Γιώργος Σακελλαρίου 16:00 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:05 - 08.02.2024

Καλό σας βράδυ

Δείτε το δοκάρι του Τζούριτσιτς

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού, η αδυναμία του να προστατεύσει το προβάδισμα, ο πανικός σε ένα βαθμό, ίσως να πρέπει να προβληματίσει τον Τερίμ και το στυλ ποδοσφαίρου που θέλει να περάσει σε αυτό το τάιμινγκ. Έστω και δύσκολα, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε.

11-7 οι τελικές. Από 5 στην εστία για κάθε ομάδα

96'

Φάουλ του Σενγκέλια με το αριστερό απέκρουσε στη δεξιά γωνία ο Λοντίγκιν!

95'

Φάουλ από τον Γεντβάι, νέο φάουλ με χέρι από τον Μπερνάρ, σε καλό σημείο για τον Παναιτωλικό

Ο Σενγκέλια με ατομική προσπάθεια και τρομερό δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι κεραυνοβόλησε τον Λοντίγκιν για το 2-1

Δεύτερο γκολ ο Σπόραρ και θα είναι το πρόσωπο της βραδιάς, δικαίως. Ο Σλοβένος άκουσε διάφορα τέτοια. Όσο για το γκολ του Σενγκέλια, ήταν σπάνιας ομορφιάς.

92'

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

90'

Ντεμπούτο για Φίκαϊ, πήρε τη θέση του Χουάνκαρ.

90+2'

Ο Γιώργος Λιάβας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+5'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Τιν Γεντβάι.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Σεμπαστιάν Μλάντεν.

90+1'

Αλλαγή

Ο Φίλιπ Τζούριτσιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

90+1'

Αλλαγή

Ο Χουανκάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Έλτον Φικάι.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Λεβάν Σενγκέλια βρίσκει το στόχο!

Ο Ζέκα έκλεψε κι έδωσε στον Τζούριτσιτς, αυτός δεξιά στον Σπόραρ και ο Σλοβένος από πλάγια δεξιά με πλασέ με τη μία, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 2-0

89'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αντράζ Σπόραρ βρίσκει το στόχο!

89'

Ο Φίλιπ Τζούριτσιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

89'

2-0 Ο ΠΑΟ ΜΕ ΣΠΟΡΑΡ

87'

Σουτ του Σπόραρ απέκρουσε ο Καπίνο

Sportal Sunday Live με Ολυμπιακός - ΑΕΚ και Άρης - ΠΑΟΚ

Η τεράστια απόκρουση του Λοντίγκιν στην κεφαλιά του Πέδρο

Ο Μπερνάρ έδωσε λίγη ηρεμία και σωστές αποφάσεις στο κράτημα της μπάλας για τον Παναθηναϊκό. Σαν τον Βραζιλιάνο, δεν υπάρχει άλλος στο Τριφύλλι.

82'

Σουτ του Χουάνκαρ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

80'

Δοκάρι ο Παναθηναϊκός. Δεξί σουτ εντός περιοχής από τον Τζούριτσιτς, η μπάλα κατέληξε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού

78'

Αλλαγή

Ο Χαράλαμπος Μαυρίας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χρήστος Μπελεβώνης.

75'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπερνάρ.

Σαν να μας... άκουγε ο Ζοάο Πέδρο, ο οποίος με την κεφαλιά του ανάγκασε τον Λοντίγκιν να εκτιναχτεί. Ο Τερίμ δεν ξέρει το ρόστερ, όμως με ευθύνη του η ενδεκάδα δεν έχει ισορροπία αυτή τη στιγμή. Ο Τούρκος πρέπει να παρέμβει και να δώσει στην ανασταλτική λειτουργία του.

74'

ΑΠΙΘΑΝΟΣ Λοντίγκιν, Τρομερή απόκρουση στο δεξί παραθυράκι στην κεφαλιά του Πέδρο

73'

Αλλαγή

Ο Φράνκο Μπαλντασάρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άγγελος Τσιγγάρας.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει απειληθεί, αλλά την ίδια στιγμή δεν έχει στιβαρότητα στο παιχνίδι του. Δεν δίνει την αίσθηση πως το ελέγχει σίγουρα. Αυτό είναι και απόρροια της άκρως επιθετικής τακτικής του Τερίμ.

Δείτε το γκολ του Σπόραρ

65'

Επικίνδυνη σέντρα του Βαγιαννίδη από δεξιά, κανείς στην πορεία της μπάλας.

