«Καθάρισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα και χτίζει το σερί του ο Άρης

Αλέξης Σαββόπουλος 22:32 - 29.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:40 - 29.10.2023

Ο Άρης πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0. Σκόρερ για τους «κίτρινους» στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Premier League οι Σουλεϊμάνοφ και Σαμόρα.

Ο Άρης πήρε τη νίκη εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Super League με σκορ 2-0. Ένα τρίποντο αρκετά σημαντικό για τους «κίτρινους», οι οποίοι πανηγύρισαν τη δεύτερο συνεχόμενο τρίποντό τους με γκολ των Σουλεϊμάνοφ και Φεράρι

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον χώρο. Ο Άρης ναι μεν είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν είχε ηρεμία στις πάσες του. Όσο πέρναγε η ώρα, οι «κίτρινοι» άρχισαν να γίνονται ολοένα και πιο απειλητικοί, όμως οι μεγάλες στιγμές δεν ήταν πολλές.

Κορυφαία στιγμή ένα σουτ του Νταρίντα στο 23’, το οποίο κατέληξε ξυστά από το δοκάρι. Λίγο νωρίτερα, οι γηπεδούχου φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Παμλίδη, όμως ο Μανούχος έδειξε «παίζετε». Τα πράγματα δεν άλλαξαν μέχρι την ανάπαυλα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Άρης τα έβρισκε… σκούρα, αφού παρά το γεγονός πως είχε την υπεροχή δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το γκολ, εντούτοις, ήρθε με τον Σουλεϊμάνοφ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα «κίτρινα» εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Φεράρι (55’). Οι παίκτες του Μάντζιου δεν αρκέστηκαν στο 1-0 και έψαξαν ένα ακόμα τέρμα, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που κέρδισαν.

Αυτό, διότι ο Τζίνο στο 60ο λεπτό πήρε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Φερστράτεν. Το γκολ ήρθε όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 73’, με τον Σαμόρα να είναι εκτεθειμένος. Ωστόσο, ο ίδιος τελικά χρίστηκε σκόρερ, αφού στο 75’ εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και με ένα όμορφο σουτ έκανε το 2-0. Μάλιστα, ο Κοσταρικανός έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, όμως στο 87’ η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Αρης τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απο την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ και πριν προλάβει να αγχωθεί στην επανάληψη, ο Σουλεϊμάνοφ κατάφερε με το γρήγορο γκολ στο 55΄ να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να ανοίξει τον δρόμο για τη νίκη της ομάδας του Μάντζιου. Συνέβαλε καθοριστικά φυσικά το γεγονός ότι λιγο αργότερα αποβλήθηκε ο Τζίνο, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα στην προσπάθεια να αντιδράσει.

O Σουλεϊμάνοφ! Ο Ρώσος εξελίσσεται σε έναν απο τους πιο σημαντικούς παίκτες του Αρη. Την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν αυτός που με δικό του κόρνερ έστειλε την μπάλα στον Φαμπιάνο για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του. Σήμερα ήταν αυτός που με κεφαλιά ξεκλείδωσε το ματς και άνοιξε τον δρόμο για τη δεύτερη σερί νίκη των γηπεδούχων.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με το κλασσικό 4-2-3-1 αλλά τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο ελληνας τεχνικός, χρησιμοποίησε από την αρχή τον Νταρίντα στο πλευρό του Βερστράτε στη μεσαία γραμμή, όπως και τον Οντουμπάτζο, αντί του Μοντόγια στο δεξί άκρο. Ρόλο επιτελικού μέσου έδωσε στον Μιχάλη Παναγίδη, ενώ επανέφερε και τον Κάρλσον στην ενδεκάδα, στα αριστερά της επίθεσης με τον Σουλεϊμάνοφ δεξιά και τον Μορόν στην κορυφή. Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς και Φαμπιάνο παρέμειναν βασικοί, όπως και ο Βερστράτε. Ο Στάικος από την άλλη είχε μόλις ένα νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα. Τον Ροσέρο αντί του Κόντε στην κορυφή της επίθεσης, διατηρώντας τους ίδιους δέκα του αγώνα κόντρα στη Λαμία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αρης πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα στην έδρα του και παράλληλα διατήρησε για δεύτερο παιχνίδι κι ανέπαφη την εστία του. Μάλιστα αυτό ήταν το τρίτο παιχνίδι απο τα επτά του Μάντζιου στον πάγκο, που η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε το μηδέν στην άμυνα

