Έπαιζε μόνη στο Βερολίνο η Μονακό

Euroleague

Sportal newsroom 22:58 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:10 - 01.02.2023

Η Άλμπα Βερολίνου αποδείχθηκε «πρόβατο στη σφαγή», αφέθηκε στις ορέξεις της Μονακό μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τελικά ηττήθηκε από την ομάδα της Γαλλίας με σκορ 84-102.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Άλμπα Βερολίνου απέναντι στη Μονακό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται σταθερά φέτος στο «ρετιρέ» της κατάταξης της Euroleague, αφού όταν άνοιξαν το γκάζι εξαφανίστηκαν μετατρέποντας τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο και παίρνοντας τη νίκη με σκορ 102-84.

Δύο πρόσωπα έδειξε η Άλμπα στον αγώνα της κόντρα στη Μονακό, αφού αν και ξεκίνησε δυναμικά, σταδιακά η απόδοσή της έπεφτε. Οι Βερολινέζοι στο α' δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί, όμως στη συνέχεια οι Μονεγάσκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και από το 24-22 του 10' το σκορ έφτασε σχετικά εύκολα στο 36-51 του ημιχρόνου.

Με τον Μοτεγιούνας να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Τζέιμς να οργανώνει άψογα την ομάδα του, οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση σε άθε προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο ματς. Στο 30' η διαφορά παρέμενε στο +15 (54-73) και τοματς είχε πάρει τον δρόμο του όσον αφορά το νικητή της αναμέτρησης.

Το τελικό 84-102 ήρθε σβηστά για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που συνεχίζει τις φετινές πολύ καλές εμφανίσεις της που τη διατηρούν στις πάνω θέσεις της βαθμολογίας.

MVP: Ντονάτας Μοντεγιούνας

Ο ψηλός της Μονακό τα έκανε όλα και σύμφερε. Κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και γενικά ήταν απολαυστικός στο Βερολίνο.

Δεκάλεπτα: 24-22, 36-51, 54-73, 84-102

Αλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 16 (2), Σμιθ 5(1), Ντέλοου 3(1), Γουέτζελ 17, Μάτισεκ 8(2), Σνάιντερ 4, Ολίντε, Κουμάτζι 11, Τίμαν 8, Σίκμα 6, Μπλατ 4, Ζούσμαν 2.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 12(6 ασίστ), Μονέκε 6, Λόιντ 12, Μπλόσομγκεϊμ 3(1), Μακουντού 2, Ντιάλο 8(1), Μοτιεγιούνας 22(2), Ουαταρά 12(2), Στραζέλ 2, Χολ 10, Τζέιμς 13(1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν