Ο Παναθηναϊκός είχε αντίδοτο τον Σπόραρ στο «δηλητήριο» της Ντνίπρο και τώρα η Μαρσέιγ στον δρόμο για τα αστέρια

Γιώργος Σακελλαρίου 22:31 - 01.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:09 - 01.08.2023

Η Ντνίπρο παρά την «τροφική δηλητηρίαση» για 70 λεπτά ζόρισε τον Παναθηναϊκό. Ο Σπόραρ, όμως, με δύο γκολ έδωσε τις λύσεις στο «τριφύλλι», που μετά το 2-2, στον δρόμο για τους ομίλους του Champions League θα βρει τώρα τη Μαρσέιγ.

Η Ντνίπρο επιχείρησε να «δηλητηριάσει» τον Παναθηναϊκό και να του προκαλέσει τεράστια ζημιά στην κατάμεστη Λεωφόρο.

Με τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση του Παναθηναϊκού σε ομίλους, όποια διοργάνωση κι αν είναι, οι «πράσινοι» θα έχουν σίγουρα ακόμα οκτώ ματς (με τα επόμενα δύο στα προκριματικά του Champions League) και τη δυνατότητα να προσφέρουν αρκετούς βαθμούς στην Ελλάδα.

Οι Ουκρανοί χωρίς πίεση, εκμεταλλεύτηκαν την κακή βραδιά του Παλάσιος, του ανέτοιμου Βιλένα και τη μέτρια εικόνα των Τζούρισιτς, Μπερνάρ, Πέρεθ και ανέτρεψαν το σκορ σε 1-2, προκαλώντας καρδιοχτύπια στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, έχει περισσότερη ποιότητα.

Ο Τζούρισιτς στην πρώτη του καλή ενέργεια στο ματς, σέρβιρε το 2-2 στον Σπόραρ, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με δέκα παίκτες και στη Λεωφόρο στήθηκε γιορτή, αφού το σκορ δεν άλλαξε και η πρόκριση βάφτηκε πράσινη. Το σύνθημα στις εξέδρες και (πλέον και στα αποδυτήρια) ήταν πρόκριση επί της Μαρσέιγ. Οι Γάλλοι είναι ισχυροί, αλλά ο Παναθηναϊκός είναι ικανός να συνεχίσει να ζει το όνειρο για τα αστέρια.

Γκολάρα ο Σπόραρ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2’απείλησε, αλλά το σουτ του Κώτσιρα κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 8’ οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν τη μπάλα και ο Παλάσιος σούταρε από δεξιά, αλλά και πάλι η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ. Στο 11’ αναπτύχθηκε εξαιρετικά ο Παναθηναϊκός, ο Βιλένα έκανε το αριστερό σουτ και μπλόκαρε ο Βόλινετς

Στο 15’ το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ. Ο Γεντβάι απομάκρυνε τη μπάλα, ο Σπόραρ κυνήγησε τη φάση, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του αμυντικού κι αφού πέρασε και τον Βόλινετς με ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ισοφάρισε η Ντνίπρο

Οι «πράσινοι» μετά το 1-0 αντί να ανεβάσουν στροφές έδωσαν τη μπάλα στη Ντνίπρο και οι Οικρανοί στο 24’ ισοφάρισαν. Ο Ντόβμπικ πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, μπήκε ανενόχλητος από δεξιά στη μεγάλη περιοχή και με αριστερό πλασέ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι για το 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία

Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους. Στο 33’ η Ντνίπρο κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Ρουμπνίτσκι έκανε το δεξί σουτ εκτός περιοχής και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 2-1. Ο Κώτσιρας έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Παλάσιος, ο Αργεντινός πλάσαρε, ο Βόλινετς απέκρουσε με το δεξί χέρι και η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε ανυπεράσπιστη εστία σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Σ’ αυτή τη φάση, μάλιστα, τραυματίστηκε ο γκολκίπερ της Ντνίπρο κι αντικαταστάθηκε.

Ακυρώθηκε γκολ

Στο 41’ η Ντνίπρο σκόραρε με αριστερό σουτ του Ντόβμπικ, αλλά ακυρώθηκε σωστά το τέρμα, διότι στο ξεκίνημα της φάσης έκανε χέρι ο Καπλιένκο, που έδωσε την πάσα στον φορ των Ουκρανών.

Στο 45’+6’ η Ντνίπρο έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν από φάουλ του Πιχάλιονοκ, ο Πάσιτς με προβολή έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρομερός Μπρινιόλι

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ντνίπρο έχασε μεγάλη ευκαιρία. Η μπάλα στρώθηκε στον Φελίπε, ο οποίος έκανε το δεξί σουτ και ο Μπρινιόλι εκτινάχθηκε στο δεξί παραθυράκι κι απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μιροσνιτσένκο έκανε το πλασέ και μπλόκαρε ο Ιταλός γκολκίπερ.

Στο 49’ από μπαλιά του Σπόραρ, ο Μαντσίνι δεν έκανε καλό κοντρόλ κι έχασε την ευκαιρία, ενώ στο 51’ ο Σπόραρ εντός περιοχής αντί να εκτελέσει προτίμησε την πάσα και χάθηκε η ευκαιρία.

Γκολ η Ντνίπρο

Στο 54’ οι Ουκρανοί έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ο Μιροσνιτσένκο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Σαράπι στην καρδιά της άμυνας ανενόχλητος με κεφαλιά νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-2.

Καθάρισαν Τζούρισιτς, Σπόραρ!

Μετά το 1-2 ο Παναθηναϊκός φυσικά αγχώθηκε και η Ντνίπρο πήρε την πρωτοβουλία. Οι Ουκρανοί αναζητούσαν το τρίτο γκολ και ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Τσόκαϊ, αντί του ανέτοιμου Βιλένα. Το κέντρο είχε χαθεί και ο Σέρβος τεχνικός έψαχνε τον τρόπο να αφυπνίσει την ομάδα του.

Στο 70’, λοιπόν, έγινε το 2-2. Ο Τζούρισιτς που είχε κινηθεί σε ρηχά νερά και σε μεγάλο διάστημα ήταν «εξαφανισμένος» μπήκε από δεξιά στην περιοχή κι έδωσε μισό γκολ στον Σπόραρ, ο οποίος με πλασέ εκτέλεσε τον Κιναρέικιν για το 2-2.

Κόκκινη η Ντνίπρο

Η Λεωφόρος πήρε ξανά φωτιά, ο Παναθηναϊκός αποκατέστησε την τάξη και στο 75’ η Ντνίπρο έμεινε και με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Ταντσιούκ για μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ.

Οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν το 2-2 και στο 88’ έφτασαν κοντά και στο 3-2, αλλά το πλασέ του Ιωαννίδη έφυγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Βιλένα (66’ Τσόκαϊ), Τζούρισιτς (79’ Κλαϊνχάισλερ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (90’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης).

Ντνίπρο (Ολεξάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (37’ λ.τρ. Κιναρέικιν), Πάσιτς, Καπλιένκο (69’ Ταντσιούκ), Σαράπι (57’ Σβάτοκ), Άνταμιουκ, Μπαμπένκο, Φελίπε, Ρουμπνίτσκι (69’ Χουτσούλιακ), Πιχάλιονοκ (68’ Κογκούτ), Μιροσνιτσένκο, Ντόβμπικ.

• 90+6' Τέλος της αναμέτρησης
  • 6 λεπτά ο έξτρα χρόνος
  • 89' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουάνκαρ με μαγκή μπαλιά βρήκε τον Ιωαννίδη, ο οποίος σούταρε κι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
  • 88' Ωραία προσπάθεια του Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Κλεϊνχάισλερ ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
  • Ιωαννίδης και Κλεϊνχάισλερ μπήκαν στο παιχνίδι αντί των Σπόραρ και Τζούρισιτς
  • Ο ποδοσφαιριστής της Ντνίπρο που είδε την κόκκινη είχε μπει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα
  • 75' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τάντσικ και η Ντνίπρο μένει με 10!
  • Εξαιρετική ενέργεια του Τζούρισιτς από τα δεξιά, τρομερό γύρισμα στον Σπόραρ που προ κενής εστίας δεν αστόχησε κι έκανε το 2-2
  • 70' ΓΚΟΛ!!! Ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει με τον Σπόραρ!!!
  • 65' Στη θέση του Βιλένα, ο Τσόκαϊ
  • Πλέον το παιχνίδι είναι σε οριακό σημείο, με την Ντνίπρο να ψάχνει το γκολ που θα το στείλει στην παράταση
  • Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε στον ύπνο και ο Σαράπι με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Ντνίπρο...
  • 54' ΓΚΟΛ! Η Ντνίπρο κάνει τυο 1-2!
  • 53' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μαντσίνι με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Σπόραρ που δεν πλάσαρε προ κενής εστίας με το αριστερό με αποτέλεσμα στη συνέχεια να κάνει λάθος πάσα!
  • Ο Παλάσιος άφησε την θέση του στον Μαντσίνι με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους
  • 46' Τεράστια επέμβαση του Μπρινιόλι! Ο Φελίπε ήταν ολομόναχως στο ημικύκλιο έπιασε ένα πανέμορφο σουτ και υποχρέωσε τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού σε μια σπουδαία επέμβαση
  • 46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο
  • 45+5' Τέλος 1ου ημιχρόνου
  • 45+5' Τεράστια ευκαιρία για την Ντνίπρο! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πάσιτς από κοντά αστόχησε!
  • 5 λεπτά ο έξτρα χρόνος
  • Κίτρινη στον προπονητή της Ντνίπρο για διαμαρτυρία και το γκολ δεν μετράει
  • 40' Η Ντνίπρο κάνει το 1-2, αλλά ο διαιτητής γυρίζει πίσω την φάση για χέρι και περιμένουμε το VAR
  • 36' Αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο ο Βόλινετς που αποθεώνεται από τον κόσμο, με τον δεύτερο τερματοφύλακα της Ντνίπρο Κιναρέικιν να παίρνει την θέση του. Είναι ο τερματοφύλακας που έπαιξε βασικός στο πρώτο ματς
  • 34' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Πρώτα ο Παλάσιος μετά από εξαιρετική κάθετη του Κώτσιρα, πρόλαβε και πλάσαρε τον αντίπαλο γκολκίπερ που έσωσε με το δεξί χέρι, η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρ ο οποίος με την εστία κενή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
  • 33' Ευκαιρία για την Ντνίπρο! Σουτ του Ρουμπτσίνσκι, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι
  • 32' Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού φαίνεται να έχουν επηρεαστεί αρκετά από την στιγμή του 1-1 και μετά, με την Ντνίπρο να έχει τον έλεγχο...
  • Με ωραία ατομική ενέργεια ο Ντόβμπικ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι για το 1-1
  • 23' ΓΚΟΛ! Η Ντνίπρο ισοφαρίζει άμεσα με ένα πολύ όμορφο γκολ
  • Ήδη συνθήματα για το παιχνίδι με την Μαρσέιγ από τον κόσμο του Παναθηναϊκού
  • Μετά από βαθιά μπαλιά, ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας, ο Σπόραρ το κατάλαβε κοντρόλαρε μπροστά του και με λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
  • 15' ΓΚΟΛ!!! Ο Σπόραρ ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό!
  • 11' Απίθανη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού, με τον Σπόραρ να δίνει στον Βιλένα το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Βόλινετς
  • 8' Σουτ του Παλάσιος, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ
  • 3' Ο Παναθηναϊκός έχει μπει δυνατά και πιέζει από τα πρώτα λεπτά
  • Η Λεωφόρος ήδη έχει σχεδόν γεμίσει 25 λεπτά πριν την σέντρα
  • Η ενδεκάδα της Ντνίπρο: Βόλινετς, Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σαράπι, Καπλιένκο, Μπαμπένκο, Ντομίνγκο Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πικάλονοκ, Ρουμπτσίνσκι, Ντόβμπικ.
  • Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Παλάσιος, Μπερνάρ, Σπόραρ

