Ο απίθανος γύρος του Λιούις Χάμιλτον που πήρε την πολ ποζίσιον στην Ουγγαρία (vid)

Λιούις Χάμιλτον

Δείτε τον γύρο που χάρισε την πολ ποζίσιον στον Λιούις Χάμιλτον στις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου (22/7) στη πίστα της Ουγγαρίας.

Ο Λιούις Χάμιλτον πήρε την 9η πολ ποζίσιον της καριέρας του στην Ουγγαρία, εκεί που έχει 16 εκκινήσεις μέχρι τώρα, 8 νίκες και συνολικά 11 φορές ανέβει στο βάθρο.

Μετά από 33 αγώνες, ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής επέστρεψε στις πολ ποζίσιον. Η τελευταία του ήταν στη Σαουδική Αραβία το 2021 και πλέον, ανέβασε τον αριθμό τους στις 104, με την πιο πρόσφατη που κέρδισε στην Ουγγαρία.

Οι χθεσινές΄(22/7) κατατακτήριες δοκιμές ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Συγκεκριμένα η πολ ποζίσιον κρίθηκε στα 3 χιλιοστα΄του δευτερολέπτου όπου χώριζε τον πρώτο Χάμιλτον με τον δεύτερο Μαξ Φερστάπεν, ενώ 85 χιλιοστά χώριζαν συνολικά τους τρεις πρώτους οδηγούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που η Red Bull δεν εκκίνησε από την πρώτη θέση του grid ήταν στο Αζερμπαϊτζάν, εκεί όπου η Ferrari του Σαρλ Λεκλέρ ήταν πρώτη στον αγώνα.

Δείτε τον εντυπωσιακό γύρο του Χάμιλτον που του χάρισε την 104η πολ ποζίσιον στη καριέρα στη Formula 1: