Τέζαρε τον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ στο 90’+5’!

Μάνος Τσαλγατίδης 22:06 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:26 - 03.09.2023

Έριξε στο καναβάτσο τον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ! Σε ένα ματς που όδευε με… μαθηματική ακρίβεια στο μηδέν, ο Αμπάντα με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 90’+5’ σόκαρε τους Θεσσαλονικείς (0-1), χαρίζοντας στους γηπεδούχους τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα!

Ο ΠΑΟΚ πήγε με ανεβασμένη ψυχολογία στην Κρήτη για να παίξει με τον ΟΦΗ.

Έπειτα από την πρόκριση επί της Χαρτς και την είσοδο στους ομίλους του Conference League, οι Θεσσαλονικείς ήθελαν την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και την παραμονή στην κορυφή σε μία δύσκολη έδρα και κόντρα σε ένα δυσκολοκατάβλητο σύνολο, όπως αυτό του Βάλντας Νταμπράουσκας.

Ο ΠΑΟΚ με αρκετές αλλαγές, με ντεμπούτο από τον Μεϊτέ, ήταν ανώτερος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς εμπνεύσεις και στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ στην πρώτη του φάση στο β’ 45΄λεπτο βρήκε το γκολ με τον Αμπάντα σε μία αντεπίθεση, πλήγωσε τον Λουτσέσκου και μέθυσε τον κόσμο της ομάδας του. Αυτή ήταν και η δεύτερη σερί νίκη εντός έδρας έπειτα απ’ αυτή της πρεμιέρας, κόντρα σε μία άλλη ομάδα της Θεσσαλονίκης, τον Άρη.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, σκόνταψε στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ, καθώς ηττήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Αμπάντα στο 95ο λεπτό. Σε έναν κακό ποιοτικά παιχνίδι οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αποδώσουν σε υψηλά στάνταρ

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε με το κλασσικό 4-2-3-1 ξεκινώντας με τους: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Έκονγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα, Οζντόεφ, Σβαμπ, Μουργκ, Αν. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας. Μπράντον

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα του και για αυτό ευθυνόταν ο ΠΑΟΚ, που δεν είχε μπει καλά στο παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» έμοιαζαν... να μην είναι συγκεντρωμένοι και αυτό έδωσε δικαίωμα στον ΟΦΗ να αναθαρρήσει και να βγει στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 10ο λεπτό, όταν ο Μεγιάδο έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπάκιτς έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, σούταρε, αλλά ο Κροάτης κίπερ είχε κλείσει σωστά τη γωνία του.

Ο ΠΑΟΚ από εκεί και έπειτα άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να παίζει το γνωστό του ποδόσφαιρο. Στο 25ο λεπτό ο Αντρίγια ανατράπηκε στα όρια της περιοχής, οι του Δικεφάλου φώναξαν για πέναλτι, αλλά Διαμαντόπουλος και VAR αποφάσισαν πως υπάρχει φάουλ τελικά, ο Μουργκ εκτέλεσε και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το αριστερό παραθυράκι του Χριστογεωργού.

Το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με τους παίκτες του ΟΦΗ να παίζουν στα όρια του αντιαθλητικού και αυτούς του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο, η αλήθεια είναι πως ο Δικέφαλος έμοιαζε αποσυντονισμένος και... θολωμένος. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ανύπαρκτες. Η πιο εντυπωσιακή ήταν αυτή του Πασαλίδη στο 41ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι έξω από την περιοχή του Κοτάρσκι. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του απέναντι στον ΟΦΗ. Μάλιστα στο 51΄ απείλησε την αντίπαλη εστία με μακρινό σουτ του Μουργκ, αλλά ο Χρηστογεωργός απέκρουσε με δυσκολία.

Ωστόσο, από εκεί και έπειτα γινόταν ένας άτυπος διαγωνισμός λαθών. Οι δύο αντίπαλοι έκαναν συνεχώς... παιδικά λάθη, κάτι που δεν ευνοούσε τον ρυθμό του αγώνα. Ο Κωνσταντέλιας στο 60΄ ξεχύθηκε στον κενό χώρο, σούταρε κιόλας, αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο.