63'

Αλλαγή

Ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζοάο Πέδρο.

63'

Αλλαγή

Ο Φακούντο Πέρεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φρεντερίκο Ντουάρτε.

62'

Αλλαγή

Ο Νίκος Καρέλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάνπι.

62'

Τρεις αλλαγές ο Παναιτωλικός

59'

Σέντρα σουτ του Χουάνκαρ, έδιωξε σε κόρνερ ο Καπίνο

Ο Σπόραρ είχε μεγάλη ανάγκη να σκοράρει. Ο επιθετικός τρέφεται από τα γκολ και ο Σλοβένος με αυτά θα συνέρθει και ο Παναθηναϊκός τον χρειάζεται πάρα πολύ.

Δείτε τη φάση, όπου ζήτησε πέναλτι ο Παναιτωλικός.

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Φίλιπ Τζούριτσιτς.

53'

Προβολή του Καρέλη, ο Λοντίγκιν απέκρουσε σε κόρνερ, αλλά ο φορ του Παναιτωλικού ήταν οφσάιντ

Σέντρα από δεξιά, ο Τζούριτσιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε αριστερά, ο Χουάνκαρ, έβγαλε γλυκιά σέντρα και ο Σπόραρ ανενόχλητος με κεφαλιά στη μικρή περιοχή έκανε το 1-0!

51'

Ο Χουανκάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

51'

51'

Ο Σπόραρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

49'

Μακρινό σουτ του Μπαλντασάρα, μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Λοντίγκιν

Σύστημα με δύο επιθετικούς πλέον. Ο Σπόραρ στην κορυφή και ο Ιωαννίδης σε πιο ελεύθερο ρόλο.

48'

Δεν κατάφερε να γυρίσει με τακουνάκι όπως θα ήθελε ο Ιωαννίδης, ο Καπίνο μπλόκαρε

46'

Αλλαγή

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα.

46'

Αλλαγή

Ο Τόνι Βιλένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

4-4-2 ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Δείτε την ευκαιρία του Παναιτωλικού με τον Μαυρία

Πάντως, ο Ζέκα τα έχει πάει αρκετά καλά. Δεν έχει τη σβελτάδα του παρελθόντος, όμως με την πείρα και την εξυπνάδα του, βρίσκεται στο σημείο που πρέπει, για να κλέψει ψηλά. Πολύ καλός ο διεθνής χαφ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάνουν πολλά λάθη στις πάσες. Δίνουν εύκολες κατοχές στον αντίπαλο και του επιτρέπουν να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα.

Ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζούριτσιτς στον Μαυρία. Ο Φωτιάς δεν έδωσε κάτι, ούτε και τον ειδοποίησε ο Περράκης

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Σέντρα του Λιάβα, κόντραρε στον Βαγιαννίδη κι έφυγε κόρνερ

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Φακούντο Πέρεθ.

41'

Σουτ του Ιωαννίδη, ψηλά άουτ

39'

Ο Παναθηναϊκός πιέζει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τελική

Ο Τζούρισιτς δεν εκμεταλλεύεται την ευκαιρία από τον Τερίμ. Ωσεί παρών ο Σέρβος, δεν θυμίζει τον παίκτη που βλέπαμε μέχρι τον Οκτώβριο.

35'

Δυνατό σουτ του Μαντσίνι με το αριστερό εντός περιοχής, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Έχει ξεσπάσματα ο Παναθηναϊκός, που φέρνουν γρήγορους συνδυασμούς και ευκαιρίες. Ωστόσο, σε διάρκεια δεν έχει ένταση και ταχύτητα. Ο Ιωαννίδης είναι απομονωμένος με τρεις στόπερ και δεν παίρνει πάσες, ούτε στήριξη.

Ο Αλαφούζος στο γήπεδο.

Ωραία κομπίνα σε κόρνερ. Ο Χουάνκαρ, έδωσε στον Βιλένα, αυτός γύρισε από αριστερά παράλληλα με το τέρμα, αλλά δεν κατάφερε με προβολή να σκοράρει ο Βαγιαννίδης.

26'

Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ

Ο Γεντβάι είναι μία διαρκής πηγή κινδύνων για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Χάνει εύκολα τη μπάλα, τον περνάνε εύκολα οι αντίπαλοι επιθετικοί, δεν κάνει φάουλ. Σαν να μην υπάρχει ο Κροάτης στόπερ.

