Άλμα παραμονής η Μπρέντφορτ, παρέλαση της Μπέρνλι στο Σέφιλντ

Sportal newsroom 18:59 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:59 - 20.04.2024

Η Μπρέντφορντ διέλυσε εκτός έδρας με 5-1 τη Λούτον και η Μπέρνλι με 4-1 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Δύο διπλά σημάδεψαν τις αναμετρήσεις με τις οποίες ξεκίνησε το πρόγραμμα του Σαββάτου για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Η Λούτον υποδέχθηκε τη Μπρέντφορντ σε ντέρμπι παραμονής, αλλά η φιλοξενούμενη επέβαλε τον νόμο της και συνέτριψε την αντίπαλό της με 5-1.

Με πρωταγωνιστή τον Βίσα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Στο 24’ ο φορ της Μπρέντφορντ έκανε το 1-0 με τρομερό δεξί σουτ και στο 45’+1’ έγραψε το 2-0.

Η Λούτον δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί και στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε ακόμα δύο γκολ. Στο 62’ ο Πίνοκ έκανε το 3-0 και στο 64’ ο Λιούις Πότερ πέτυχε το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Σέιντ στο 86’ και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μπέρι στο 92’.

Παρέλαση στο Σέφιλντ κόντρα στην καταδικασμένη σε υποβιβασμό Γιουνάιτεντ έκανε η Μπέρνλι, η οποία έπαιζε το τελευταίο της χαρτί ουσιαστικά για παραμονή. Η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ στο 38’ με τον Λάρσεν και στο 40’ ο Ασινιόν πέτυχε το 2-0.

Στο 52’ ο Χάμερ μείωσε για τους γηπεδούχους, αλλά η Μπέρνλι δεν είχε σκοπό να πετάξει βαθμούς. Στο 58’ ο Φόστερ πέτυχε το 3-1 και στο 71’ ο Γκούντμουντσον σημείωσε το 4-1 για τους φιλοξενούμενους.