Έκανε περίπατο η Εθνική κόντρα στο Γιβραλτάρ και πάει για δύο «τελικούς» τον Οκτώβριο

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 23:40 - 10.09.2023 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 11.09.2023

Η Ελλάδα με πέντε αλλαγές σε σχέση με το ματς εναντίον της Ολλανδίας, νίκησε άνετα 5-0 το Γιβραλτάρ και τον Οκτώβριο έχει δύο ματς με Ιρλανδία, Ολλανδία που θα κρίνουν ουσιαστικά την πρόκριση. Από δύο γκολ οι Μαυροπάνος, Μασούρας κι ένα ο Πέλκας.

Η Ελλάδα στο ματς με το Γιβραλτάρ είχε καθήκον να νικήσει…

Το ζητούμενο κόντρα σε μία αδύναμη ομάδα, μετά την ήττα από την Ολλανδία, ήταν να δείξουν οι διεθνείς σοβαρότητα και να είναι αποτελεσματικοί για να πάρουν μία άνετη νίκη. Τα είχαν αυτά τα στοιχεία, έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε περίπατο επικρατώντας με 5-0.

Ο Γκουστάβο Πογέτ παρέταξε την Εθνική με πέντε αλλαγές σε σχέση με το ματς στο Αϊντχόφεν. Ο Πέλκας με τον Μπουχαλάκη πήραν θέση στα χαφ, ο Φούντας αντικατέστησε τον Μάνταλο, ο Γιαννούλης τον Τσιμίκα και ο Μαυροπάνος επέστρεψε, αφού εξέτισε την ποινή του. Ο τελευταίος πέτυχε δύο γκολ και μαζί με τον Πέλκα, ο οποίος άνοιξε το σκορ και τον δρόμο για την εύκολη νίκη ήταν εκ των κορυφαίων. Κανείς δεν υστέρησε, ωστόσο, αρκετά καλή εμφάνιση είχαν και οι Μασούρας, Μπουχαλάκης, Φούντας, Γιαννούλης.

Γκολ ο Πέλκας

Η Ελλάδα, λοιπόν, μπήκε δυνατά στο ματς και η κατοχή έφτασε σε όλη τη διάρκεια του ματς από 70% έως 80%. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, οι τελικές ήταν 13-0. Στο 7’ η Εθνική είχε την πρώτη ευκαιρία. Κόρνερ του Μπακασέτα, κεφαλιά του Μαυροπάνου, βρήκε στον Γουόκερ που ήταν στο δεύτερο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στο 9’ έγινε το 1-0. Μπαλιά του Μπουχαλάκη από τον άξονα αριστερά στον Γιαννούλη, αυτός έκανε κάτι σαν πλασέ γύρισμα, ο Κόλινγκ απομάκρυνε προ του Φούντα κι ο Πέλκας με το αριστερό εκτέλεσε από τη μικρή περιοχή για το 1-0.

Στο 12’ δεξί σουτ του Χατζηδιάκου, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι και στο 18’ ο Πέλκας ελίχθηκε κι από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής έκανε το δεξί σουτ και η μπάλα έφυγε ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι.

Το 2-0 ο Μαυροπάνος

Στο 23’ η Ελλάδα σημείωσε το 2-0. Κόρνερ του Πέλκα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά νίκησε τον Κόλινγκ για το 2-0.

Η γκολάρα που ακυρώθηκε

Η Εθνική είχε ψυχολογία και κέφια και στο 25’ μακρινό σουτ του Μπακασέτα, απέκρουσε ο Κόλινγκ, ενώ στο 26’ μπαλιά του Μπουχαλάκη, ο Γιαννούλης έκανε την προβολή κι αστόχησε. Στο 32’ σέντρα του Μασούρα, η κεφαλιά του Φούντα από κοντά ήταν άστοχη. Στο 33’ έχασε τεράστια ευκαιρία η Ελλάδα. Σουτ του Παυλίδη απέκρουσε ο Κόλινγκ, ο Φούντας έστρωσε στον Ρότα κι αυτός εκτέλεσε από τη μικρή περιοχή, αλλά απέκρουσε ξανά ο Κόλινγκ.

Στο 37’ η Ελλάδα σκόραρε, αλλά ακυρώθηκε το γκολ. Ο Μασούρας έκανε τακουνάκι για τον Παυλίδη, αυτός πλάσαρε, ο Κόλινγκ απέκρουσε προσωρινά και ο Φούντας με τρομερό γυριστό σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ ο Παυλίδης και το γκολ δεν μέτρησε, έπειτα από εξέταση στο VAR.

Εκτέλεσε ο Μασούρας

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Στο 51’ ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ με πολύ φάλτσο από αριστερά και η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών.

Στο 60’ νέο κόρνερ του Πέλκα, κεφαλιά του Μαυροπάνου έφυγε άουτ. Στο 70’ έγινε το 3-0. Τρομερό λάθος από τους παίκτες του Γιβραλτάρ με πάσα προς τα πίσω, ο Μασούρας έκλεψε, μπήκε στην περιοχή και με δεξί διαγώνιο σουτ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 3-0.

Ξανά ο Μαυροπάνος

Στο 82’ έγινε το 4-0. Οι διεθνείς ανέβηκαν σε στατική φάση, σε δεύτερο χρόνο ο Μπακασέτας σέντραρε με το αριστερό από δεξιά και η κεφαλιά του Μαυροπάνου κατέληξε στη δεξιά γωνία για το 4-0.

Πεντάρα με Μασούρα

Στο 91’ έγινε το 5-0. Ο Μασούρας πήρε την κάθετη του Γιακουμάκη και με αριστερό πλασέ έκανε το 5-0.

