Έβγαλε αντίδραση και νίκησε την Καρδίτσα η ΑΕΚ

Τζόρνταν ΜακΡέι

Χρήστος Τσάλτας 17:00 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:30 - 24.09.2023

Εικόνα αντίδρασης από την ΑΕΚ στο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά «Μαυροσκούφεια», με την ομάδα του Ζοάν Πλάθα να επικρατεί της Καρδίτσας με 90-68, ούσα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου.

Απέναντι στον ΠΑΟΚ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και γνώρισε «βαριά» ήττα με 113-75. Λίγες ώρες αργότερα η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση, κόντρα στην Καρδίτσα και έκλεισε νικηφόρα το τουρνουά «Μαυροσκούφεια» στο PAOK Sports Arena της Θεσσαλονίκης.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και πάτησαν γκάζι στην δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας το 38-33 του 15' σε 58-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Εν συνεχεία διατήρησαν τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασαν άνετα στη νίκη, δείχνοντας βελτιωμένη εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την Κατδίτσα να βρίσκει λύσεις για να πάρει τα ηνία (13-14, 5'). Οι παίκτες του Πλάθα ανέβασαν στροφές και έτρεξαν επί μέρους 11-0, χτίζοντας διαφορά με ΜάκΛεμορ και Ραντλ (24-14, 7'). Οι κιτρινόμαυροι συνέχιαν στο ίδιο τέμπο και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 31-18 του πρώτου δεκαλέπτου, ελέγχοντας τον ρυθμό.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με την ΑΕΚ να ελέγχει την κατάσταση και να κρατάει τη διψήφια διαφορά (38-25, 13'). Η αντίδραση της Καρδίτσας ήρθε με επί μέρους 8-0 από τον Μπουκάναν, με τη διαφορά να μειώνεται (38-33, 15'). Το τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όμως ήταν ένας μονόλογος από πλευράς ΑΕΚ, που με επί μέρους 20-0 κατάφερε να κελίσει το ημίχρονο με διαφορά που ξεπέρασε τους 20 πόντους, για το 58-33.

Οι παίκτες του Πλάθα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (64-41, 23'). Η Καρδίτσα δεν μπορούσε να ακολουθήσει το τέμπο των «κιτρινόμαυρων», με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους για το 72-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο της κατάστασης, να κρατάει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, χάρη στην ευστοχία της στην περιφέρεια (13/24 τρίποντα στο παιχνίδι της Κυριακής), κλείνοντας τον κύκλο των αγώνων στη Θεσσαλονίκη με χαμόγελο.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 58-33, 72-47, 90-68.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 6 (6 ριμπάουντ), Χολ (6 ασίστ), Ραντλ 13 (6 ασίστ), Καράμπελας 2, Φλιώνης 5 (2 κλεψίματα), Πιλάβιος, Νετζήπογλου 10 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 15, Μάκλεμορ 2, Κουζέλογλου 5 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμπενγκέλε 16 (9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Κώττας, Ματαλλιωτάκης, Μακρέι 16 (4 ασίστ)

Α.Σ. Καρδίτσας Ιαπωνική (Παπανικολόπουλος): Δίπλαρος, Μπουχάχαν 7, Κλάσεν 9, Τσούκας, Μαλέλης, Μακκόλουμ 8, Γουάιτ 12, Σμιθ 11, Χρηστίδης, Αβδάλας, Σίμπερτ 8, Καμπερίδης 13