Άνετος ο Τσιτσιπάς, προκρίθηκε στην τετράδα της Αμβέρσας

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:20 - 20.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:54 - 20.10.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε σε straight sets τον Γιάνικ Χάνφμαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά τουρνουά της Αμβέρσας.

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση είναι ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών επιβλήθηκε με 6-3, 6-3 του Γιάνικ Χάνφμαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά της Αμβέρσας.

Ο Τσιτσιπάς θα έχει, μάλιστα, διπλή αποστολή, αφού παίζει στην ίδια φάση και στο διπλό με τον αδερφό του Πέτρο. Ο 25χρονος τενίστας δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Γερμανό αντίπαλό του.

Ο Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Χάνφμαν για την ήττα του στο τουρνουά της Μαγιόρκα. Ο Έλληνας τενίστας θα παίξει για μία θέση στον τελικό της διοργάνωση κόντρα στον νικητή του αγώνα Φιλς - Βαρίγιας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε υποδειγματικά στον αγώνα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας σέρβιρε υποδειγματικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο σετ. Αντίθετα, έκανε μπρέικ στο έκτο γκέιμ και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε με επιτυχία μπρέικ πόιντ του Χάνφμαν στο τέταρτο και το έκτο γκέιμ του δεύτερου σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά (δύο μπρέικ) και έφτασε στη νίκη.