«Τέζαρε» τον Αστέρα μέσα στην Τρίπολη και πάτησε πεντάδα η Λαμία!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:28 - 29.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:44 - 29.10.2023

Με γκολ του Τσιλούλη λίγο πριν το φινάλε, η Λαμία πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 1-0 και ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας της Stoiximan Super League.

Λαμία όνειρο έφυγε με το διπλό από την Τρίπολη και συνεχίζει... τρένο! Η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε στην τρίτη διαδοχική της νίκη, επικρατώντας του Αστέρα μέσα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με 1-0 για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League και σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά, δίχως βέβαια να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί. Κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να «τρυπήσουν» την αντίπαλη άμυνα, η οποία ήταν αρκετά καλοστημένη. Στο 5ο λεπτό είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Μπαρτόλο να σουτάρει από πλάγια θέση έπειτα από ωραία ενέργεια και τον Κοσέλεφ να απομακρύνει.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, ανέβαινε κάπως ο ρυθμός και στο 23' οι Αρκάδες είχαν νέα ευκαιρία, με τον Άλβαρεζ να κάνει ένα ωραίο γέμισμα και τον Καλτσά να πλασάρει πολύ άστοχα, ενώ έπειτα από πέντε λεπτά ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Βόκολου, με τον Σλίβκα να επιχειρεί ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο μέρος ήταν για τον Αστέρα, που λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια έγινε απειλητικός με ένα ωραίο γύρισμα του Μπαρτόλο που πέρασε στο πουθενά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Καλτσάς δεν έπιασε το σουτ από πολύ καλό σημείο.

Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Ράσταβατς είχε μία τεράστια ευκαιρία. Μετά από γύρισμα του Άλβαρεζ η μπάλα στρώθηκε στον Μιριτέλο, το σουτ του οποίου από πολύ κοντινή απόσταση απέκρουσε ο Κοσέλεφ. Έπειτα από 10 λεπτά ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, που απείλησαν με κεφαλιά του Σίντκλεϊ έπειτα από σέντρα του Αμαράλ.

Γενικότερα η εικόνα του παιχνιδιού δεν είχε αλλάξει σε σχέση με αυτή του πρώτου 45λεπτου. Απλά η ομάδα της Φθιώτιδας, κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και γινόταν περισσότερο απειλητική. Όπως και στο 82ο λεπτό, όταν ο Τόσιτς μετά από μία όμορφη ενέργεια δοκίμασε το πόδι του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Και τελικά, η Λαμία ανταμείφθηκε για το γεγονός πως ανέβασε σημαντικά την απόδοση της. Στο 89ο λεπτό ο Τζαγκόεφ πάσαρε στον Τόσιτς, εκείνος με μία σέντρα βρήκε τον Τσιλούλη και ο Έλληνας άσος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Οι ενδεκάδες

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρθία (46′ Καρμόνα), Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς (46′ Σουρλής, 80′ λ.τρ. Αλάγκμπε), Μουνάφο, Κρέσπι (68′ Μάντζης), Μπαρτόλο, Καλτσάς (86′ Ζουγκλής), Μιριτέλο.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (60′ Τσιλούλης), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες (87′ Τζαγκόεφ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (72′ Ακούνια), Καρλίτος (73′ Τσόσιτς), Αμαράλ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το γκολ του Τσιλούλη μετά από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε εκείνον, τον Τζαγκόεφ και τον Τόσιτς, ήταν αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα.

Μπορεί ο Τσιλούλης να μπήκε και να πέτυχε το «χρυσό» γκολ, όμως ο Αμαράλ πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση, ήταν παντού μέσα στο γήπεδο -αμυντικά κι επιθετικά- και του αξίζει ο τίτλος του MVP.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στην 7ετή παρουσία της στη Stoiximan Super League, η Λαμία έχει φτάσει μόλις άλλες τρεις φορές σε τρεις συνεχόμενες νίκες.