Οι δύο προπονητές βλέποντας πως οι ομάδες τους δεν χρειάζονται να εκπλήξει η μία τη άλλη προχώρησαν σε αλλαγές. Ο Λουτσέσκου έριξε Μπάμπα, Μεϊτέ και Σαμάτα στο ματς, ενώ ο Νταμπράουσκας τους Τοράλ και Ντίκο.

Ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε το γκολ και έτσι ο Λουτσέσκου άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας γυρνώντας τον σε 4-4-2 και έριξε και τον Τζίμα στο παιχνίδι! Αναμφίβολα κάτι που δεν το συνηθίζει ο Ρουμάνος κόουτς. Οι παίκτες του ΟΦΗ από το 76΄και έπειτα άρχισαν να έχουν... τραυματισμούς που διέκοπταν τη ροή του παιχνιδιού, αφού συνεχώς έπεφταν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 91΄ ο Αντρίγια έγινε κάτοχος της μπάλας, έκοψε προς τα μέσα, σούταρε, αλλά ο κίπερ του ΟΦΗ, μπλόκαρε. Στο 95΄ ο ΟΦΗ βρήκε γκολ, ο Αμπάντα έφυγε από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο MVP

Ο Αμπάντα έδωσε πνοή στην αριστερή πλευρά της ομάδας του και βοήθησε για να περιοριστεί η δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ. Κυρίως, όμως, πέτυχε το γκολ με απίθανη εκτέλεση και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στους Κρητικούς

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ που κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε εμπνεύσεις και καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Συνέχεια έφτανε κοντά στην περιοχή του ΟΦΗ κι εκεί μπλόκαρε. Και στο τέλος, αφού προσπαθούσε να βρει το γκολ, το δέχθηκε σε μία αντεπίθεση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ είχε 8/26 γεμίσματα , απόδειξη της κακής τελικής πάσης, ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν 24 επεμβάσεις στην άμυνά τους.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Νταμπράουσκας έδωσε χώρο στον ΠΑΟΚ, ζήτησε από τους παίκτες του να μην αφήσουν καμία τρύπα στην άμυνα και ο ΟΦΗ παρά το γεγονός ότι δεν είχε κατοχή, δεν δέχθηκε πολλές και κυρίως κλασικές φάσεις. Έριξε και τον Αμπάντα στο ματς κι αυτός του έδωσε το γκολ της νίκης. Ο Λουτσέσκου φρέσκαρε την ενδεκάδα, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο, ενώ πέρασε στο ματς τον Μεϊτέ και τον Σαμάτα, με τον Τζίμα στην επίθεση, όμως, δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Αντίθετα, το δέχθηκε.

ΟΦΗ: (Νταμπράουσκας): Χρηστογεωργός, Τοράρισον, Κάρο (Λαμπρόπουλος), Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον, Μπάκιτς (73΄ Αμπάντα), Μπαγέχος (Νέιρα), Μεγιάδο, Ριέρα (65΄ Τοράλ), Φελίπε (65΄ Ντίκο).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (76΄ Βιεϊρίνια), Έκονγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα (66΄ Μπάμπα), Οζντόεφ, Σβαμπ 66΄ (Μεϊτέ), Μουργκ (76΄Τζίμας), Αν. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας. Μπράντον (66΄ Σαμάτα)

