Με Μιλουτίνοφ πυλώνα, ο Ολυμπιακός πέρασε αέρα από την Καρδίτσα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:58 - 11.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:11 - 11.12.2023

Ο Ολυμπιακός, έχοντας σε τρομακτική κατάσταση τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, πήρε τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα εκτός έδρας με 83-54 και ανέβηκε στο 9-1 στην Stoiximan Basket League. Από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με την Καρδίτσα, η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι στο ίδιο επίπεδο, να μην μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Όλα τα λεφτά ο Μιλουτίνοφ με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έκανε... περίπατο στην Καρδίτσα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με το επιβλητικό 83-54 επί της τοπικής ομάδας.

Από την αρχή ο Ολυμπιακός έδειξε την ποιότητά του, με την Καρδίτσα να μην μπορεί σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον Ερυθρόλευκο ρυθμό, παρότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε τους Ουίλιαμς - Γκος (έμεινε εκτός 12άδας), τον Κώστα Παπανικολάου (αιμάτωμα), τον Ναζ Μήτρου - Λονγκ (δεν έχει ακόμα δικαίωμα συμμετοχής ως Έλληνας), τον Φιλίπ Πετρούσεφ (δεν έχει δηλωθεί) και τον Άλεκ Πίτερς (γίνεται πατέρας).

Όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος ήταν ασταμάτητος, έχοντας 21 πόντους και 21 ριμπάουντ σε 24'05'', ενώ 16 πρόσθεσε ο Κάνααν, 12 πρόσθεσε ο Σίκμα και 11 ο Λαρεντζάκης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Πειραιώτες πίεσαν τους γηπεδούχους και τους κράτησαν μόλις στους 6 πόντους, με το σκορ στο 6' να είναι 6-15. Ο Μιλουτίνοφ και ο Σίκμα βρήκαν σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός θέλησε να τελειώσει από νωρίς το ματς. Με τον Μιλουτίνοφ να μοιάζει ασταμάτητος, οι Ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και πάλι, με τον Πάπας να διαμορφώνει το 18-39 (15'). Ένα μίνι ξέσπασμα της Καρδίτσας μείωσε το σκορ, χωρίς όμως ο Ολυμπιακός να απειληθεί, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους Πειραιώτες στο +14 (28-44).

Μιλουτίνοφ και τρίποντα ήταν αυτό που χρειαζόταν για να ξεφύγει εκ νέου ο Ολυμπιακός με 20+ (33-57, 23'), με την Καρδίτσα να προσπαθεί, αλλά να μην είναι απειλητική. Παρόλα αυτά, ένα χαλάρωμα του Ολυμπιακού της έδωσε το δικαίωμα να μειώσει (41-60, 27'), με το σκορ να γίνεται 41-65 στο τέλος της περιόδου, μετά από ένα... άγγιγμα του Ολυμπιακού στο γκάζι.

Η διαφορά, μετά από τρίποντο του Πάπας, έφτασε και στους 30 πόντους (47-77, 35'), με το μοναδικό ενδιαφέρον που είχε απομείνει στο ματς να είναι η τελική διαφορά. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 54-83 και ανέβηκε στο 9-1 στην Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκλογιάννης - Κωνσταντινίδου - Ταρενίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 28-44, 41-65, 54-83.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Oυάιτ 5 (1/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 9 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 10, Κλάσεν 12 (4/9 τρίποντα, 5 λάθη), Αβδάλας 4, Καπετάκης, Πηλίτσης 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάνααν 16 (4/7 τρίποντα), Φαλ 2, Μπραζντέικις 3 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 12 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 6 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 11 (2), Ροζακέας, Πάπας 5 (1), Μιλουτίνοφ 21 (8/13 δίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τανούλης 2.

ΤΕΛΟΣ αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα με 54-83

• 52-83 στο 29 με τον Μιλουτίνοφ να φτάνει στους 21 πόντους και στα 20 ριμπάουντ!

• Και το παιχνίδι ξεκινά
  • Ο Λαρεντζάκης είναι τελικά στην 12άδα του Ολυμπιακού, από την οποία απουσιάζει ο Κώστας Παπανικολάου, ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Φιλίπ Πετρούσεφ και ο Ναζ Μήτρου Λονγκ
  • Ο Ολυμπιακός έχει μόλις μια ήττα, όντας στο 8-1, ενώ στο 1-8 βρίσκεται η Καρδίτσα