Ο διαστημικός Μήτογλου και ο ηγέτης Σλούκας έδωσαν στον Παναθηναϊκό το θρίλερ με τη Ζαλγκίρις στο «καυτό» ΟΑΚΑ

Ηλίας Λαλιώτης 23:21 - 15.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 15.11.2023

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στη Ζαλγκίρις, αλλά ο ασταμάτητος Ντίνος Μήτογλου τον κράτησε στο παιχνίδι για 30 λεπτά και ο αρχηγός Κώστας Σλούκας «καθάρισε» στο τέλος τη νίκη (73-71).

Παναθηναϊκός και Ζαλγκίρις έδωσαν σκληρή μάχη στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική της EuroLeague, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Και στις λεπτομέρειες μετράνε οι παίκτες με τεράστια ψυχικά αποθέματα.

Ο Κώστας Σλούκας (16 πόντοι, 3 ασίστ) είναι ένας από αυτούς, με τον αρχηγό του Τριφυλλιού να παίρνει από το χέρι την ομάδα του και να την οδηγεί σε μια δύσκολη, αλλά υπερπολύτιμη νίκη με 73-71 επί των Λιθουανών. Με μεγάλα καλάθια και κρίσιμες βολές «έστειλε» τον Παναθηναϊκό στο 4-4. Μέχρι τότε, ο Ντίνος Μήτογλου έκανε ένα ακόμα διαστημικό παιχνίδι (19 πόντους και 6 ριμπάουντ), ενώ ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ξανά ο αθόρυβος εργάτης (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Από την άλλη πλευρά, η Ζαλγκίρις των 23 λαθών είχε πρώτο σκόρερ τον Ρόλαντ Σμιτς (15π.), με τον Κίναν Έβανς να μένει στους 6 πόντους μόλις.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και ως έκπληξη τον Αντετοκούνμπο. Γρήγορα έδειξε τον λόγο, θέλοντας να σημαδέψει τις αλλαγές στην άμυνα της Ζαλγκίρις και να τροφοδοτήσει τον Έλληνα σέντερ στο ζωγραφιστό. Κάτι που όμως δεν είχε αποτέλεσμα, με συνέπεια να καθίσει στον πάγκο μετά από 3:11 για να περάσει ο Λεσόρ.

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα των Λιθουανών χωρίς να σκοράρει. Ο Μήτογλου με τρίποντο πέτυχε τους πρώτους πόντους μετά από 3,5 λεπτά αγώνα, ενώ ένα νέο δικό του μακρινό σουτ, έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 9-7. Ο ρυθμός ήταν χαμηλός, ευνοώντας την ομάδα του Κάουνας που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με buzzer beater λέι απ του Έβανς για το «φτωχό» 13-15.

Στη δεύτερη περίοδο Μπουτκέβιτσιους και και Μπιρούτις δημιούργησαν αναπάντεχα προβλήματα στο Τριφύλλι, όπως και οι χαμένες βολές, ενώ δύο σερί τρίποντα του Μήτρου-Λονγκ έφεραν για πρώτη φορά την Ζαλγκίρις στο +7 (29-36). Το ξέσπασμα του Κώστα Σλούκα με σκορ και δημιουργία, μαζί με ένα κλέψιμο του Γκραντ επανέφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής, πριν χτυπήσει ο Ντίμσα από τα 9 μέτρα για το 36-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε από τα αποδυτήρια και πίεσε στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και με τον Μήτογλου να είναι άχαστον από την περιφέρεια μέχρι εκείνο το σημείο (4/4) πήρε νέο προβάδισμα (47-46). Οι Λιθουανοί έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ στο τέλος των επιθέσεων για να προσπεράσουν εκ νέου, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ είπε την προτελευταία λέξη στο δεκάλεπτο με κάρφωμα και ο Βιλντόζα την τελευταία με εξαιρετική άμυνα για το 53-52 στο 30'.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το παιχνίδι να είναι πλέον πραγματικό ντέρμπι. Κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εξόργισαν την εξέδρα και τον Αταμάν, που δέχθηκε τεχνική ποινή 6 λεπτά πριν το τέλος για το 60-61. Ο Σμιτς όμως δεν σταμάταγε να σκοράρει από την περιφέρεια (4/4) κάνοντας μεγάλη ζημιά (62-64 στο 35'). Ένα μεγάλο καλάθι του Σλούκα ισοφάρισε το παιχνίδι, ο Λεσόρ έβγαλε μια παθιασμένη άμυνα και στη συνέχεια με 1/2 βολές έδωσε εκ νέου προβάσισμα στον Παναθηναϊκό 65-64 (3:37 για τη λήξη).

