Οι Γκρίζλις διέλυσαν τους Σανς, ο Κάρι ακόμα σκοράρει κόντρα στους Ουίζαρντς (vids)

printscreen

Aχιλλέας Μαυροδόντης 09:22 - 17.01.2023 / Ανανεώθηκε: 15:41 - 17.01.2023

Οι Γκρίζλις δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Σανς που συνεχίζουν την καθοδική τους πορεία, την ώρα που ο Στεφ Κάρι έκανε την διαφορά για τους Ουόριορς

Οι Γκρίζλις θριάμβευσαν απέναντι στους Σανς με 136-106 και παρέμεναν στην 1η θέση της δυτικής περιφέρειας μαζί με τους Νάγκετς, οδηγώντας την ομάδα από το Φοίνιξ σε ακόμα μια ήττα, καθώς μετράει πλέον 9 αρνητικά αποτελέσματα στους τελευταίους 10 αγώνες!

Οι Σανς έπεσαν πλέον στη… 12η θέση, έξω ακόμα και από τη ζώνη των play-in, καθώς «πληρώνουν» τις απουσίες του Κρις Πολ (πέντε σερί ματς) και του Ντέβιν Μπούκερ (από τα Χριστούγεννα).

Παρά τις απουσίες τους, οι Σανς προηγήθηκαν με 36-29 στην πρώτη περίοδο, όμως από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετετράπη σε μια παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι Γκρίζλις δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και πήραν, εν τέλει, τη νίκη στο ρελαντί!

Ο Τζα Μοράντ πέτυχε 29 πόντους, ο Ντέσμοντ Μπέιν 28 και ο Τζάρεν Τζάκσον μέτρησε 18 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι μπλοκ!

Ο Μίκαλ Μπρίτζες πέτυχε 21 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον 18 για τους Σανς.

Box Score

Ολυμπιακός: Η καταπληκτική εμφάνιση Πάπας που «γάζωσε» τον Απόλλωνα Πάτρας (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

23:12 - 16.01.2023

Ο Τζορτζ Πάπας πήρε το καθολικό χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού, πραγματοποιώντας την κορυφαία του εμφάνιση με τα «ερυθρόλευκα» στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας για την 21η αγωνιστική της Super League.

Ουίζαρντς - Ουόριορς 118-127

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν εκτός έδρας με 127-118 τους Ουάσιγκτον Ουίζαρντς, χωρίς τον Κλέι Τόμπσον αλλά με τον Στέφεν Κάρι να βρίσκεται σε τρομακτική κατάσταση!

Ο «Στέφανος» πήρε από το χέρι τους Ουόριορς, έχοντας 41 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τους οδήγησε με άνεση στη νίκη, καλύπτωντας έτσι και την απουσία του συμπαίκτη του. Έτσι, το Γκόλντεν Στέιτ ανέβηκε στο 22-22.

Για τους Ουίζαρντς, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Μπράντλεϊ Μπιλ, ο Πορζίνγκις είχε 32 πόντους και 5 ριμπάουντ, χωρίς όμως να μπορεί να αποτρέψει την 19η ήττα για φέτος.

Box Score

Καβαλίερς - Πέλικανς 113-103

Οι Καβαλίερς βρέθηκαν στο -3 στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα επιμέρους 35-22, φτάνοντας στη νίκη με 113-103.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντάριους Γκάρλαντ με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Τζάρεντ Άλεν να έχει 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Box Score

Νικς - Ράπτορς 121-123 (παρ.)

Οι Ράπτορς χρειάστηκαν την παράταση, όμως στο τέλος αυτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Τορόντο προκειμένου να πάρει τη νίκη με 123-121.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση με καλάθι του Μπάρετ, όμως στον έξτρα χρόνο οι Ράπτορς βρήκαν τον τρόπο και έφτασαν στη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον ΒανΒλίτ με 33 πόντους, ενώ 26 πόντους πρόσθεσε ο Σκότι Μπαρνς και 20 ο Σιάκαμ.

Box Score

Χοκς - Χιτ 121-113

Οι Χοκς, έχοντας 6 διψήφιους, δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στους Χιτ, παίρνοντας τη νίκη με 121-113.

Μπροστάρης των νικητών ήταν ο Ντεζούντε Μάρι με 28 πόντους (5/8 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Λίγο πιο πίσω ο Τρέι Γιανγκ, ο οποίος σκόραρε μεν 24 πόντους, υπέπεσε δε σε 10 (!) από τα 16 λάθη των γηπεδούχων, ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Box Score

Τίμπεργουλβς - Τζαζ 125-126

Αν και στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Τζαζ βρέθηκαν να χάνουν με 97-87, στο τέλος η ομάδα της Γιούτα πήρε τη νίκη με 126-125, μέσα στην έδρα των Τίμπεργουλβς.

Η νίκη σφραγίστηκε με την εύστοχη βολή του Τζόρνταν Κλάρκσον, προτού ο αμαρκάριστος ΜακΝτάνιελς χάσει το σουτ της νίκης στην εκπνοή για την Μινεσότα. Ο Ουόκερ Κέλσερ τελείωσε το ματς με ατομικό ρεκόρ πόντων (20) και ριμπάουντ (21).