Η Λανς απέδρασε από την έδρα της Ναντ και βλέπει Champions League

Sportal newsroom 00:05 - 04.02.2024

Η Λανς νίκησε 1-0 στην έδρα της Ναντ, ενώ ο Ρεν λύγισε στο σπίτι της 2-1 τη Μονπελιέ.

Σπουδαία νίκη στην έδρα της Ναντ πέτυχε η Λανς.

Οι φιλοξενούμενοι για την 20ή αγωνιστική της Ligue 1, νίκησαν με 1-0 με ένα γκολ του Περέιρα ντα Κόστα.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός μπήκε στην περιοχή και με αριστερό πλασέ στο 48' νίκησε τον Λαφόντ για το 1-0, το οποίο έμεινε έως το τέλος. Μ' αυτή τη νίκη η Λανς είναι πλέον στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Νωρίτερα, η Ρεν κατάφερε με άγχος να υπερασπιστεί την έδρα της και να πατήσει στην ένατη θέση της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-1 τη Μονπελιέ, για την 20ή αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’. Ο Τεριέ έγραψε το 1-0 και το προβάδισμα έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση της επανάληψης, ο Μινκαρελί ανέτρεψε τον Ντουέ και ο Καλιμουεντό στο 48’ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το 2-0. Η Μονπελιέ έβγαλε αντίδραση, ωστόσο. Είχε τις ευκαιρίες και στο 73’ μείωσε με τον Σαβανιέ σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.