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ, Ο ΟΦΗ ΝΙΚΗΣΕ 1-0 ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
  • ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ, 1-0 Ο ΟΦΗ!
  • 95' Ο Αμπάντα έφυγε στην κόντρα κι από αριστερά με ένα ξερό σουτ εκτέλεσε τον Κοτάρσκι. Έχει δοθεί οφσάιντ, αλλά ελέγχεται η φάση
  • 94' Άουτ το φάουλ του Βιεϊρίνια
  • 93' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής
  • 92' σουτ του Ζίβκοβιτς μπλόκαρε ο Χριστογεώργος. Ακόμα 7 λεπτά
  • 85' Κίτρινη στον Κωνσταντέλια
  • 82' Μπήκε και ο Νέιρα στη θέση του Γκαγέγος
  • 80' Ξανά στο έδαφος ο Καρώ, αναγκαστική αλλαγή στη θέση του ο Λαμπρόπουλος
  • 79' Συνεχίζει να πιέζει ο ΠΑΟΚ, μονόλογος το ματς, αλλά δεν κάνει μεγάλες φάσεις
  • 76' Μέσα Βιεϊρίνια, Τζίμας, εκτός Μουργκ και Κεντζιόρα
  • 73' Ο Αμπάντα στη θέση του Μπάκιτς
  • 72' Κίτρινη στον Μπάμπα
  • 70' Κίτρινη στον Μεϊτέ
  • 66' Ο Μεϊτέ κάνει ντεμπούτο, μπήκε στη θέση του Σβαμπ και ο Μπάμπα στη θέση του Ράφα Σοάρες
  • 66' ο Σαμάτα στη θέση του Τόμας
  • 65' Ο Ντίκο στη θέση του Φελίπε και ο Τοράλ στη θέση του Ριέρα
  • Στο 63' Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-1
  • Στο 68' Ολυμπιακός-Λαμία 3-0
  • 61' Σουτ του Ριέρα κόντραρε σε κόρνερ, αλλά υπήρχε οφσάιντ στη φάση
  • 59' ο ΠΑΟΚ κυριαρχεί στο δεύτερο ημίχρονο. Σουτ του Κωνσταντέλια μπλόκαρε ο Χριστογεώργος
  • 52' Κίτρινη στον Ζίβκοβιτς
  • 51' Σουτ του Μουργκ απομάκρυνε δύσκολα ο Χριστογεώργος
  • Πιο πιεστικός ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο
  • Το ψαλιδάκι του Πασαλίδη
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου 0-0
  • 45'+2' Κίτρινη στον Πασαλίδη
  • 45' Κίτρινη στον Εκόνγκ
  • 41' Ψαλίδι του Πασαλίδη από το όριο της μεγάλης περιοχής, έπειτα από κόρνερ, άουτ η μπάλα
  • 36' Σουτ του Μπάκιτς έφυγε ψηλά άουτ
  • Το σουτ του Ζίβκοβιτς που κόντραρε
  • Δείτε την ευκαιρία του Μπάκιτς
  • Δείτε την ευκαιρία του Μεγιάδο
  • 26' Φάουλ τελικά για τον ΠΑΟΚ, λίγο έξω από την περιοχή. Λίγο έξω το χτύπημα του Μουργκ. Στη φάση δέχθηκε κάρτα για διαμαρτυρία ο Μπάκιτς
  • 23' Φάουλ εκτός για τον ΠΑΟΚ, αλλά το μαρκάρισμα φαίνεται να γίνεται στη γραμμή. Ο Τόμας δέχθηκε το μαρκάρισμα του Καρώ, στη συνέχεια ο Κωνσταντέλιας τσίμπησε τη μπάλα κι απέκρουσε ο Χριστογεώργος
  • 20' Κίτρινη στον Γκαγέγος για φάουλ στον Κωνσταντέλια
  • 16' Σουτ του Ζίβκοβιτς εκτός περιοχής κόντραρε σε κόρνερ
  • 14' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, σουτ του Μπάκιτς από το ημικύκλιο απέκρουσε ο Κοτάρσκι
  • 13' Σέντρα του Ράφα Σοάρες. κεφαλιά του Τόμας άουτ
  • 10' Σουτ του Μεγιάδο έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • 5' παιχνίδι κέντρου έως τώρα
  • Σέντρα στο Ηράκλειο
  • Διαιτητές: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, Κωνσταντίνος Ψάρρης, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης
  • Ζεστή ατμόσφαιρα στο Γεντί Κουλέ
  • Η ενδεκάδα και η διάταξη του ΟΦΗ
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
  • 46 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ: 22 ΝΙΚΕΣ Ο ΟΦΗ - 14 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ - 10 ΝΙΚΕΣ Ο ΠΑΟΚ ΓΚΟΛ: 73-54
  • Αυτή είναι η 47η φορά που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες με γηπεδούχο τον ΟΦΗ στην Α’ Εθνική/Super League και οι Κρητικοί έχουν χτίσει από τα πρώτα χρόνια της παρουσίας τους στην κατηγορία μια ιδιαίτερα ευνοϊκή παράδοση, η οποία τα τελευταία χρόνια “αμφισβητείται” από τον ΠΑΟΚ.