«Δαιμονισμένος» στη... διαβολοβδομάδα ο Παναθηναϊκός, ξεμπέρδεψε και με τον Άρη

Ηλίας Λαλιώτης 19:12 - 12.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:47 - 12.11.2023

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη επί του Άρη (75-65) χάρη στο σχήμα του Εργκίν Αταμάν με τα τρία γκαρντ και «καθάρισε» στο τέλος με τον Ντίνο Μήτογλου.

Σε ένα κατάμεστο «Αλεξάνδρειο» ο Άρης υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό για την 6η αγωνιστική της Basket League, αλλά κατάφερε να βάλει δύσκολα στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας, μόνο για ένα ημίχρονο ουσιαστικά.

Οι «πράσινοι» έκαναν το 6 στα 6, επικρατώντας 75-65, αλλά χωρίς να καταφέρουν να πάρουν ιδιαίτερες ανάσες εν όψει «διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague. Κι αυτό γιατί έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και έφτασαν με καλές άμυνες και ευστοχία από την περιφέρεια σε ένα διψήφιο προβάδισμα.

Το σχήμα του Αταμάν με τρία γκαρντ στην τρίτη περίοδο ήταν το πλέον καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης, μετά το πρώτο ημίχρονο που βρήκε τον Άρη μπροστά στο σκορ με έναν πόντο. Σλούκας, Γκραντ και Βιλντόζα πίεσαν στην μπάλα, με τον Αργεντινό «Αρσέν Λουπέν» να τελειώνει τον αγώνα με 7 κλεψίματα (!), αλλά και να «πυροβολεί» σε εκείνο το σημείο από την περιφέρεια.

Για να έρθει ο Ντίνος Μήτογλου στην τέταρτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στους 4 και να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε συνολικά 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λεσόρ πρόσθεσε 14 πόντους και ο Γκριγκόνις 10.

Εξαιρετικός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γκραντ με 9 πόντους και 10 ασίστ, ενώ αρνητικός ήταν ο Κέντρικ Ναν στο εν Ελλάδι ντεμπούτο του, με 0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος, 3 φάουλ, αλλά και -14 στο +/- σε 9 λεπτά που ήταν στο παρκέ.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό με την ανοχή της διαιτητικής τριάδας των Πουρσανίδη, Θεονά, και Χριστινάκη, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη (18 ο Άρης, 15 ο Παναθηναϊκός). Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης 20/34 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 7/11 βολές, 28 ριμπάουντ (22-6), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 16/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 19/26 βολές, 35 ριμπάουντ (21-14), 19 ασίστ, 13 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τον Εργκίν Αταμάν να ξεκινά το παιχνίδι με τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός θέλησε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε με 2-9 στο ξεκίνημα, χάρη σε 6 πόντους του Κώστα, ενώ το πρώτο τρίποντο των «πράσινων» με τον Γκριγκόνις έκανε το 7-14, 3:35 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, κράτησε τον αντίπαλό του χωρίς σκορ (με τον Ναν που μπήκε στο παρκέ να έχει 0/4 σουτ) και με δύο μεγάλα τρίποντα του Τολιόπουλου έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 15-14 στο τέλος της περιόδου.

Με σερί 0-5 οι «πράσινοι» χάρη στο δεύτερο τρίποντο του Γκριγκόνις και κλέψιμο που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Λεσόρ πήραν και πάλι προβάδισμα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε ένα ακόμα 3λεπτο χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα ο Άρης να βρεθεί με δικό του 7-0 στο +3 (22-19). Πέντε προσωπικοί πόντοι του δημιουργού μέχρι εκείνο το σημείο Γκραντ (7 ασίστ στο πρώτο μέρος) έφεραν μια ακόμα αλλαγή στο προβάδισμα, με το ματς να πηγαίνει καλάθι-καλάθι στη συνέχεια μέχρι το 33-32 του ημιχρόνου, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάνκστον στην εκπνοή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Έπαιξε καλή άμυνα, ανάγκασε τον Άρη σε 5 λάθη μέσα σε 3,5 λεπτά και 8 συνολικά στην περίοδο και με τον Αταμάν να εμπιστεύεται σχήμα με τρία γκαρντ (Σλούκα, Βιλντόζα, Γκραντ) αρχικά χτύπησε με τον Λεσόρ κοντά στο καλάθι κι εν συνεχεία «εκτέλεσε» τον Άρη από την περιφέρεια με 2 τρίποντα του Βιλντόζα και ένα του Σλούκα για να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με το τέλος της περιόδου (44-55).

Οι ανάσες που έδωσε αναγκαστικά ο Αταμάν στους γκαρντ του, σε συνδυασμό με τη χαλαρότητα των διαιτητών σε φάσεις που έκαναν έξαλλο τον Τούρκο προπονητή και τον χρέωσαν με τεχνική ποινή, έφερε ένα σερί 7-0 για τον Άρη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 4 (53-57). Στο τελευταίο 5λεπτο, όμως, οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τα mismatch και τέλειωσαν σχετικά εύκολα το ματς με τον Ντίνο Μήτογλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 3 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (4/7 τρίποντα), Καρ 10, Κατσίβελης 4 (4 ασίστ, 4 λάθη), Φίλλιος, Μποχωρίδης (3 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 5 φάουλ), Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 2 (1/6 σουτ), Μπάνκστον 16 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 11 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 9 (2/4 τρίποντα, 7 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 9 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (5 ριμπάουντ), Ναν (0/3 δίποντα, 0/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Λεσόρ 14 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Καλαϊτζάκης 4.

• 37-39 στο 22', με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου με το σκορ στο 33-32 με συγκλονιστικό κάρφωμα του Μπάνκστον στην εκπνοή

• 29-31 στο 18', με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τον έλεγχο
  • 26-26 στο 15' με τον Γκραντ να δίνει λύσεις στον Παναθηναϊκό
  • 20-19 στο 12' με τον Άρη να κρατάει το προβάδισμα

ΤΕΛΟΣ πρώτου δεκαλέπτου με τον Μπάνκστον να κάνει το 15-14

• 13-14 στο 9 με τον Άρη να μειώνει στον πόντο
  • 7-14 στο 6' μετά από τρίποντο του Γκριγκόνις
  • 2-9 στο 4' με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει
  • 2-2 στο 2' με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σιγά - σιγά πατήματά τους