Επιβλητικό πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Βαλένθια και τώρα βλέπει… ψηλά!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:36 - 08.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:39 - 09.02.2024

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στη Βαλένθια, επικρατώντας άνετα με 78-65, μετά από ένα παιχνίδι όπου οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μάλιστα έφτασε στο 15-11, ενώ κάλυψε και το -7 του πρώτου γύρου, με τους Πειραιώτες να κοιτάζουν ακόμα και την τετράδα πλέον!

Ολυμπιακός για μεγάλα πράγματα!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, σε ένα παιχνίδι - τελικό, στάθηκε άξια στο ύψος των περιστάσεων, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με 78-65.

Αυτό το αποτέλεσμα ανεβάζει τον Ολυμπιακό στο 15-11, ενώ η Βαλένθια υποχώρησε στο 13-13. Το σημαντικότερο όλων για τον Ολυμπιακό ήταν και το γεγονός πως κάλυψε το -7 του ΣΕΦ, φτάνοντας μάλιστα τις 8 σερί νίκες στην έδρα της Βαλένθια.

Ο Κάνααν με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ενώ από 10 είχαν οι Ράιτ και ΜακΚίσικ. Ο Σέμι Οτζελέγιε πάλεψε με 19 πόντους για την Βαλένθια, όμως δεν ήταν αρκετός.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ολυμπιακός και Βαλένθια ήταν κοντά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η δύο ομάδες πήγαιναν διαρκώς μαζί στο σκορ, με τον Ουόκαπ εν τέλει να διαμορφώνει το 19-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ράιτ και Γκος βγήκαν μπροστά στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει και να κάνει το σκορ να γίνεται 23-34 στο 15'. Η απάντηση της Βαλένθια ήρθε δια χειρός Οτζελέγιε και Αροστέγκι, με τους Ισπανούς να μειώνουν το σκορ στον πόντο (35-36, 17'). Ο Πετρούσεφ με σερί πόντους έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (35-40) με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-40.

22:46 - 08.02.2024

Απίθανη «no look» ασίστ του Παπανικολάου και κάρφωμα του Ράιτ

Ο Κώστας Παπανικολάου έβγαλε μια μυθική ασίστ χωρίς να βλέπει, με τον Ράιτ να απογειώνεται και να καρφώνει στο καλάθι της Βαλένθια

Μετά το 41-40 στο 21', ο Ολυμπιακός πάτησε γερά γκάζι. Πίτερς και Κάνααν έκαναν σπουδαία δουλειά στην επίθεση, ο Ουόκαπ αμυντικά «εξαφάνισε» τον Τζόουνς και με ένα σερί 0-11 το σκορ έγινε 41-51 (25'). Λίγο μετά η διαφορά ανέβηκε στους 13 (44-57, 28'), με την περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 48-60.

Η διαφορά πλέον είχε παγιωθεί σε διψήφιες τιμές, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και να φτάνει στο +13 στο 35' (57-70). Η συνέχεια έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού η Βαλένθια δεν είχε και τον προπονητή της λόγω αποβολής από το 29' και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε. Τελικό σκορ 65-78 και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό!

MVP:

Ο Αϊζάια Κάνααν με 16 πόντους ήταν κομβικός για τη νίκη του Ολυμπιακού, βάζοντας μεγάλα καλάθια ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 9-20 στο τρίτο δεκάλεπτο, σημείο κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης, ενώ τα 12 μόλις λάθη έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πουλκ, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Euroleague επιστρέφει σε 2 εβδομάδες, με τον Ολυμπιακό να δοκιμάζεται την 1/3 στο Κάουνας απέναντι στη Ζάλγκιρις, Πριν από αυτό όμως, έχει την διακοπή για το Κύπελλο, με τον Ολυμπιακό να ετοιμάζεται πλέον για μια μεγάλη μάχη στην Κρήτη και στο Final 8.

Τέλος τρίτης περιόδου: Βαλένθια - Ολυμπιακός 48-60

• Αποβλήθηκε από τον πάγκο της Βαλένθια ο Μουμπρού που δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές.

• 37-40 μειώνει η Βαλένθια με τον Άντερσον

Αχιλλέας Μαυροδόντης; «Σε 2 λεπτά η διψήφια διαφορά εξανεμίστηκε. Ευτυχώς ο Πετρούσεφ βγήκε μπροστά»

• 35-40 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Πετρούσεφ
  • 35-36 μειώνει η Βαλένθια με τον Αροστέγι και πάλι
  • 33-36 μειώνει η Βαλένθια με τρίποντο του Αροστέγι

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Ράιτ και Γκος αποτελούν τα μεγάλα όπλα του Ολυμπιακού στα πρώτα 5' της δεύτερης περιόδου. Κομβική και η αμυντική παρουσία των Παπανικολάου, Πετρούσεφ και ΜακΚίσικ».

• 23-34 μπροστά ο Ολυμπιακός με τον Ράιτ, που έχασε, όμως, στη συνέχεια μία βολή
© Euroleague Baksetball
  • 23-32 πάλι με τον Γκος ο Ολυμπιακός
  • 23-30 μπροστά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Γκος
  • 23-25 μπροστά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Παπανικολάου

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Πολλά τα 5 λάθη για τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά, οι 21 πόντοι στο δεκάλεπτο δείχνουν σωστή λειτουργία στο σύνολο. Μεγαλύτερη προσοχή χρειάζεται στην συνέχεια»

• Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στον αγώνα με μαύρες φανέλες αφού σήμερα συμπληρώνονται 43 χρόνια από την τραγωδία της Θύρας 7
  • Στον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Βαλένθια επανεμφανίζεται και ο Μουστάφα Φαλ. Ο Γάλλος ταξίδεψε μαζί με την υπόλοιπη αποστολή στην Ισπανία.
  • Ο Ολυμπιακός νίκησε 76-72 την Μπάγερν στο Μόναχο για την 25η αγωνιστική
  • Η γηπεδούχος ομάδα της Βαλένθια προέρχεται από νίκη με 81-66 κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο
  • Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Βαλένθια στην Ισπανία για την 26η αγωνιστική της Euroleague.