Με Super Mario η Ρεάλ πέρασε εμφατικά από το άντρο της Παρτίζαν

© Photo by Milos Vukadinovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:36 - 21.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:32 - 22.03.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε απόλυτα (88-76) της Παρτίζαν στο Βελιγράδι με τον Μάριο Χεζόνια να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση

Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο με την Παρτίζαν στο Βελιγράδι φτάνοντας σε μια άνετη νίκη (88-76) στην Stark Arena, για την 31η αγωνιστική της Euroleague με τον Μάριο Χεζόνια να είναι ασταμάτητος.

Η «Βασίλισσα» πλέον μετράει 25 νίκες και 6 ήττες, ενώ η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς 14 νίκες και 17 ήττες, γεγονός που την απομακρύνει κατά κάποιο τρόπο από τα play-in της διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το σκληρό παιχνίδι δυσκόλευε τις δυο ομάδες να βρουν τον δρόμο για το καλάθι (5-6 στο 5’), καθώς τα περιφερειακά σουτ ήταν στο... σίδερο.

Με τους Καμίνσκι, Αβράμοβιτς και Πάντερ να σκοράρουν οι παίκτες της Παρτίζαν είχαν ένα μικρό προβάδισμα (13-10) πριν το buzzer beater του Μάριο Χεζόνια (13-13 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Το 1/9 τρίποντα (11.1%) των γηπεδούχων και το 1/7 τρίποντα (14.3%) της Ρεάλ εξηγούν το πολύ χαμηλό σκορ δυο πολύ ποιοτικών ομάδων.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Φρανκ Καμίνσκι «συνδέθηκε» με το καλάθι και με τη βοήθεια των Νάναλι-Αβράμοβιτς είχε ένα μικρό προβάδισμα (31-28 στο 18’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (31-33 στο 20’) με την ομάδα του Τσους Ματέο να έχει το «πάνω χέρι».

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Βιλερμπάν και όλη τη δράση της Πέμπτης

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ μπήκε με το πόδι πατημένο στο... γκάζι και με τον Μάριο Χεζόνια να δίνει λύσεις με τους Καμπάτσο και Κοζέρ πήρε μια διαφορά μετά το ισορροπημένο 48-48 (στο 25’). Ουσιαστικά η «βασίλισσα» έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 6-20 και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +14 (54-68 στο 30’).

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε με τον Κέβιν Πάντερ να βρει σκορ, καθώς Καμίνσκι, Αβράμοβιτς και Νάναλι συνέβαλλαν επιθετικά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό απέναντι στην ποιοτική Ρεάλ.

Οι Ισπανοί εκτός του Μάριο Χεζόνια και του Κοζέρ πήραν πόντους από τον Ντεκ και τον Πουαριέ με συνέπεια να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας (63-79 στο 36’) από τους Σέρβους που προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (73-84 στο 37.40’’), αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.

MVP: Ο Μάριο Χεζόνια

Καταπληκτική παράσταση έδωσε ο Κροάτης φόργουορντ στην Stark Arena. Τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, σε 31.45 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Χεζόνια ανταποκρίθηκε σε κάθε σκληρή άμυνα που αντιμετώπισε και το «γκολ-φάουλ» που σημείωσε στα τελευταία λεπτά ήταν το «κερασάκι στην τούρτα» της σπουδαίας εμφάνισης του.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το εντυπωσιακό 35-23 στο τρίτο 10λεπτο ήταν εκείνο που καθόρισε το παιχνίδι και έβαλε σε θέση... οδηγού για τα καλά τη Ρεάλ απέναντι στην Παρτίζαν. Οι 23 ασίστ για 4 λάθη των Ισπανών εξηγούν την απόλυτη κυριαρχία τους απέναντι στους Σέρβους που είχαν την ίδια στιγμή 9 ασίστ για 7 λάθη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Ζαμόισκι, Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 31-33, 54-68, 76-88.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς 10 (1), Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 16 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντζουσιτς 3 , Ντόζιερ 3 (3 λάθη), Πονίτκα (3 ριμπάουντ), Καμίνσκι 19 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καμπόκλο 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 10 (3 ασίστ), Αμπάλδε 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 7 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκονζάλεθ, Χεζόνια 25 (3/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αλοθέν, Ντεκ 13 (5 ριμπάουντ), Πουαριέ 7 (8 ριμπάουντ), Ταβάρες 8, Γιαμπουσέλε 10 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μούσα 3.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Για την 32η αγωνιστική της Euroleague η Παρτίζαν θα παίξει εντός έδρας με τον Ολυμπιακό (28/3, 21:30), ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί στη Μαδρίτη τον Ερυθρό Αστέρα (29/3, 21:30).