Βήμα πρόκρισης έκαναν ΑΕΚ, Χάποελ Κολόν, Νταρουσάφακα και Οστάνδη

Sportal newsroom 23:33 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:32 - 05.01.2023

Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων των play ins του FIBA Champions League.

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα της για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL, αφού επικράτησε της Τόφας με 73 -70 στα Άνω Λιόσια. Νωρίτερα η Οστάνδη είχε κάνει το break στην έδρα της Μπακσακσεχίρ, εκεί όπου νίκησε με 76-72, έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Ταϊρί που σημείωσε 16 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ στο δεκάλεπτο με 17 πόντους (27-10) όμως έκαναν επί μέρους σκορ 30-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο και σόκαραν την ομάδα της Τουρκίας, η οποία στη συνέχεια προσπάθησε να επανέλθει στη θέση του οδηγού αλλά δεν τα κατάφερε.

Με υπογραφή Στρέλνιεκς και Μίτσελ η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα από την Τόφας (vid)
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

21:36 - 04.01.2023

Με ένα μίνι - ρεσιτάλ των Γιανς Στρέλνιεκς και Αζάια Μίτσελ στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ νίκησε την Τόφας στο άδειο από κόσμο κλειστό των Άνω Λιοσίων με σκορ 73-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους «16» του BCL.

Εύκολο βράδυ είχε η Χάποελ Κολόν κόντρα στην Ιγκογκέα. Ο Τζόουνς και Ντάλτον καθάρισαν τον αγώνα για τους γηπεδούχους αφού φόρτωσν το καλάθι της ομάδας από την Βοσνία/ Ερζεγοπβίνη με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας τους Ισραηλινούς στο 1-0 με σκορ 103-79.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, η Νταρουσάφακα έκανε break στην έδρα της Μπενφίκα. Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με σκορ 89-76 κι έκαναν το 1-0 στη σειρά, ελπίζοντας ότι θα τελειώσουν την πρόκριση στις 10 του μήνα στη χώρα τους.