18'

Αριστερό σουτ του Καρέλη, μπλόκαρε στην δεξιά γωνία ο Λοντίγκιν

14'

Ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Βιλένα έδωσε στον Ιωαννίδη, αυτός αριστερά στον Τζούριτσιτς, ο οποίος γύρισε κι από την πίεση του Μαλή ο Μαντσίνι δεν εκτέλεσε σωστά και ο Καπίνο μπλόκαρε

11'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναιτωλικός. Από το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Μαυρίας έκανε το δεξί βολέ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

Πολύπειρος ο Πετράκης, ξέρει ότι οι μεσοαμυντικοί του Παναθηναϊκού είναι επιρρεπείς στο λάθος και έχει δώσει εντολή για πρέσινγκ ψηλά. Αποδοτική τακτική μέχρι στιγμής.

11'

Κόρνερ για τον Παναιτωλικό

Ο Φατίχ Τερίμ στον πάγκο της ομάδας του

9'

Ο Μαλής έκοψε τον Ιωαννίδη, πριν μπει στην περιοχή κι εκτελέσει.

Για πρώτη φορά φέτος, ο Παναθηναϊκός έχει τρεις διεθνείς με την Εθνική Ελλάδας, τους Ιωαννίδη, Βαγιαννίδη και Ζέκα, καθώς και ο Λοντίγκιν που έχει Ελληνίδα μητέρα. Στον πάγκο είναι οι Έλληνες Λημνιός και Κώτσιρας.

2'

Σέντρα του Βαγιαννίδη, κεφαλιά του Ιωαννίδη έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

13 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

11 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

- ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 33-6

Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί για 14η φορά τον Παναιτωλικό στην έδρα του και στις δεκατρείς προηγούμενες είχε 11 νίκες και δύο ισοπαλίες, με την ομάδα του Αγρινίου να μην έχει καταφέρει να πάρει το απόλυτο των βαθμών σε εκτός έδρας αναμέτρηση με του Πράσινους.

Η επικράτηση του Παναθηναϊκού στις δύο τελευταίες του επισκέψεις στο Αγρίνιο, έσπασε ένα σερί που είχε δημιουργηθεί στις πέντε προηγούμενες συναντήσεις, όπου επικρατούσαν πάντα οι γηπεδούχοι. Αυτό το σερί είχε ξεκινήσει μετά τις 24 Νοεμβρίου 2019 και μετά το Παναιτωλικός Παναθηναϊκός 0-0. Οι Πράσινοι έκαναν τρεις νίκες και ο Παναιτωλικός δύο.

Στα έξι τελευταία παιχνίδια τους έχει σκοράρει μόνο ο νικητής και το 2-1 των Πρασίνων στις 29 Νοεμβρίου 2020 είχαν βρει γκολ και οι δύο.

Οι έντεκα νίκες του Παναθηναϊκού είναι με επτά διαφορετικά σκορ και μόνο το 4-0 είναι αυτό που έχει τρεις επαναλήψεις, όπως τρεις φορές οι Πράσινοι έχουν επικρατήσει με 2-0. Δεν υπάρχει παρά μόνο μια αναμέτρηση που δεν σημειώθηκε τέρμα ανάμεσα τους, το 0-0 στις 3 Φεβρουαρίου 2018, ενώ υπάρχει και το 1-1 στις 23 Μαΐου 1976, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός έχει τρεις διαδοχικές νίκες απέναντι στον Παναιτωλικό στα τρία τελευταία ματς και χωρίς να δεχθεί τέρμα. Παράλληλα έχει νίκες και στα πέντε τελευταία ως γηπεδούχος με την ομάδα του Αγρινίου.

Ο Παναιτωλικός είχε πάρει λευκή ισοπαλία στις 3 Φεβρουαρίου 2018 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, η οποία ήταν η δεύτερη στην ιστορία των εκτός έδρας αναμετρήσεων με τους Πράσινους. Η προηγούμενη ήταν στην πρώτη του επίσκεψη στην έδρα του Παναθηναϊκού, στις 23 Μαΐου 1976 με σκορ 1-1.

Διαιτητές: Βασίλειος Φωτιάς, Βασίλειος Νικολακάκης, Μιχαήλ Παπαδάκης

4ος Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου

Με την ενδεκάδα του Τερίμ, λογικά θα πάει σε σύστημα με δύο "οχτάρια" και τον Τζούρισιτς στα άκρα της επίθεσης. Εκτός και αν επιχειρήσει κάτι άλλο ο Τούρκος σε επίπεδο τακτικής, με μία διάταξη που δεν τη γνωρίζουμε.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό