Ο... ανανεωμένος Γκριγκόνις έσωσε τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ηλίας Λαλιώτης 19:07 - 08.04.2024 / Ανανεώθηκε: 06:05 - 16.05.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν κάκιστος στη Ρόδο και έπαιξε με τη φωτιά απέναντι στον μαχητικό Κολοσσό, αλλά ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους και 6/6 τρίποντα του έδωσε τη νίκη με 79-74 και διατήρησε το προβάδισμα για το πλεονέκτημα στα playoffs της Basket League.

Απαράδεκτη εικόνα είχε ο Παναθηναϊκός AKTOR στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό και κινδύνεψε με ήττα στη 2η αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου, επιστρέφοντας από το -11, ήταν στο +1 (74-73) στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το Τριφύλλι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 74-79, χάρη στην απίθανη εμφάνιση του Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος «γιόρτασε» με τον καλύτερο τρόπο την ανανέωση του συμβολαίου του για τα επόμενα τρία χρόνια. Ο Λιθουανός τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, έχοντας 6 στα 6 τρίποντα, το τελευταίο εκ των οποίων με απίθανό τρόπο και με τη βοήθεια του ταμπλό.

Έστω κι έτσι, ο Παναθηναϊκός AKTOR διατήρησε το «μαξιλαράκι» μιας νίκης που έχει απέναντι στον Ολυμπιακό και το προβάδισμα για το πλεονέκτημα στα playoffs ακόμα και με ήττα στο ντέρμπι της επόμενης Δευτέρας (15/4), αλλά δεδομένα η εικόνα που παρουσίασε προβληματίζει έντονα τον Εργκίν Αταμάν, λίγες μέρες πριν από τον «τελικό» με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ για την EuroLeague.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν έδειξε εξαρχής τη διάθεσή του να δώσει ανάσες σε κάποιους παίκτες, αφήνοντας εκτός 12άδας τον Τζέριαν Γκραντ και ξεκινώντας στην πεντάδα τους Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά από την περιφέρεια με 4/4 σουτ από Γκριγκόνις και Μήτογλου και προηγήθηκαν 5-13 μετά από 2,5 λεπτά αγώνα. Ο Κολοσσός ωστόσο αντέδρασε με σερί 7-0, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό για 3,5 λεπτά χωρίς σκορ, το οποίο έσπασε με νέο τρίποντο ο Γκριγκόνις. Οι Ροδίτες όμως έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-24), χτυπώντας μέσα στη ρακέτα τους Αντετοκούνμπο και Μπαλτσερόφσκι κατά σειρά με 14 πόντους, τη στιγμή που οι παίκτες του τριφυλλιού είχαν μόλις 4 μέσα στο «ζωγραφιστό».

Η αμυντική συμπεριφορά κοντά στο καλάθι και τα επιθετικά ριμπάουντ αποτέλεσαν πρόβλημα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Κολοσσό να προσπερνά με 27-26 αρχικά και 31-28 στη συνέχεια. Σλούκας και Λεσόρ έδωσαν κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -3 (37-40), με τον Σίτου να φτάνει τους 10 πόντους και περιορίζοντας ταυτόχρονα τον Κέντρικ Ναν σε δημιουργικό ρόλο (μόλις 2 πόντοι, αλλά 5 ασίστ).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει διάθεση να «καθαρίσει» το ματς και με σερί 8-0 βρήκε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση (37-48). Ο Κολοσσός αποδείχθηκε όμως πολύ σκληρός για να τα παρατήσει τόσο εύκολα. Με μεγάλα τρίποντα από τους Καμαριανό και Πετρόπουλο μείωσε εκ νέου στο καλάθι (47-49). Τα λάθη για τους «πράσινους» συνέχισαν να διαδέχονται το ένα το άλλο (14 στο 30’) και οι Ροδίτες τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Με δύο ακόμα μεγάλα τρίποντα από τον Περάντες προσπέρασαν τους φιλοξενούμενους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (62-57).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Κολοσσός με νύχια και με δόντια κρατούσε το προβάδισμα, μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα (69-66). Σε εκείνο το σημείο ο εκνευρισμένος Αταμάν χρησιμοποίησε σχήμα χωρίς point guard, με τον Ναν σε αυτόν τον ρόλο, τον Γκριγκόνις στο 2 και τους Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ. Με το 5ο του εύστοχο τρίποντο ο Λιθουανός έδωσε μετά από ώρα προβάδισμα στο Τριφύλλι (69-70), αλλά ο Μπραΐκοβιτς είχε απάντηση, με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Γκριγκόνις ήταν ασταμάτητος και σκόραρε με απίστευτο τρίποντο με ταμπλό για το 71-73, αλλά ο Καμαριανός πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 74-73. Ο Ναν με προσωπική ενέργεια έδωσε προβάδισμα με 1:07 να απομένει και οι καλές άμυνες με τις εύστοχες βολές των Λεσόρ και Γκριγκόνις έδωσαν μια δύσκολη νίκη στον Παναθηναϊκό στη Ρόδο.

Δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6 (3/4 δίποντα), Μπράικοβιτς 14 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Περάντες 16 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πετρόπουλος 8 (2/4 τρίποντα), Χατζηνικόλας, Καμαριανός 6 (2/3 τρίποντα), Σίτου 13 (5/6 δίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 6 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 3 (1/6 τρίποντα), Ναν 12 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (1), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 5 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 15 (4/4 δίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ερνανγκόμεθ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)