Η Εθνική χάντμπολ νίκησε τη Σλοβακία

Sportal newsroom 18:29 - 29.12.2023

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών επιβλήθηκε 35-23 της Σλοβακίας και κατέλαβε την τρίτη θέση στο 45ο διεθνές τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» που διεξάγεται στο Πιτέστι.

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο 45ο διεθνές τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» η Εθνική χάντμπολ ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε με 35-23 της Σλοβακίας και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Το επίσημο ντεμπούτο του με την Εθνική Ανδρών έκανε ο 19χρονος πλέι μέικερ Δημήτρης Παναγιώτου που σημείωσε και 2 γκολ. Το τεχνικό επιτελείο είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Μάλλιος, Μπουκοβίνας και Τόσκας.

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Μπόσκος με 7 γκολ και ακολούθησε ο Παπαδιονυσίου με 6 τέρματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κυρίαρχο από το 20’ και μετά και επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του μετατρέποντας το 7-8 σε 7-14 (28’) με σερί 6-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 10-16.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Εθνική έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 και κατάφερε να φτάσει στο +11 (13-24) στο 44’. Στο τελευταίο 15λεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 (22-35) στο τελευταίο λεπτό, πριν οι Σλοβάκοι μειώσουν στο τελικό σκορ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε: «Είχαμε καλύτερο ρυθμό από χθες. Ήταν σημαντικό φιλικό γιατί δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που η ομάδα θα τους χρειαστεί και μάλιστα ανταποκρίθηκαν. Βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα του κάθε αθλητή. Είμαι ευχαριστημένος γιατί το 2ο στάδιο της προετοιμασίας μας εδώ ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα».

ΣΛΟΒΑΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-35

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-7, 7-9, 7-11, 10-16 (ημχ), 11-20, 13-21, 14-25, 17-27, 20-31, 23-35

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 2, Σάββας 1, Πασσιάς 3, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 5, Τζηράς, Δομπρής 1, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου 6, Αραμπατζής 2, Μάλλιος, Παπάζογλου 3, Τόσκας, Παναγιώτου 2, Mπόσκος 7, Μπουκοβίνας.

Διαιτητές: Σέρμπου- Βασιλέσκου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 2/2-2/5