Ήττα από τον Φριτζ και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Australian Open

© Photo by Andy Cheung/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 08:15 - 21.01.2024 / Ανανεώθηκε: 09:01 - 28.01.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στα τέσσερα σετ από τον Τέιλορ Φριτζ και αποχαιρέτησε το Australian Open.

Στον τέταρτο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο φετινό Australian Open. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 7-6(3), 5-7, 6-3, 6-3 από τον Τέιλορ Φριτζ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Έλληνας τενίστας, περσινός φιναλίστ της διοργάνωσης δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στο πολύ καλό σερβίς του αντιπάλου του. Ο Τσιτσιπάς έκανε πολλά λάθη και έμεινε εκτός προημιτελικών στη Μελβούρνη μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο Φριτζ, από την άλλη, πήρε τα περισσότερα μεγάλα ράλι στο φινάλε του αγώνα και πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση. Ο Αμερικανός θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά. Ο Σέρβος τενίστας, που κυνηγά στη Μελβούρνη τον 25ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του, «καθάρισε» με 6-0, 6-0, 6-3 τον Αντριάν Μαναρινό και δείχνει να είναι σε εκπληκτική κατάσταση.

Σε μία ισορροπία... τρόμου κινήθηκε το πρώτο σετ. Οι δυο τενίστες απώλεσαν από διπλό μπρέικ στα δύο πρώτα γκέιμ του αγώνα. Τόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όσο και ο Φριτζ σέρβιραν καλά, αλλά ο Αμερικανός δεν έχασε πόντο στο πρώτο του σερβίς (26/26) και το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Φριτζ έφτασε γρήγορα στο μίνι μπρέικ για το 3-1. Παρά την ξεκάθαρη υποστήριξη του κοινού στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο Αμερικανός συνέχισε να σερβίρει καλά, έκανε δεύτερο μίνι μπρέικ και έκλεισε το πρώτο σετ στο δικό του σερβίς.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ. Οι δύο τενίστες σέρβιραν αρκετά καλά, αν και το ποσοστό του Φριτζ στο πρώτο σερβίς έπεσε σημαντικά. Στο 5-5 ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε με μπρέικ πόιντ και «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του την κατάλληλη στιγμή. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας άντεξε την πίεση (ο Φριτζ είχε ευκαιρία για μπρέικ στο 12ο γκέιμ) και έκλεισε το σετ μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που ήταν ξεκάθαρα με το μέρος και φώναζε ρυθμικά το όνομά του.

Ο Τέιλορ Φριτζ βρήκε γρήγορα μπρέικ στο τρίτο σετ για το 2-0. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έβγαλε σπουδαίες άμυνες και «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του για το 2-2. Ο Αμερικανός είχε μπρέικ πόιντ στο έκτο γκέιμ του τρίτου σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς έβγαλε μεγάλα χτυπήματα, κέρδιζε τα μεγάλα ράλι και ισοφάριζε διαρκώς.

Τα πολλά λάθη, όμως, από τη γραμμή του σερβίς του στοίχισαν κι έτσι ο αντίπαλός του πήρε σημαντικό πλεονέκτημα όταν προηγήθηκε με 5-2. Ο Τσιτσιπάς απάντησε εμφατικά με love service game για το 5-3, όμως ο Φριτζ υπερασπίστηκε το σερβίς του και έκλεισε το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο αγώνας κράτησε μέχρι το 3-3, όπου ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Ο Φρίτζ έκανε το μπρέικ και στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 5-3 βάζοντας απίστευτη πίεση στον κορυφαίο Έλληνα τενίστα. Ο Τσιτσιπάς είχε απάντηση στο πρώτο ματς πόιντ του Αμερικανού, όχι όμως και στο δεύτερο και ο 27χρονος Φριτζ πανηγύρισε μία απουδαία πρόκριση.

• 2-2 love service game για τον Φριτζ

Ματς για γερά νεύρα μέχρι στιγμής. Φαίνεται ότι και το τέταρτο σετ θα κριθεί στις λεπτομέρειες

• 3-2 κρατάει το σερβίς του ο Φριτζ, παρά το γεγονός ότι απειλήθηκε

Μεγάλες άμυνες από τον Τσιτσιπά που απάντησε αμέσως στο μπρέικ που δέχθηκε. Απειλούν πιο πολύ, πλέον, οι δύο τενίστες

• 2-2 ισορροπία στο τρίτο σετ με καλό σερβίς του Τσιτσιπά
  • 2-1 ο Τσιτσιπάς παίρνει πίσω το μπρέικ και θα σερβίρει

Ο Τζόκοβιτς περιμένει έναν από τους δύο τενίστες στα προημιτελικά. Ο Σέρβος «καθάρισε» τον Αντριάν Μαναρινό με 6-0, 6-0, 6-3 και συνεχίζει την πορεία του για την κατάκτηση του 25ου Grand Slam στην καριέρα του

1ο σετ 7-6(3)

• Ο Φριτζ κάνει δεύτερο μίνι και μπρέικ και στη συνέχεια κατακτά το πρώτο σετ.
  • Μίνι μπρέικ για τον Φριτζ και 3-1 στο τάι μπρέικ
  • 6-6 αντέχει και πάλι ο Φριτζ και οδηγεί το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ

Σε ισορροπία... τρόμου κινείται το πρώτο σετ μέχρι στιγμής 11-11 οι winners, 6-6 τα αβίαστα λάθη για τους δύο τενίστες

• 5-6 κρατάει το σερβίς του και ο Τσιτσιπάς. Ο Φριτζ θα σερβίρει και πάλι υπό πίεση, για να μείνει στο σετ
  • 5-5 με love service game του Φριτζ
  • 4-5 μπροστά ο Τσιτσιπάς και ο Φριτζ θα σερβίρει για να μείνει στο σετ
  • 4-4 με τον Φριτζ να έχει 14/14 κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς!
  • Να πούμε ότι βρέχει στη Μελβούρνη, αλλά αυτό δεν επηρεάζει τον αγώνα του Έλληνα τενίστα, αφού το γήπεδο που αγωνίζεται διαθέτει οροφή, που έχει κλείσει
  • Ο νικητής θα αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα τον Νόβακ Τζόκοβιτς που παίζει κόντρα στον Αντριάν Μαναρινό.
  • Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχει το πάνω χέρι τις μεταξύ τους αναμετρήσεις αφού μετράει τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες.