Ήττα για τη Σάκκαρη από τη Ζενγκ

Μαρία Σάκκαρη

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:26 - 11.10.2023 / Ανανεώθηκε: 16:37 - 11.10.2023

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε σε straight sets από την Κινγουέν Ζενγκ και έμεινε εκτός προημιτελικών στο τουρνουά της πόλης Ζενγκζού.

Στον δεύτερο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά της πόλης Ζενγκζού. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 7-6(2), 6-3 από την Κινγουέν Ζενγκ και έμεινε εκτός προημιτελικών.

Αυτός, ενδεχομένως, να ήταν ο τελευταίος αγώνας της Σάκκαρη τη φετινή σεζόν. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δεν θα παίξει σε άλλο τουρνουά, ενώ είναι επιλαχούσα για το WTA Finals του Μεξικού. Δεν αποκλείεται, δηλαδή, να λάβει μέρος στο τουρνουά των κορυφαίων της σεζόν, αν κάποια τενίστρια αποσυρθεί.

Η Ζενγκ προηγήθηκε με μπρέικ νωρίς στον αγώνα για το 3-1 στο πρώτο σετ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια όλων των εποχών είχε δύο ευκαιρίες για μπρέικ στο έκτο γκέιμ και τελικά το έκανε με απόλυτη ψυχραιμία για το 4-4. Στη συνέχεια, οι δύο τενίστριες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους και το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η Ζενγκ έκανε μίνι μπρέικ και σέρβιρε υποδειγματικά για το 3-0. Η Μαρία Σάκκαρη έδειχνε - προς στιγμήν - να αντιδρά μειώνοντας σε 3-2 αλλά η Κινέζα αντίπαλός της πήρε τέσσερις πόντους στη σειρά και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστριες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους. Η Ζενγκ έκανε μπρέικ στο έκτο γκέιμ και στη συνέχεια το εξαργύρωσε για το 5-2. Η Σάκκαρη έμεινε στον αγώνα αντιμετωπίζοντας ματς πόιντ της Ζενγκ για το 5-3. Στη συνέχεια, όμως, η Κινέζα σέρβιρε υποδειγματικά για το 6-3 και το 2-0 σετ.

• Μπρέικ για τη Σάκκαρη! Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ισοφαρίζει 4-4 και θα σερβίρει
  • Η Σάκκαρη αντιμετώπισε με επιτυχία διπλό μπρέικ πόιντ της αντιπάλου της για το 4-3 στο πρώτο σετ.
  • Η Σάκκαρη είχε διπλό μπρέικ πόιντ αλλά η Ζενγκ με καλό σερβίς διατήρησε το πλεονέκτημά της για το 4-2 στο πρώτο σετ
  • Κρατάει το σερβίς της η Σάκκαρη για το 3-2 στο πρώτο σετ
  • Η Σάκκαρη είχε μπρέικ πόιντ αλλά η Ζενγκ κράτησε το σερβίς της για το 3-1 στο πρώτο σετ
  • Μπρέικ! Η Ζενγκ σπάει το σερβίς της Σάκκαρη και προηγείται με 2-1 στο πρώτο σετ.
  • Εξαιρετική και η Ζενγκ στο σερβίς της και 1-1 στο πρώτο σετ
  • Άνετο service game για τη Σάκκαρη και 0-1 στο πρώτο σετ