Ο Προμηθέας διέλυσε το Λαύριο με νέα 100άρα

Άντονι Κάουαν

Sportal newsroom 22:08 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 06.11.2023

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος απέναντι στο Λαύριο και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 100-73.

Ο Προμηθέας έκανε πάρτι απέναντι στο Λαύριο, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει τη νίκη με

Από την αρχή μέχρι το τέλος ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, έχοντας 63(!) πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι μια τυπική διαδικασία.

Ο Χέιλ με 24 και ο Κάουαν με 22 ήταν οι κορυφαίοι για τον Προμηθέα, με τον Ετσενίκε να προσθέτει 12.

Για το Λαύριο ο Μουρ είχε 14 πόντους, ο Καστανέδα 13, ο Ντε Τζούλιους 12, ο Χέλεμς 11 και ο Καββαδάς 10, όμως κανείς εξ αυτών δεν ήταν αρκετός.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στο ματς και από την αρχή έδειξε πως θέλει να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και να κάνει έναν περίπατο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-20, ενώ στο ημίχρονο οι Πατρινοί είχαν σκοράρει ΗΔΗ 63(!) πόντους (63-34, 20'). Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η συνέχεια ήταν μια τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες.

Το Λαύριο μείωσε στο 30' σε 80-53, χωρίς όμως να απειλήσει, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους Πατρινούς νικητές με 100-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Σπυρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9 (3/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ετσενίκε 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 24 (2/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάουαν 22 (4/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 2, Κόφι 6 (11 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κούρουτς 7 (2/9 σουτ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Χέλεμς 11 (3/4 τρίποντα), Καββαδάς 10 (5/9 δίποντα), Θόρντον 2, Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης, Μουρ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Καστανέδα 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Ντε Τζούλιους 12 (4/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βαζούκης, Ζάρας, Δεϊμέζης 3, Οικονομόπουλος 4