Λυτρωτής Βέργος στη «ματσάρα» του Περιστερίου, πρώτη νίκη του Ατρόμητου στο πρωτάθλημα
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:07 - 28.10.2023

Με γκολ, θέαμα και την πρώτη νίκη του Ατρόμητου ολοκληρώθηκε το ματς της 9ης αγωνιστικής στο Περιστέρι, εκεί όπου το «αστέρι» επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-2 χάρη σε τέρμα του Βέργου στις καθυστερήσεις.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ STOIXIMAN SUPER LEAGUE

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Αστέρας Τρίπολης - Λαμία 0-1
  • Ασφυκτική πίεση από τον Αστέρα σε αυτά τα τελευταία λεπτά.
  • 90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με του σουτ του Ζουγλή να κοντράρει στα σώματα και να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 90+2' Σουτ του Ζουγλή, άουτ η μπάλα.
  • Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' Μετράει κανονικά το γκολ, 0-1!
  • 89' Εξετάζεται η φάση από τον VAR.
  • 88' ΓΚΟΟΛ για τη Λαμία, 0-1! Τζαγκόεφ πασάρει στον Τόσιτς, εκείνος βρίσκει με μία σέντρα τον Τσιλούλη κι εκείνος με μία κεφαλιά δίνει προβάδισμα στην ομάδα της Φθιώτιδας.
  • 87' Έξω ο Νούνιες, μέσα ο Τζαγκόεφ.
  • 86' Έξω ο Καλτσάς, μέσα ο Ζουγλής.
  • 82' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Τόσιτς να δοκιμάζει το πόδι του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 80' Μέσα ο Αλάγκμπε, έξω ο Σουρλής.
  • 78' Επικίνδυνο γύρισμα του Τσιλούλη, πέρασε παράλληλα η μπάλα.
  • 72' Μέσα οι Ακούνια και Τόσιτς, έξω οι Μαρτίνεθ και Καρλίτος.
  • 71' Ωραία σέντρα από τον Καρμόνα, δεν κάνει καλή επαφή με την μπάλα ο Μάντζης.
  • 68' Μέσα ο Μάντζης, έξω ο Κρεσπί.
  • 67' Απειλεί ο Αστέρας, με τον Μιριτέλο να πιάνει μια κεφαλιά από καλό σημείο μέσα στην περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ.
  • 65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου η μπάλα.
  • 64' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Λαμία και κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο.
  • 60' Έξω ο Φερέιρα, μέσα ο Τσιλούλης.
  • 58' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Φοβερό γέμισμα του Αμαράλ από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Σίντκλεϊ και άουτ η μπάλα.
  • 50' Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκο Παπαδόπουλο.
  • 48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης! Μετά από γύρισμα του Άλβαρεζ η μπάλα στρώθηκε στον Μιριτέλο, το σουτ του οποίου από πολύ κοντινή απόσταση απέκρουσε ο Κοσέλεφ.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Αστέρας Τρίπολης - Λαμία 0-0
  • 45' Πολύ επικίνδυνος εδώ ο Αστέρας! Αρχικά ένα ωραίο γύρισμα του Μπαρτόλο που πέρασε στο πουθενά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Καλτσάς δεν έπιασε το σουτ από πολύ καλό σημείο.
  • 37' Φοβερή φάση εδώ για τη Λαμία, με το μακρινό σουτ του Καρλίτος να δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στον Παπαδόπουλο που είχε απάντηση. Ωστόσο, δεν καταγράφεται, διότι υπήρχε οσάιντ.
  • 33' Απευθείας εκτέλεση από τον Καλτσά, μπλοκάρει εύκολα ο Κοσέλεφ.
  • 31' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη βλέπει ο Αμαράλ για μαρκάρισμα πάνω στον Καλτσά. Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα.
  • 28' Πρώτη καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Σλίβα να επιχειρεί ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 23' Ευκαιρία για τους Αρκάδες! Ωραίο γέμισμα από τον Άλβαρεζ, πλάσαρε ο Καλτσάς, αλλά πολύ άστοχα...
  • 17' Πρώτη τελική προσπάθεια για την Λαμία, με το σουτ του Καρλίτος να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
  • Ανώτερος ο Αστέρας στο πρώτο τέταρτο, έχει τον έλεγχο του αγώνα.
  • 13' Φοβερή σέντρα του Καλτσά, περνά ανεκμετάλλευτη.
  • 5' Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μπαρτόλο ντρίμπλαρε τον Τζανετόπουλο, πήγε να περάσει και τον Παπαδόπουλο, πήρε την κόντρα και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά απομάκρυνε ο Κοσέλεφ.
  • 2' Γύρισμα του Μουνάφο, απομακρύνει ο Τζανετόπουλος.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Τζήλος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζαμπάλας.
  • Η ενδεκάδα της Λαμίας: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Καρλίτος, Αμαράλ.
  • Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς, Μουνάφο, Κρέσπι, Μπαρτόλο, Καλτσάς, Μιριτέλο.
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Λαμία για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League.