Άνετη νίκη για την Γκλάντμπαχ, 4-0 τη Βόλφσμπουργκ

Δημήτρης Χούπης 23:29 - 10.11.2023

Άνετη νίκη πέτυχε η Γκλάντμπαχ η οποία επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 4-0 για την ενδέκατη αγωνιστική της Bubdesliga.

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε με άνεση της Βόλφσμπουργκ με 4-0 για την ενδέκατη αγωνιστική της Bundesliga

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στα «πουλάρια», πετυχαίνοντας δύο γκολ και παίρνοντας παράλληλα «γερό» προβάδισμα για τη νίκη. Στο 16ο λεπτό ο Τόμας Κβάνκαρα με πολύ ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Πλέα δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού ο Καστέλς τον «νίκησε». Η Βόλφσμπουργκ στο 36' είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Βιντ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Έξι λεπτά μετά η Γκλάντμπαχ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ριτς, ο οποίος μετά από λάθος του Καστέλς έκανε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Συγκλονίζει το ντοκιμαντέρ της Μπάγερν για τον τραυματισμό του Νόιερ στο σκι - «Ο πιο σοβαρός τραυματισμός εδώ και δεκαετίες, διασώθηκε με ελικόπτερο»
BUNDESLIGA

15:04 - 08.11.2023

Ο διεθνής Γερμανός γκολκίπερ Μάνουελ Νόιερ περιέγραψε την περιπέτεια με τον τραυματισμό του όταν έκανε σκι και το δύσκολο διάστημα της απουσίας του.

Ό,τι έκανε στο πρώτο μέρος έκανε και στο δεύτερο η Γκλάντμπαχ, η οποία σκόραρε άλλα δύο γκολ. Στο 64ο λεπτό ο Χόνορατ μετά από ασίστ του Νετς έκανε το 3-0 και έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 4-0 το πέτυχε ο Πλέα, ο οποίος έκανε ένα σουτ και η μπάλα πήγε δοκάρι και μέσα. Τα «πουλάρια» είχαν κι άλλη ευκαιρία να κάνουν πέντε τα τέρματά τους, αλλά ο Ενγκομού δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.