Ο MVP

Φυσικά ο Μαυροπάνος. Ο στόπερ της Γουέστ Χαμ, ο οποίος έλειψε στην Ολλανδία λόγω καρτών, επέστρεψε στο αρχικό σχήμα κι έδειξε την ικανότητά του στο ψηλό παιχνίδι με δύο γκολ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Σε τέτοια παιχνίδια ο ισχυρός μόνο να χάσει έχει. Το ματς κρίθηκε στη σοβαρότητα που έδειξαν οι διεθνείς και στο γρήγορο γκολ. Στο 23’ με το 2-0, το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει…

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ

Η Ελλάδα είχε 21 τελικές έναντι 0 του Γιβραλτάρ. Τα κόρνερ ήταν 15-0. Οι ολοκληρωμένες πάσες ήταν 628 έναντι 85 και οι επιθετικές ενέργειες 41-3. Αυτοί οι αριθμοί τα λένε όλα.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (84’ Χατζηγιοβάνης), Γιαννούλης, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Μπουχαλάκης (68’ Παπανικολάου), Πέλκας (84’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας, Μασούρας, Φούντας (68’ Ιωαννίδης, Παυλίδης (68’ Γιακουμάκης).

Γιβραλτάρ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλινγκ, Χάρτμαν (84’ Μπαντρ), Μουέλι (90’ Σάντος), Μπρίτο, Ρ. Τσιπολίνα, Τζόλεϊ, Πόζο (90’ Κασκιάρο), Σέρτζαντ, Ρόναν, Ντε Μπαρ, Γουόκερ.

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 5-0 ΤΟΥ ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ
  • Ο Μασούρας πήρε την κάθετη του Γιακουμάκη και με αριστερό πλασέ έκανε το 5-0.
  • 91' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ 5-0 Ο ΜΑΣΟΥΡΑΣ
  • 84' Ο Αλεξανδρόπουλος στη θέση του Πέλκα και ο Χατζηγιοβάνης αντί του Ρότα
  • Σέντρα από δεξιά του Μπακασέτα, κεφαλιά του Μαυροπάνου για το 4-0.
  • 82' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Η ΕΛΛΑΔΑ, 4-0 ΜΕ ΝΕΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΠΑΝΟΥ
  • Το 3-0 του Μασούρα
  • Το δοκάρι του Πέλκα
  • 78' Ο Μπακασέτας σούταρε και ο Κόλινγκ μπλόκαρε
  • Τρομερό λάθος από τους παίκτες του Γιβραλτάρ με πάσα προς τα πίσω, ο Μασούρας έκλεψε, μπήκε στην περιοχή και με δεξί διαγώνιο σουτ νίκησε 3-0
  • 70' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΜΑΣΟΥΡΑΣ, 3-0 Η ΕΛΛΑΔΑ
  • 68' Μέσα Γιακουμάκης, Παπανικολάου, Ιωαννίδης, εκτός Μπουχαλάκης, Φούντας, Παυλίδης
  • 60' Κόρνερ του Πέλκα κεφαλιά του Μαυροπάνου άουτ
  • Η Ολλανδία έχει γυρίσει το ματς, προηγείται της Ιρλανδίας 1-2 με γκολ του Βέγκχορστ. στο 56'
  • Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ με πολύ φάλτσο από αριστερά, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών
  • 51' Δοκάρι η Ελλάδα
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ 13-0!
  • ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0 Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ  ΜΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΩΝ ΠΕΛΚΑ ΣΤΟ 0' ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΠΑΝΟΥ ΣΤΟ 23'
  • Η γκολάρα του Φούντα που ακυρώθηκε
  • Οι ευκαιρίες των Μπακασέτα, Γιαννούλη
  • Ακυρώθηκε το γκολ. Ο Μασούρας έκανε τακουνάκι για τον Παυλίδη, αυτός πλάσαρε, ο Κόλινγκ απέκρουσε προσωρινά  και ο Φούντας με τρομερό γυριστό σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ ο Παυλίδης και το γκολ δεν μέτρησε έπειτα από εξέταση στο VAR
  • 37' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 3-0 Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΥΝΤΑ
  • 33' Τεράστια ευκαιρία η Ελλάδα. Σουτ του Παυλίδη απέκρουσε ο Κόλινγκ, ο Πέλκας έστρωσε στον Ρότα κι αυτός εκτέλεσε από τη μικρή περιοχή, αλλά απέκρουσε ξανά ο Κόλινγκ
  • Το 2-0 του Μαυροπάνου
  • Η ευκαιρία του Πέλκα
  • Η ευκαιρία του Χατζηδιάκου
  • 26' Μπαλιά του Μπουχαλάκη, ο Γιαννούλης έκανε την προβολή κι αστόχησε
  • Κόρνερ του Πέλκα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά νίκησε τον Κόλινγκ για το 2-0
  • 23' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 2-0 Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟΠΑΝΟ
  • Ισοφάρισε η Ολλανδία, επίσης με πέναλτι, στο 18' με τον Χάκπο
  • 18' Ευκαιρία για την Εθνική. Ο Πέλκας ελίχθηκε κι από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής έκανε το δεξί σουτ και η μπάλα έφυγε ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι
  • Δείτε το γκολ του Πέλκα και την ιδιαίτερη αφιέρωση με τις επικαλαμίδες
  • Στο άλλο ματς η Ιρλανδία προηγείται από το 4' με γκολ του Αϊντάχ με πέναλτι
  • 12' Δεξί σουτ του Χατζηδιάκου, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
  • Μπαλιά του Μπουχαλάκη στον Γιαννούλη, αυτός έκανε κάτι σαν πλασέ γύρισμα, ο Κόλινγκ απομάκρυνε και ο Πέλκας με το αριστερό εκτέλεσε από τη μικρή περιοχή για το 1-0.