Το Πράσινο Ακρωτήρι του Ταβάρες έγραψε ιστορία απέναντι στη Βενεζουέλα

Sportal newsroom 13:31 - 28.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:28 - 28.08.2023

Ο Γουίλι Ταβάρες οδήγησε το Πράσινο Ακρωτήρι στη νίκη (81-75) επί της Βενεζουέλας

Ιστορία έγραψε το Πράσινο Ακρωτήρι καθοδηγούμενο από τον Γουίλι Ταβάρες, καθώς πέτυχε την πρώτη νίκη (81-75) επί της Βενεζουέλας στη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Εμάνουελ Τροβοάντα με ένα επιμέρους σκορ 29-48 στο δεύτερο ημίχρονο «κλείδωσε» την πρώτη νίκη στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Μετά το πρώτο 10λεπτο (23-24) όπου το Πράσινο Ακρωτήρι είχε τον έλεγχο η Βενεζουέλα με τον Νταβίντ Κουμπιλάν (15 πόντους) μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό (46-33 στο 20’ και 66-59 στο 30’) και να έχει το πάνω χέρι.

Όμως, με αντεπίθεση διαρκείας και τους Μπετίνο Γκόμες (22 πόντους) και Γουίλι Ταβάρες (20 πόντους) να δίνουν λύσεις το Πράσινο Ακρωτήρι «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 29-48 στο δεύτερο μέρος και «κλείδωσε» τη νίκη.

Οι διαιτητές: Ζουράποβιτς, Λίζκα, Αλ Σουγουαίλι.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Καρέρα 5 (1) , Τσούριο 8 (2), Κολμενάρες 6 (5 ριμπάουντ) , Κουμπιλάν 15 (3) , Γκρατερόλ , Γκιλνέτ 7 (1) , Ματεράν 5 (1), Ρουίθ 2 (4 ριμπάουντ) , Σότζο 13 (7 ριμπάουντ) , Βάργκας , Ζαμόρα 14 (4/7 τρίποντα).

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ (Τροβοάντα): Αλέιδα Ι. 18 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) ,Αλμέιδα Τ. 6 (1) ,Κορέιρα 2, Ντε Ρόσα 2, Γκόμες Κ. , Γκόμες Μπ. 22 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λίμα 2, Μέντες (4 ριμπάουντ), Μεντόνσα 3 (1), Ταβάρες 20 (1), Ταβάρες Ε. 6 (14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη).

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr
Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.