) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρεικ η «Ένωση» συνέχισε να ανεβάζει την επίδοση της και να παίρνει γρήγορο προβάδισμα με (4-2). Η Πάσκοβα με τρείς διαδοχικους πόντους αύξησε την διαφορά στο +4 κάνοντας την συνέχεια πιο εύκολη. Την νίκη σφράγισε η Στράντζαλη με μπλοκ, διαμορφώντας έτσι το τελικό 15-7.

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής ΑΕΚ): «Στα δύο σετ δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί. Μετά όμως βρήκαμε λύσεις, η αυτοπεποίθηση μας ανέβηκε και πήραμε τη νίκη. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη ενώ δεν παίξαμε καλά. Ευχαριστούμε και πάλι τον κόσμο μας που δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα».

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί έπαιξαν πολύ καλά, ασχέτως αν χάσαμε στο φινάλε. Ειδικά στην Στάικου που έπαιξε για πρώτη φορά στην Α1 και στάθηκε αντάξια απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Μπράβο και στον κόσμο της ΑΕΚ που ήταν φοβερός, όπως και στην διαιτησία. Εμείς συνεχίζουμε τη δουλειά για να πάρουμε τις νίκες που θέλουμε».

Διαιτητές: Μάλφας, Μεταξά, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταυράτη, Παπαχατζής, Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-27

3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

4ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-18

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-8

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-27, 25-15, 25-18, 15-08) σε 114'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Καλαντάτζε 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 2 (2/9 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Πάσκοβα 17 (14/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Μπλάνκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 23 (19/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 14% υπ. - 7% άριστες), Ξηντάρα (λ), Γιώτα 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Σαβάρ 19 (16/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Στάικου 1 (1/3 επ.), Καλαποδά 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μητακίδου 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Λένγκβαϊλερ 27 (23/48 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεντίλ 9 (7/27 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 26% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 50% υπ. - 37% άριστες), Χωριάτη, Δάρδα, Σκουλούδη, Παπαδοπούλου, Κτιστάκη.

Δίποντο του Παναθηναϊκού στη Βούλα

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στη Βούλα απέναντι στη μαχητική Θέτιδα. Το τριφύλλι επικράτησε με 3-2 σετ για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με συνεχόμενες ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων.

Στο πρώτο σετ η Θέτιδα μετά το αρχικό 4-4 ξέφυγε 8-4 με τα σερβίς της Χέιντεν με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 9-7, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά που πλησίασε στο -2. Η Θέτιδα απάντησε άμεσα για το 11-7, ξέφυγε με 16-10 κι όταν ο Παναθηναϊκός πλησίασε με 18-15, έτρεξε νέο δικό της σερί για το 21-15 φτάνοντας στο τελικό 25-20.

Ίδιο το σενάριο στο δεύτερο σετ, αλλά διαφορετικό το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός με την Γενιτσαριδη αντί της Γκρότους μετέτρεψε το 5-6 σε 5-10 και μέχρι το 14-19 συντηρούσε άνετα αυτή τη διαφορά. Σε εκείνο το σημείο όμως η Θέτις πίεσε την Καρκάσες στην υποδοχή και πλησίασε στον πόντο (18-19 και 20-21), όμως η Άτκινσον με δύο επιθέσεις «ξεκόλλησε» τις πράσινες που έφτασαν στο 20-25.

Με την Γενιτσαρίδη να συνεχίζει να δίνει σημαντικές βοήθειες ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 4-5, σε 4-8 χωρίς η γηπεδούχος ομάδα να βγάλει αντίδραση καθώς η διαφορά μεγάλωσε φτάνοντας στο 7-12 και 9-15. Το άουτ της Άτκινοσν έφερε το σκορ στο 12-15, με τη διαφορά να ανοίγει και πάλι στο 14-21, αλλά τα λάθη των φιλοξενούμενων κι οι φοβερές άμυνες των γηπεδούχων έφεραν το σκορ στο 21-22. Ωστόσο επίθεση της Άτκινσον, άσος της Καρκάσες και άουτ της Χέιντεν έδωσαν το σετ στον ΠΑΟ.

Το θρίλερ όμως δεν είχε τελειώσει, παρόλο που η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε καλύτερα (5-7) κι η Θέτις έχασε προσωρινά τη Χέιντεν (με πρόβλημα στη μέση). Η ομάδα της Βούλας απάντησε με επιμέρους σκορ 9-3 για το 14-10, με τον τριφύλλι με την είσοδο της Γκρότους να κάνει νέα ανατροπή φτάνοντας στο 16-18 και 17-20 με μπλοκ της Σάμανταν. Η άουτ επίθεση της Άτκινσον έφερε νέα ισοπαλία (20-20) και το μπλοκ της Πετοβάρι στην Καρκάσες διαμόρφωσε το 22-21 με την Σιρίνινα να καρφώνει άουτ στο 24-23, αλλά η Χέιντεν (που είχε επιστρέψει) με μπλοκ στην Άτκινσον και ο άσσος της Αμερικανίδας έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί και πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα (2-5) με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 5-8 και να ακολουθεί άσσος της Άτκινσον (5-9). Ασος της Χέιντεν και κόντρα της Μερτέκη έριξαν τη διαφορά στον πόντο (8-9) με τις πράσινες όμως να μετατρέπουν το 10-11 σε 10-14. Η Παπαφωτίου έχασε το σερβίς, η Σπανάκη μπήκε αντί της Μερτέκη και με δικό της άσσο έγινε το 13-14, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Καλμαζίδη η Άτκινσον τελείωσε την επίθεση και το ματς.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Ταλάρου.