Ένα ακόμα μεγάλο καλάθι του Σλούκα μετά από διείσδυση έκανε το 67-64, αλλά με 4 σερί βολές, σε συνδυασμό με άστοχα τρίποντα των Μήτογλου και Σλούκα η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα 67-68, 1,5 λεπτό από το τέλος. Δύο βολές του μαχητικού Λεσόρ και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +1 (69-68), με 1 λεπτό απομένει και την επίθεση δικιά του, αλλά ο Γάλλος χρεώθηκε με αυστηρό επιθετικό φάουλ στα 42, 5 δεύτερα. Η άμυνα βγήκε ο Σλούκας με βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων, αλλά ο Μάνεκ με τρίποντο 14,2 δεύτερα πριν το τέλος ισοφάρισε σε 71-71.

Η Ζαλγκίρις πίεσε στην άμυνα και υπέπεσε σε νέο φάουλ πάνω στον Σλούκα με 13,2'' στο ρολόι. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 1/2, αλλά ο Γκραντ έβγαλε μεγάλη άμυνα με τη βοήθεια του Γκριγκόνις, ο οποίος ευστόχησε σε μία βολή, αλλά ο Μητογλου έκλεψε την μπάλα και κλείδωσε τη νίκη με 73-71.

Ντίνος Μήτογλου. Έχει μπει σε beast mode και δεν σταματιέται ο Έλληνας φόργουορντ. Για 30 λεπτά οδηγούσε τον Παναθηναϊκό με 19 πόντους (4 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η ηγετική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα στην τέταρτη περίοδο. Ο αρχηγός πήρε το παιχνίδι πάνω του και πέτυχε κρίσιμα καλάθια, αλλά και τρεις υπερπολύτιμες βολές στο τέλος.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Παρασκευή (17/11, 21:15) τη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ, ενώ η Ζαλγκίρις την ίδια μέρα (17/11, 20:00) υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουάν Κάρλος Γκαρθία (Ισπανία), Μίλος Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο) και Μικέλε Ρόσι (Ιταλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσιους, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (4/4 τρίποντα), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσιους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ουλάνοβας 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά

Sportal Euroleague Show για το Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις και όλη τη δράση της Τετάρτης

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

• 47-50 πάλι μπροστά η Ζάλγκιρις με τον Χέις
  • 47-46 μπροστά ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Μήτογλου. 4/4 τρίποντα ο Έλληνας φόργουορντ.

© Euroleague Basketball
  • Πάντως, ένα match up με ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι αυτό του Κώστα Σλούκα με τον Κίναν Έβανς. Πρόκειται για δύο παίκτες που καθορίζουν το παιχνίδι των ομάδων τους και έχουν άλλες φορές εκτελεστικές αρμοδιότητες, άλλες οργανωτικές και πότε πότε και τις δύο... εξουσίες στα χέρια τους. Ο 33χρονος Έλληνας γκαρντ έχει μέχρι στιγμής 11,8 πόντους και 5,2 ασίστ μέσο όρο, ενώ ο Αμερικανός καταγράφει στη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία 16 πόντους αι 3,9 ασίστ. Δείχνει πως είναι, τρόπων τινά, ανεπηρέαστος από τον περσινό σοβαρό τραυματισμό του (ρήξη αχίλλειου τένοντα) και είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Λιθουανών.
  • Η Ζάλγκιρις σκέφτεται να εστιάζει την αμυντική στρατηγική της πάνω στον απόφοιτο του Ουέικ Φόρεστ και γι' αυτό ο κόουτς Κάζις Μακσβίτις έχει προετοιμάσει κατάλληλα τον Ρόλαντ Σμιτς, ώστε να περιορίσει -όσο είναι δυνατό- τη δράση του Μήτογλου.
  • Για τον Παναθηναϊκό σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο Ντίνος Μήτογλου. Ο διεθνής φόργουορντ έχει μέχρι στιγμής 16 πόντους και 6 ριμπάουντ μέσο όρο στη διοργάνωση, ενώ αγωνίζεται για περισσότερα από 30 λεπτά σε κάθε αγώνα.