Οι Νικς διέλυσαν τους Σέλτικς και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής τους Μπακς

Τζέιλεν Μπράνσον

Aχιλλέας Μαυροδόντης 08:30 - 12.04.2024 / Ανανεώθηκε: 08:33 - 12.04.2024

Οι Νικς έκαναν πάρτι απέναντι στους Σέλτικς και πήραν τη νίκη πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 118-109, Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής (12/4).

Οι Νικς άστραψαν και βρόντηξαν απέναντι στους Σέλτικς!

Η ομάδα της Νέας Υόρκης έκανε πάρτι απέναντι σε εκείνη της Βοστώνης, φτάνοντας ακόμα και στο +31 μέσα στο ματς, με το τελικό 119-109 να είναι μάλλον τιμητικό για τους Σέλτικς, που βέβαια έχουν εξασφαλίσει εδώ και αρκετό καιρό την πρώτη θέση σε ολόκληρο το NBA.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον με 39 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Νικς, με τον Ντόντε ΝτιΒιντσέτζο να προσθέτει 17 πόντους και τον Τζος Χαρτ 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς που μείωσαν το σκορ χάρη στο επιμέρους σκορ 38-18 στην 4η περίοδο, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 18 πόντους και ο Πέιτον Πρίτσαρντ 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-32, 48-69, 71-100, 109-118

Πίστονς - Μπουλς 105-127

Οι Σικάγο Μπουλς έκαναν κι εκείνοι πάρτι, με τους «Ταύρους» να επικρατούν μέσα στο Ντιτρόιτ με 127-105.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά οι Μπουλς πάτησαν γκάζι και πήραν τον έλεγχο, με τους Πίστονς να μην μπορούν να ακολουθήσουν, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα την 67η φετινή τους ήττα, επίδοση που αποτελεί την χειρότερη στην ιστορία της ομάδας.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 39 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να προσθέτει 27 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Κόμπι Ουάιτ 18 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Τζέιλεν Ντούρεν είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σάσερ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-31, 55-64, 80-99, 105-127

Τζαζ - Ρόκετς 124-121

Οι Τζαζ, μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πήραν τη νίκη απέναντι στους Ρόκετς με 124-121, με αποτέλεσμα να «σπάσουν» το σερί των 13 ηττών.

Ο Λούκα Σάμανιτς είχε 22 πόντους για τους νικητές, με τον Τζορτζ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπράις Σενσαμπό 17 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 42 πόντους και ο Καμ Ουίτμορ 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-38, 64-67, 98-96, 124-121

Θετικός ο Βεζένκοφ, αλλά ήττα για τους Κινγκς που πάνε Play In (vid)
NBA

08:04 - 12.04.2024

Ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε λίγα λεπτά στο παιχνίδι των Κινγκς με τους Πέλικανς, όμως δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα με 135-123 εντός έδρας. Πλέον το Σακραμέντο λέει «αντίο» στα όνειρα για 6άδα και θα παλέψει για να προκριθεί μέσα από το Play In.