«Καθάρισε» το ντέρμπι η Σοσιεδάδ, έχασε έδαφος η Μπιλμπάο (3-1)

Σοσιεδάδ - Μπιλμπάο / Alcoba /Getty Images

Sportal newsroom 00:02 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:31 - 16.01.2023

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν εξαιρετική κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και επικράτησε με 3-1 στο ντέρμπι των Βάσκων, παίρνοντας το πέμπτο σερί της τρίποντο στη La Liga.

H Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε εύκολο το έργο της κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και με τρεις διαφορετικούς σκόρερ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι των Βάσκων, για τη 17η αγωνιστική της La Liga.

Μία έξοχη μακρινή πάσα του Zoυμπελντία βρήκε τον αμαρκάριστο Σόρλοθ και εκείνος είχε τον χρόνο και χώρο να σημαδέψει, κάνοντας το 1-0 για την γηπεδούχο στο 25ο λεπτό. Ακολούθησε η «κούρσα» του Κουμπό στο 37' η οποία κατέληξε στο 2-0, με την φιλοξενούμενη να μειώνει σε 2-1 μόλις τρία λεπτά αργότερα με τον Σάνσετ.

Τα πράγματα για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, χειροτέρεψαν ένα τέταρτο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.  Ο Άλβαρες ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Κουαδρά μέσα στη μεγάλη περιοχή και αντίκρυσε τη κόκκινη κάρτα. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ογιαρθαμπάλ να κάνει το 3-1 και να «καθαρίσει» το ντέρμπι.