Σοκ: Αυτή είναι η βαθμολογία στην Eredivisie με τελευταίο τον Άγιαξ!

Άγιαξ - Κατάταξη

Γιώργος Σακελλαρίου 18:00 - 29.10.2023 / Ανανεώθηκε: 18:41 - 29.10.2023

Η απόλυτη κατάρρευση για τον ιστορικό Άγιαξ. Στην τελευταία θέση ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League.

Απίστευτη κατρακύλα για τον Άγιαξ.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League παραπαίει και κανείς δεν ξέρει πότε θα μπει φρένο στην κατρακύλα του. Ο ιστορικός σύλλογος αποφάσισε να χωρίσει τους δρόμους του με τον Μορίς Στάιν και στη θέση του είναι προσωρινά ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Χέντβιγκες Μαντούρο.

Ο Άγιαξ, όμως, δεν λέει να σηκώσει κεφάλι. Στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο, έχοντας εξαιρετική απόδοση, αλλά στη συνέχεια «έφυγε» από το γήπεδο. Συνετρίβη με 5-2 και έτσι βρίσκεται πλέον τελευταίος στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Άμστερνταμ, βέβαια, έχει δύο ματς λιγότερα και λογικά δεν θα κινδυνεύει, αλλά είναι πραγματικά απίστευτο το πόσο κακή εικόνα βγάζει. Σε οκτώ αγωνιστικές έχει μόλις μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Όλες συνεχόμενες από Τβέντε, Φέγενορντ, Αλκμάαρ, Ουτρέχτη και Αϊντχόφεν. Σ’ αυτά τα πέντε ματς, μάλιστα, έχει δεχθεί 18 γκολ!

Απίστευτο κι όμως αληθινό – Η Αϊντχόφεν έριξε πεντάρα με ανατροπή στον Άγιαξ και τον έστειλε στον πάτο της βαθμολογίας!
REST OF THE WORLD

17:32 - 29.10.2023

Ο Άγιαξ ήταν μπροστά με 2-1 στο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν, αλλά ηττήθηκε και πλέον ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League είναι ουραγός.