Η Παρτίζαν αποχαιρέτησε την Euroleague με μία νίκη επί της Βαλένθια

© Euroleague Basketball

Γιώργος Γαβριλάκης 23:25 - 12.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:55 - 13.04.2024

Με νίκη ολοκλήρωσε την απογοητευτική της πορεία στην Euroleague η Παρτίζαν. Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου νίκησε με 79-66 την (επίσης αποκλεισμένη) Βαλένθια και τερμάτισε στην 11η θέση.

Η απογοήτευση ήταν δεδομένη, ειδικά για τους Σέρβους, παρόλα αυτά βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τους Ισπανούς με 79-66 και ολοκλήρωσαν τη φετινή τους πορεία στην Euroleague με 16 νίκες σε 34 αγώνες. Μία επίδοση που τους έδωσε την 11η θέση της τελικής κατάταξης.

Πάντως, κόντρα την Παρτίζαν, μετά την πρώτη περίοδο στην οποία βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (21-15) βρήκε τον τρόπο για να επιβάλει τον ρυθμό της και τελικά να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Τζέιμς Νάναλι με 19 πόντους, o Τζέιλιν Σμιθ ακολούθησε με 15 πόντους, ενώ για την Βαλένθια στην πραγματικότητα ο μόνος που διακρίθηκε ήταν ο Σέμι Οτζελέγιε με τους 17 πόντους του.

Η Βαλένθια στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, δηλαδή από τη στιγμή που ισοφάρισε με τον Βίκτορ Κλαβέρ στο 8-8 κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη με έξι πόντους διαφορά (15-21).

Στη συνέχεια η Παρτίζαν, που ήταν δύσκολο να βρει κίνητρο, κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Νάναλι να βρει τους πόντους που χρειαζόταν για να επιστρέψει, προηγήθηκε με τον Κέβιν Πάντερ (25-24 στο 13’31’’) και από εκεί και πέρα βρήκε τον δρόμο της.

Οι Ισπανοί αντιστάθηκαν, ακολούθησαν, ισοφάρισαν στο 46-46, αλλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Παρτίζαν μπροστά στο σκορ (και πάλι) με 6 πόντους: 58-52.

Στην τέταρτη περίοδο ήρθαν και οι διψήφιες διαφορές, κάτι που έγινε πρώτη φορά με το τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι στo 65-54 κι ενώ απέμεναν 7’33’’ δευτερόλεπτα.

Χρόνος που δεν άλλαξε τα δεδομένα και η Παρτίζαν ολοκλήρωσε την φετινή της ευρωπαϊκή πορεία με μία νίκη με σκορ 79-66

MVP: Τζέιμς Νάναλι

Ο Αμερικανός σουτέρ ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους. Έβαλε 2/4 τρίποντα, ενώ ήταν και ο κορυφαίος πασέρ της Παρτίζαν. Είχε 4 τελικές πάσες και ηγήθηκε τη στιγμή που έπρεπε για να παρθεί μία νίκη χωρίς βαθμολογική αξία.

Το «κλειδί» της αναμέτρησης

Σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν είχαν κάποιον στόχο, το «κλειδί» ήταν το κίνητρο, που ήταν δύσκολο να βρεθεί, αλλά οι Σέρβοι το βρήκαν. Και μπορεί να ολοκλήρωσαν με αποτυχία την φετινή της σταδιοδρομία στην Euroleague, αλλά προσπάθησαν να «αποχαιρετήσουν» τον κόσμο τους με μία εντός έδρας νίκη. Και τα κατάφεραν!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 58-52, 79-66

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 15 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), ΛεΝτέι 5 (7 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 10, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 12 (5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς, Νάναλι 19 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 1, Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ), Καμίνσκι 3 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμπόκλο 6.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλμπερτ): Χάρπερ 13 (4 ασίστ), Κλαβέρ 5 (1), Πουέρτο 5 (1), Ρίβερς 7, Πραντίγια 4, Άντερσον 3 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι 4, Τζόουνς 4 (4 ασίστ), Ρόμπερτσον, Ντέιβις 4 (6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 17 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Ντε Λάρεα.