Ο Πίτερς ντύθηκε... Βεζένκοφ, έκανε ρεκόρ καριέρας και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:19 - 16.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 16.11.2023

Ο Ολυμπιακός, με τον Πίτερς να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 88-83, έφτασε τις 5 σε 9 ματς και έκανε και το 2/2 στην διαβολοβδομάδα!

Ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 88-83 και, παρά τις δυσκολίες λόγω των τραυματισμών, ολοκλήρωσε με 2/2 μια δύσκολη διαβολοβδομάδα, κοιτάζοντας πιο αισιόδοξα την συνέχεια.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε άσχημα και έφτασε ακόμα και το -8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως με Πίτερς και Φαλ να κάνουν σπουδαία δουλειά, επέστρεψε, πήρε το προβάδισμα και έφτασε ακόμα και στο +15 στο 37'! Οι Σέρβοι επέστρεψαν εκ νέου, όμως οι βολές ήταν (αυτή τη φορά) με το μέρος του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 88-83.

Στο 5-4 πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε σε τρομερή κατάσταση τον Πίτερς (28 πόντοι), τον Φαλ (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ, τον Κάνααν (15 πόντοι), τον Παπανικολάου (11 πόντοι) και τον Ουόκαπ (8 ασίστ).

Για τον Ερυθρό Αστέρα του 3-6, ο Νέντοβιτς σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Νέντοβιτς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε φουριόζος και με 11 γρήγορους πόντους έκανε το 10-15 στο 6’, με τους Σέρβους να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-23).

Η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να έχει θέμα στην άμυνα και τον Ερυθρό8 Αστέρα να ελέγχει το ματς, φτάνοντας ακόμα και στο +8 (31-39, 15’), όμως κάπου εκεί είχαμε… ξυπνητήρι για τον Ολυμπιακό. Η άμυνα έσφιξε, ο Λαρεντζάκης έδωσε σκορ και οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 10-0, κάνοντας το σκορ 41-39 (18’). Εν τέλει το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να κρατάει ένα ισχνό προβάδισμα με 45-44.

Πίτερς και Φαλ έδωσαν λύσεις επιθετικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την άμυνα να παραμένει… οσκαρική για τον Ολυμπιακό. Κάνααν και Παπανικολάου μπήκαν στον… χορό των τριπόντων, και με παθητικό ΜΟΛΙΣ 9 πόντους στο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 64-53.

Ένα τρίποντο του Λούντζη κράτησε τον ολυμπιακό στο +10 σε σημείο που οι Σέρβοι πίεσαν (69-59, 32’), ενώ παρότι κόλλησε στην επίθεση, η άμυνα συνέχισε να δίνει λύσεις. Ο Πίτερς βρήκε μαζεμένους πόντους και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 78-63 (35’), όμως ο Ντος Σάντος και ο Νέντοβιτς επανέφεραν τον Ερυθρό Αστέρα στο ματς (80-75, 37’). Ο Ολυμπιακός πήγε στη γραμμή και ήταν ψύχραιμος στις περισσότερες, κάνοντας το σκορ 85-78 στα 30’’ για το τέλος. Ο Ερυθρός μείωσε σε 85-83, ο Παπανικολάου έβαλε τις βολές και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 88-83 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

MVP:

Ο Άλεκ Πίτερς έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ και 31 στην αξιολόγηση!

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά τη δημιουργία του Ερυθρού Αστέρα, με τους Σέρβους να έχουν μόλις 14 ασίστ, έναντι 26 των Ερυθρόλευκων. Παράλληλα ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στις βολές στο τέλος.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης μέσα από την βάση δεδομένων του Sportal

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Τραβίτσκι, Ραντόϊκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 45-44, 64-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάνααν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ την Παρασκευή (24/11), ενώ την ίδια μέρα ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο.

Μην χάσετε μετά το τέλος του αγώνα το Sportal Euroleague Show για το Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας και όλη τη δράση της Πέμπτης

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 88-83

• 88-83 με τον Παπανικολάου να έχει 2/2 βολές (11'')
  • 86-83 με τρίποντο του Νέντοβιτς στα 14''
  • 85-78 στα 30'' με 2/4 συνολικά βολές του Ουόκαπ
  • 82-78 στα 41'' για το τέλος με γρήγορο τρίποντο του Τεόντοσιτς, ο οποίος όμως χρειώθηκε με τεχνική ποινή όταν πάτησε στη γραμμή, πιέζοντας την επαναφορά (83-78)

• Και το παιχνίδι ξεκινά!
  • Πριν την έναρξη του αγώνα ο Νίκος Λεπενιώτης βράβευσε τον Τζοέλ Μπόλομποϊ για την προσφορά του στην περσινή πορεία του Ολυμπιακού.
  • Αποθέωση και κατά την παρουσίαση του Ερυθρού Αστέρα, με τους Τεόντοσιτς, Μπόλομποϊ και Γιάννη Σφαιρόπουλο να δέχονται το χειροκρότημα του κοινού
  • Θερμό χειροκρότημα για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο κατά την είσοδό του στο γήπεδο από τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος δείχνει πως δεν ξέχασε την προσφορά του Έλληνα κόουτς στον σύλλογο.
  • Ο Ολυμπιακός είναι στο 4-4, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας βρίσκεται λίγο πιο κάτω, όντας στο 3-5
  • Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που πριν από 48 ώρες διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε
  • Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προέρχεται από την μεγάλη νίκη απέναντι στην Μακάμπι και θέλει να διπλασιάσει τις επιτυχίες της σε αυτή την «διαβολοβδομάδα»