Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην Κηφισιά και παρέμεινε στην κορυφή της Super League

Οι παίκτες του Ολυμπιακού

Τζιοβάνι Ζάκαρη Διονύσης Βερβελές 18:56 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:28 - 24.09.2023

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην Κηφισιά μετά την ήττα από τη Φράιμπουργκ, επικρατώντας με 4-0 χάρη στα γκολ των Ελ Κααμπί, Ποντένσε, Γόβετιτς και Ιμπόρα. Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες παρέμειναν στην κορυφή της Super League, έχοντας 13 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με σκορ 4-0 ξέσπασε της Κηφισιάς, επιστρέφοντας με νίκη μετά την ήττα από τη Φράιμπουργκ. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ παρέμεινε στην κορυφή της Stoiximan Super League, έχοντας συνολικά 13 βαθμούς σε πέντε ματς.

Στο πρώτο 20λεπτο η φιλοξενούμενη παρουσίασε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο και μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Τετέι σε τετ-α-τετ αστόχησε και πέταξε την ευκαιρία για την ομάδα του να κάνει το 0-1, στο 9’. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 21’ ήρθε τελικά το 1-0, το οποίο έκανε πράξη ο Ελ Κααμπί από τη λευκή βούλα. Είχε προηγηθεί η επαφή του Πέιου με τον Ποντένσε στην περιοχή, το οποίο ο Κατοίκος καταλόγισε πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός… πήρε φόρα και στο 25’ ο Ποντένσε έκανε το 2-0, υποδεχόμενος με κεφαλιά την εξαιρετική σέντρα του Ορτέγκα. Οι Πειραιώτες χαλάρωσαν τον ρυθμό τους, όμως συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ. Μάλιστα, στο 40ο λεπτό ο Σολμπάκεν έφτασε κοντά στο 3-0, όμως ανενόχλητος έχασε μεγάλη ευκαιρία απέναντι από τον Κρίστινσον.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κινούνται σε «χαμηλές στροφές». Εντούτοις το τρίτο γκολ ήρθε και ήρθε από τον Στέφαν Γιόβετιτς, που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα «ερυθρόλευκα». Ο Μαυροβούνιος δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Παπασάββα και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνωντας την μπάλα στα δίχτυα.

Όσο πέρναγε οι ωρα οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνεθ έκαναν ολοένα και μεγαλύτερη διαχείριση, παραμένοντας κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά, ωστόσο ο Ολυμπιακός πέτυχε και τέταρτο γκολ, με τον Βιθέντε Ιμπόρα στο 90+4’ να διαμορφώνει με κεφαλιά τι τελικό 4-0.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο πεντάλεπτο 20-25’. Ο Ολυμπιακός μέχρι εκείνη την ώρα ναι μεν είχε τον έλεγχο της μπάλας, εντούτοις η Κηφισιά ήταν πιο απειλητική. Τα δύο αυτά τέρματα ηρέμησαν τους Πειραιώτες, οι οποίοι αργότερα κινήθηκαν σε χαλαρό τέμπο.

MVP:

O Ντανιέλ Ποντένσε! Ο Πορτογάλος άσος ήταν αρκετά κινητικός στον αγωνιστικό χώρο, έτρεχε να καλύπτει κενά στην άμυνα, κέρδισε το πέναλτι με το οποίο η ομάδα του έκανε το 1-0 και τέλος πέτυχε και το πρώτο του τέρμα για τη φετινή σεζόν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Με εξαίρεση την πρεμιέρα του εναντίον του Πανσερραϊκού, ο Ολυμπιακός σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος φέτος έχει νικήσει με το ίδιο ακριβώς σκορ. Το παιχνίδι με τον Ατρόμητο, αυτό με τη Λαμία αλλά και το σημερινό (24/9), όλα ολοκληρώθηκαν με 4-0.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Μαρτίνεθ, 4-2-3-1): Πασχαλάκης - Κίνι, Ρέτσιος (74’ Πορόσο), Ντόη, Ορτέγα – Μαντί (46’ Ιμπόρα), Αλεξανδρόπουλος (58’ Καρβάλιο) - Ποντένσε, Σκάρπα, Σολμπάκεν (69’ Μπιέλ) - Ελ Κααμπί (85’ Γιόβετιτς).

Κηφισιά (Αναστασίου, 4-3-3): Κρίστινσον - Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Μασούρας (61’ Ίλιεφ) – Παπασάββας (71’ Αντούνες), Πέιος (71’ Κωνσταντακόπουλος), Ιμπαλίμπο (80’ Παρράς) - Ματέους Σάντος (61’ Γκόμπελιτς), Αντερέγκεν, Τετέ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Δ. Βερβελές: Και το κερασάκι στην τούρτα από τον Ιμπόρα για το 4-0 στο 94ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός "καθαρίζει" εύκολα την Κηφισιά, πιάνει τους 13 βαθμούς και συνεχίζει πρώτος!

• 90+4' Ο Μπιέλ εκτέλεσε το κόρνερ για ο Ιμπόρα με κεφαλιά έβαλε το τέταρτο τέρμα για τον Ολυμπιακό
  • ΓΚΟΟΟΛ 4-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
  • Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
  • Πέντε λεπτά ακόμα για τα 90'
  • 78' Ένα μακρινό σουτ του Σκάρπα καταλήγει ψηλά άουτ
  • 72' Καρβάλιο έκλεψε ψηλά την μπάλα, θέλησε να κρεμάσει τον Κρίστινσον αλλά δεν τα κατάφερε
  • 70' Ο Καρβάλιο έκανε το 4-0 όμως υπάρχει υπόδειξη για οφσαίντ

Δ. Βερβελές: Ανοίγει λογαριασμό με τα γκολ και ο Γιόβετιτς με τη φανέλα του Ολυμπιακού. 3-0 στο 64ο λεπτό, "σβηστά" οι Πειραιώτες...

