Την κοίταξε στα μάτια, αλλά λύγισε από την Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός και Μπαρτσελόνα / © Intime

Sportal newsroom 23:25 - 16.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:47 - 17.12.2022

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μπαρτσελόνα, με τους «πράσινους», μετά από ένα τρομερό ματς, να γνωρίζουν την ήττα με 74-68 στη Βαρκελώνη.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την... κόλαση στη Βαρκελώνη. Στο τέλος όμως δεν μπόρεσε να κάνει το θαύμα και να φύγει με τη νίκη από την Ισπανία. Έχασε με 74-68 και η «διαβολοβδομάδα» ολοκληρώθηκε με 0/2.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρέθηκε ακόμα και στο +17 στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μισό έκανε την ανατροπή και μείωσε ακόμα και στον πόντο, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με σκοπό να δείξει από νωρίς πως θέλει να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Η διαφορά παγιώθηκε γρήγορα πάνω από τους 10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-12, χάρη σε τρίποντο του Λαπροβίτολα.

Ράντονιτς: «Στο τέλος είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε τη νίκη»
EUROLEAGUE

23:49 - 16.12.2022

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς στάθηκε στις δύο διαφορετικές εικόνες του Παναθηναϊκού στα δύο ημίχρονα απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ενώ στάθηκε και στις ευκαιρίες που είχε στο τέλος η ομάδα του για να πάρει τη νίκη.

Λίγο μετά η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 17 (31-14, 12'), με τον Παναθηναϊκό να ενεργοποιείται μεν στη συνέχεια, αλλά να μην απειλεί (31-20, 15). Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 43-30, με τη Μπαρτσελόνα να έχει σταθερά το προβάδισμα.

Ένα ξέσπασμα του Γκουντάιτις έκανε το σκορ 47-39 (22'), με τον Λιθουανό να κάνει γενικά πολύ καλή δουλειά στο δεκάλεπτο. Οι Πράσινοι πάλεψαν και προσπάθησαν να μείνουν κοντά, με την διαφορά να παραμένει γύρω από τους 10, χωρίς όμως να ξεφεύγει κάποια ομάδα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-51, με τον Μπέικον όμως να μην έχει πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, ενώ ένα λέι απ του Πονίτκα έκανε το σκορ 69-68 στο 37'. Οι Πράσινοι έχασαν πολλές επιθέσεις, με τη Μπαρτσελόνα να ανασάνει χάρη σε τρίποντο του Σατοράνσκι (72-68, 38'). Ο Βέσελι με δίποντο έκανε το 74-68, ο Μέικον αστόχησε και στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα. Τελικό σκορ 84-78 και ήττα για τον Παναθηναϊκό.

MVP: Γιαν Βέσελι

Δεν το πήρε μόνος του. Ούτε έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι. Ο Τσέχος φόργουορντ/σέντερ όμως, ήταν πάντα εκεί. Σε όλες τις διεκδικήσεις και σε όλες τις στιγμές που η ομάδα του τον χρειάστηκε. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους με 6/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, είχε και 3 κλεψίματα. Όλα αυτά σε 26'43''.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1) , Βέσελι 15 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάλινιτς 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χίγκινς 3 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι , Κούριτς , Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νάτζι 2

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Ουόλτερς 4 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 3 (0/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα , 3 ριμπαόυντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Παπαγιάννης 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουίλιαμς 5 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19 (5/12 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10 (3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)