Στέφανος και Πέτρος με ανατροπή έστειλαν την Ελλάδα στο World Group I

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς

Άγγελος Φραγκισκάτος 14:39 - 04.02.2024 / Ανανεώθηκε: 15:00 - 04.02.2024

Τα αδέλφια Τσιτσιπά με φοβερή ανατροπή γύρισαν το παιχνίδι κόντρα στη Ρουμανία (2-1) και έστειλαν την Ελλάδα στο World Group I του Davis Cup.

Μεγάλη εμφάνιση για την Ελλάδα. Τα αδέρφια Τσιτσιπά έκαναν την ανατροπή κόντρα στη Ρουμανία και με εκπληκτικό τένις (2-1 σετ) έστειλαν την γαλανόλευκη στο World Group I του Davis Cup.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ αμφίρροπο, με τους αδερφούς Τσιτσιπά να κερδίζουν έναν παραπάνω πόντο από τους Ρουμάνους, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνη που κατέκτησε το σετ, κερδίζοντας τους πιο πιο κομβικούς πόντους στο tie-break, όπου επικράτησαν με 7-4.

Στο δεύτερο σετ Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς μπήκαν δυναμικά και έδειξαν από την αρχή πως δεν πρόκειται να χαρίσουν τίποτα στους αντίπαλους τους. Το ελληνικό δίδυμο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία και έκλεισε με 6-3 το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ το ελληνικό δίδυμο «έσπασε» νωρίς το σερβίς των Ρουμάνων και στο 3ο σετ, προηγήθηκε με 3-1 και δεν κοίταξε πίσω του μετά απ' αυτό, διατηρώντας με ασφάλεια το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Έτσι η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 6-4 και έκλεισε το εισιτήριο για το tie στο World Group I, που θα γίνει τον Σεπτέμβριο.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή θα είναι η 2η διαδοχική χρονιά που θα παίξει σ' αυτή την κατηγορία η Εθνική μας ομάδα

Θυμηθείτε το live του αγώνα

3ο σετ 6-4

• Τα αδέρφια Τσιτσιπά κλείνουν το σετ και παίρνουν τη νίκη με 6-4.
  • Love service game για την Ρουμανία που κάνει το 5-4. Η εθνική μας ομάδα σερβίρει για την κατάκτηση του τρίτου σετ και παράλληλα για τη νίκη.
  • Άλλο ένα καλό service game για την Ελλάδα που προηγείται με 5-3.
  • Κρατάει η Ρουμανία για το 4-3.
  • Love service game για τα αδέρφια Τσιτσιπά που κάνουν το 4-2.
  • Άνετο service game για την Ρουμανία που κάνει το 3-2.
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ η ελληνική ομάδα που κάνει το 3-1 στο τρίτο σετ.
  • Μπρέικ! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγείται με 2-1 και θα σερβίρει.
  • Κρατάει το ελληνικό δίδυμο  για το 1-1.
  • Άνετο service game για την Ρουμανία για το 1-0 στο τρίτο σετ.

2ο σετ 6-3

• Η Ελλάδα κατακτάει το δεύτερο σετ (6-3) με love service game και ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.
  • Κρατάει το σερβίς της η Ρουμανία για το 5-3.
  • Love service game για την Ελλάδα που κάνει το 5-2.
  • Κρατάει η Ρουμανία που μειώνει σε 4-2.
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ η γαλανόλευκη που προηγείται με 4-1.
  • Μπρέικ για την Ελλάδα που προηγείται με 3-1.
  • Μπροστά και πάλι η Ελλάδα για το 2-1.
  • Κρατάει το δίδυμο της Ρουμανίας για το 1-1 στο δεύτερο σετ.
  • Άνετο service game για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και 1-0.

1ο σετ 6-7 (7-4)

• Ο Κορνέα τελειώνει το τάι μπρέικ με 7-4 και 1-0 η Ρουμανία στα σετ.
  • Τρομερή λόμπα ο Κοπίλ στη διαγώνιο και 6-4 η Ρουμανία.
  • Προβάδισμα ξανά για τη Ρουμανία με 5-4.
  • Ισορροπία ξανά και 4-4 για την Ελλάδα.
  • Η Ρουμανία κάνει το 4-3.
  • Χάνει βολέ στη διαγώνιο ο Πέτρος και 3-3 η Ρουμανία.
  • Μίνι μπρέικ για την Ελλάδα και 3-2.
  • 2-2 η Ρουμανία.
  • 2-1 η Ελλάδα, επιστροφή στο φιλέ ο Κοπίλ.
  • Ο Πέτρος Τσιτσιπάς έκανε το 1-1.
  • Η Ρουμανία κρατάει το σερβίς της για το 1-0.
  • Η Ελλάδα ισοφαρίζει σε 6-6 και το παιχνίδι θα οδηγηθεί στη διαδικασία του τάι-μπρέικ.
  • Κρατάει το σερβίς της η Ρουμανία για το 6-5.
  • Ισοφαρίζει σε 5-5 η Ελλάδα.
  • Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει μπρέικ, όμως η Ρουμανία κράτησε το σερβίς της για το 5-4.
  • Άνετο service game για την «γαλανόλευκη» και 4-4.
  • Κρατάει το σερβίς της και η Ρουμανία για το 4-3.
  • Ισοφαρίζει σε 3-3 το ελληνικό δίδυμο.
  • Άνετη η Ρουμανία στο σερβίς της για το 3-2.
  • Κρατάει το σερβίς της η Ελλάδα για το 2-2.
  • Σερβίρει καλά η Ρουμανία για το 2-1.
  • Χωρίς πρόβλημα στο σερβίς η Ελλάδα κάνει το 1-1.
  • Καλό service game στο ξεκίνημα και 1-0 για τη Ρουμανία.
  • Η αναμέτρηση ξεκίνησε.
  • Τα δύο ζευγάρια ξεκίνησαν το ζέσταμα.
  • Θυμίζουμε πως το Σάββατο (4/2) ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε στον πρώτο αγώνα με 6-3, 6-4 το Νο2 των Ρουμάνων, Μάριους Κοπίλ ενώ στη συνέχεια ο Αριστοτέλης Θάνος  επικράτησε με ανατρπή, 4-6, 6-3, 6-2, του Νίκολας Νταβίντ Ιονέλ.
  • Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι προς το παρόν.
  • Η εθνική ομάδα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο.
  • Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγείται 2-0 των Ρουμάνων και χρειάζεται μια νίκη στους τελευταίους τρεις αγώνες, για να προκριθεί στο κορυφαίο γκρουπ δυναμικότητας της διοργάνωσης.
  • Αυτή είναι η δεύτερη και τελευταία ημέρα των αναμετρήσεων στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων, στην αναμέτρηση Ελλάδα-Ρουμανία για τα play-offs του World Group I στο Davis Cup.
  • Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του διπλού, όπου θα αγωνιστούν οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς, με αντιπάλους τους Κοπίλ και Κορνέα.