• 64' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Στεφάν Γιόβετιτς εκτελεί εύστοχα και κάνει το 3-0
  • 63' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Γιόβετιτς δέχθηκε επαφή από τον Παπασάββα και ο Κατοίκος σφύριξε την παράβαση
  • 61' Γυριστό σουτ του Σκάρπα το οποίο σταματάει στον Κρίστινσον
  • 59' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Αντερέγκεν το οποίο περνάει άουτ
  • 53' Ο Ιμπόρα μπήκε στην πορεία της μπάλας, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ

Δ. Βερβελές: Ο Ιμπόρα στη θέση του Μαντί Καμαρά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ανάσες στον μέσο του Ολυμπιακού, σηκώνει και τους υπόλοιπους παίκτες για προθέρμανση ο Ισπανός κόουτς.

• Σέντρα στο β' μέρος

Δ. Βερβελές: Τέλος πρώτου ημιχρόνου, στο 2-0 ο Ολυμπιακός με Ελ Κααμπί και Ποντένσε. Ανέβηκε μετά το 15', δημιούργησε, σκόραρε και ο Μαρτίνεθ καλείται πλέον να διαχειριστεί το ματς. Ωραία εικόνα από τον Σολμπάκεν, δραστήριος με κερδισμένο πέναλτι και γκολ ο Ποντένσε.

• Τέλος στο πρώτο μέρος
  • Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον ανενόχλητο Σολμπάκεν να αστοχεί σε τετ-α-τετ προσπάθεια
  • 30' Σουτ του Σκάρπα στον αέρα, η μπάλα περνάει άουτ

Δ. Βερβελές: Kαι ο πιο βραχύσωμος παίκτης του γηπέδου με κεφαλιά, κάνει το 2-0. Μισό γκολ, όμως, από τη σέντρα του Ορτέγκα, εξαιρετική η σέντρα του.

• 25' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εξαιρετική σέντρα του Ορτέγκα, αποδέκτης ο Ποντένσε που με κεφαλιά έκανε το 2-0

Δ. Βερβελές: Και ο Ελ Κααμπί τη δουλειά του! Στο 21' με πέναλτι που κέρδισε ο Ποντένσε, ανοίγει το σκορ. Σημαντικό ότι βρίσκει γκολ νωρίς ο Ολυμπιακός.

• 21' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ελ Κααμπί ήταν εύστοχος με εκτέλεση «α λα Πανένκα»
  • 19' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ποντένσε δέχθηκε επαφή από τον Πέιο στην περιοχή και ο Κατοίκος έδειξε τη λευκή βούλα.
  • 17' Γύρισμα του Ορτέγκα το οποίο σταματάει ο Κρίστινσον
  • 15' Εξαιρετικό γυριστό σουτ του Σάντος το οποίο μάζεψε ο Πασχαλάκης

Δ. Βερβελές: Πρώτα λεπτά στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο της μπάλας και να ψάχνει το γρήγορο γκολ, αλλά παραλίγο το 0-1 με την Κηφισιά στο 9ο λεπτό... Στην κόντρα.

• 10' Μακρινό σουτ του Ιπαλίμπο, δεν αγχώνεται ο Πασχαλάκης
  • 9' Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά με τον Τετέι, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Ο Έλληνας κίπερ έβαλε τις φωνές στους συμπαίκτες του για την ανασταλτική τους λειτουργία.
  • 5' Γκολ για την Κηφισιά αλλά υπάρχει οφσάιντ. Το τέρμα του Σάντος δεν μετράει
  • 3' Σουτ του Σολμπάκεν στον αέρα, η μπάλα άουτ
  • Σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής του σημερινού αγώνα θα είναι ο Κατοίκος Κωνσταντίνος, με βοηθούς τους Φωτόπουλο και Σινιοράκη. Τέταρτος θα είναι ο Τσετσίλας Κωνσταντίνος και VAR ο Γκάμαρης Αντρέας
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Ντόι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Σκάρπα, Καμαρά, Σολμπάκεν, Ποντένσε, Ελ Κααμπί
    Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας, Πέιος, Ιπαλίμπο, Σάντος, Τετέι, Αντερέγκεν
  • Με ροτέισον θα παρουσιαστεί ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κηφισιά, αφού ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ θέλει να ξεκουράσει τους παίκτες του μετά τη δύσκολη βραδιά της Πέμπτης. Άλλωστε την Τετάρτη (27/9) υπάρχει και η εμβόλιμη αγωνιστική, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν τον Άρη.
  • Οι Πειραιώτες προέρχονται από την εντός έδρας ήττα κόντρα στη Φράιμπουργκ, σε ένα παιχνίδι το οποίο πλήρωσαν τα αμυντικά τους λάθη. Την ίδια ώρα, η Κηφισιά στο προηγούμενο ματς της πρόσφερε γκολ και θέαμα, μετά το 4-4 εναντίον του Πανσερραϊκού.
  • Να επιστρέψει στις νίκες θέλει ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κηφισιά, με τις δύο ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League