Σπάει τα κοντέρ ο Τζοέλ Εμπίιντ: Έχει περισσότερους πόντους απ' ότι λεπτά συμμετοχής και κυνηγά τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν

Τζοέλ Εμπίντ

Παναγιώτης Κατσαφάδος 20:54 - 19.12.2023 / Ανανεώθηκε: 20:54 - 19.12.2023

Ο Τζοέλ Εμπίντ είναι εντυπωσιακός και φέτος και καθώς η σεζόν προχωράει στοχεύει σε ένα μυθικό ρεκόρ που κατέχει ο Ουίλτ Τσαμπερλεϊν.

Ο Τζοέλ Εμπίντ αν συνεχίσει να έχει αυτές τις επιδόσεις, θα είναι back to back MVP στο NBA. Για την ακρίβεια, φέτος δείχνει να είναι πιο κυριαρχικός και γενικότερα καλύτερος από πέρυσι, κάνοντας τον ξανά φαβορί για τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη.

Ο Εμπίντ σκόραρε 40π. σε 37΄ τα ξημερώματα της Τρίτης (19/12), ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα από τους Μπουλς με 108-104. Έφτασε όμως τα 12 διαδοχικά ματς με 30+ πόντους και 10+ ριμπάουντ, διευρύνοντας το ρεκόρ των δέκα αγώνων στην ιστορία της ομάδας του που είχε πριν από δεκαετίες ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν.

Άνετη νίκη του Σακραμέντο - Σούπερ Βεζένκοφ με ρεκόρ σε περιορισμένο χρόνο (vids)
NBA

08:04 - 19.12.2023

Οι Σακραμέντο Κινγκς χωρίς να δυσκολευτούν νίκησαν με 143-131 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς. O Ντομάντας Σαμπόνις έκανε triple double με 28 πόντους, ο ΝτιΆρον Φοξ έβαλε 30, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σε 11'46'' έκανε σημαντική δουλειά στην επίθεση (8 πόντοι) και πήρε τα περισσότερα ριμπάουντ της ΝΒΑ καριέρας του (7).

Ο σέντερ των Philadelphia 76ers, είναι κοντά στο να επαναλάβει ένα άλλο ανεπανάληπτο κατόρθωμα του Ουίλτ Τσάμπερλεϊν. Ο Εμπίντ έχει στη φετινή κανονική περίοδο μέσο όρο 34,4πόντους ανά αγώνα, σε μόλις 34 λεπτά συμμετοχής. Συνολικά έχει σκοράρει 792 πόντους σε 783΄ και από τα 23 ματς που έχει αγωνιστεί, σε οκτώ δεν έπαιξε καν στη τέταρτη περίοδο.

Οι Σίξερς έχουν ήδη τρεις νίκες με 40+ πόντους στη χρονιά και άλλη μία θα τους χαρίσει το ρεκόρ που για την ώρα έχουν ισοφαρίσει.

Ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έχει καταφέρει να ολοκληρώσει μία σεζόν με περισσότερους πόντους από λεπτά συμμετοχής είναι ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, ο οποίος στην κορυφαία χρονιά του, το 1961-62, εκτός από το γεγονός ότι έβαλε 100 πόντους σε ένα παιχνίδι, είχε μέσο όρο 50,4 πόντους σε 48,5΄ συμμετοχής (συμπεριλαμβανονται και αγώνες που κρίθηκαν στη παράταση). Είχε δηλαδή 4.029 πόντους σε 3.882 λεπτά!

Ο Τζοέλ Εμπίντ κηνυγά λοιπόν ένα ασύλληπτο ρεκόρ, το οποίο εάν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς, δεν αποκλείεται να το σπάσει, γράφοντας το ονομά του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία του NBA.