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Άρης (Μάντζιος, 4-2-3-1): Κουέστα - Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι - Βερστράτε, Νταρίντα - Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης, Κάρλσον - Μορόν

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος, 4-5-1): Κλέιμαν - Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης - Καραχάλιος, Ριένστρα, Παμλίδης, Τζίνο, Τζίμας - Ροσέρο.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 87' Δοκάρι για τον Άρη! Ο Σαμόρα επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε στην κάθετη δοκό.
  • 78' Με ένα μακρινό σουτ ο Μενέντες προσπάθησε να απειλήσει δίχως αποτέλεσμα
  • 75' ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη! Σε μία φάση διαρκείας ο Σαμόρα πήρε ένα ριμπάουντ εντός της περιοχής και με ένα όμορφο σουτ έκανε το 2-0
  • 73' Γκολ για τον Άρη το οποίο ακυρώνεται ως οφσάιντ στον Σαμόρα
  • 68' Η κεφαλιά του Σαμόρα περνάει πάνω από την εστία
  • 66' Σουτ στην κίνηση του Σαμόρα, μαζεύει ο Κλέιμαν
  • 60' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον ΠΑΣ! Ο Τζίνο είχε κίτρινη και είδε την δεύτερη για μαρκάρισμα στον Φερστράτεν
  • 55' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Άρη! Εξαιρετική σέντρα του Φεράρι μέσα στην περιοχή, εκεί βρέθηκε ο Σουλεϊμάνοφ και με το κεφάλι έκανε το 1-0
  • 50' Ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα, δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Μπράμπετς
  • 49' Σέντρα σουτ από τον Φεράρι, πρόλαβε και μάζεψε ο Κλέιμαν
  • Σέντρα στο β' μέρος
  • Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
  • Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 38' Μακρινό σουτ του Φεράρι το οποίο παίρνει φάλτσα και περνάει άουτ
  • 36' «Καραμπόλα» στην περιοχή από κακή απομάκρυνση της άμυνας, μπλόκαρε τελικά ο Κλέιμαν
  • 35' Μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ το οποίο μπλοκάρει ο τερματοφύλακας
  • 33' Ο Μορόν υποδέχθηκε μία μπαλιά, έκανε ένα σουτ, αλλά δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν
  • 29' ' Ο Φαμπιάνο βρήκε χώρο, σούταρε από μακριά, αλλά δεν απείλησε τον Κλέιμαν
  • 23' Πολύ καλό σουτ του Νταρίντα το οποίο περνάει ξυστά από το δοκάρι
  • Φωνάζουν για πέναλτι στον Άρη για χέρι του Παμλίδη, τίποτα λένε Μανούχος και VAR
  • 11' Εξαιρετική συνεργασία των παικτών του ΠΑΣ η οποία ολοκληρώθηκε με φάουλ πάνω στον Οντουμπάτζο
  • 9' Το σουτ του Κάρλσον δεν ήταν καλό και κατέληξε άουτ
  • 5' Το σουτ στην κίνηση του Βερστράτε δεν ανησυχεί τον Κλέιμαν
  • Σέντρα στο ματς
  • Θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγής πριν τη σέντρα στη μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη και του Γιάννη Μιχαλήτσου.
  • Λίγη ώρα απομένει για τη σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
    Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος, Δημήτριος Βεργέτης
    4ος: Κωνσταντίνος Πουλικίδης
    VAR: Άγγελος Ευαγγέλου, Μιχαήλ Νυδριώτης
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

• Ο Άρης προέρχεται από νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό, η οποία ήρθε με γκολ του Φαμπιάνο στο 90+7'. Την ίδια ώρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα την περασμένη αγωνιστική ηττήθηκε από τη Λαμία, με σκορ 2-1.
  • Αυτή τη στιγμή ο Άρης καταλαμβάνει την 7η θέση στη βαθμολογία, ενώ ο αντίπαλός του βρίσκεται στην 13η θέση, προσπερνώντας μόνο τον Βόλο
  • Να πάρει τη δεύτερη διαδοχική του νίκη θέλει ο Άρης, αντιμετωπίζοντας εντός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη της Stoiximan Super League