Ο Παναθηναϊκός καλείται απόψε να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Το «τριφύλλι» μετά τη νίκη με 3-1 στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, θα υποδεχθεί στις 20.30 την ουκρανική Ντνίπρο με στόχο φυσικά μία ακόμα νίκη μπροστά στους οπαδούς του που θα γεμίσουν τη Λεωφόρο και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Εκεί, όπου θα περιμένει τον Παναθηναϊκό η ισχυρή Μαρσέιγ.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, με πρόκριση επί της Ντνίπρο, όχι μόνο θα συνεχίσει στον δρόμο για τα αστέρια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, αλλά θα εξασφαλίσει μίνιμουμ τη συμμετοχή στους ομίλους του Europa League. Θα παίζει δηλαδή στην Ευρώπη δεδομένα μέχρι τις γιορτές και θα κυνηγήσει βέβαια τη συμμετοχή του στην Ευρώπη και το 2024.

Επιπλέον, είναι σημαντικό οι «πράσινοι» να νικήσουν και απόψε τη Ντνίπρο, ώστε να συγκεντρώνουν βαθμούς για να ανέβουν θέσεις στην UEFA, αφού είχαν μείνει πολύ πίσω τα τελευταία χρόνια. Φυσικά η πρόκριση θα φέρει στον Παναθηναϊκό κι αρκετά έσοδα. Ένα ποσό τουλάχιστον οκτώ εκατ. ευρώ, που θα ανέβει ανάλογα με την πορεία και το market pool. Το πόσες ομάδες ελληνικές θα είναι στο Europa League, ενώ αν περάσει στους ομίλους του Champions League τα έσοδα θα είναι τριπλάσια.

Η Ντνίπρο στον αντίποδα, δεν τρομάζει φυσικά τον Παναθηναϊκό κι αυτό φάνηκε και στο Κόζιτσε. Είναι μία ομάδα με ταλέντο, αλλά άπειρη κι επίσης όπως υποστηρίζουν μέλη της ομάδας, ανάμεσά τους και οκτώ ποδοσφαιριστές υπέστησαν τροφική δηλητηρίαση. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός δεν χρειάζεται να τους δώσει δικαιώματα.

Οι Ουκρανοί μετά το 1-3 στην ουδέτερη Σλοβακία, θα παίξουν πιο ελεύθερα, δεν έχουν να χάσουν κάτι και ο Παναθηναϊκός οφείλει να είναι σοβαρός, να βγάλει την ποιότητα και την ανωτερότητά του και να τελειώσει την πρόκριση, μπροστά στους οπαδούς του, που είναι ενθουσιασμένοι μετά το πρώτο ματς και με τις φετινές προσθήκες.