Ευρώπη τέλος για τον Παναθηναϊκό, που πλήρωσε αστοχία και ατομικά λάθη

Ο Μπερνάρ μονολογεί και οι παίκτες της Μακάμπι πανηγυρίζουν το 0-2

Intime

Γιώργος Σακελλαρίου Μπάμπης Τσιμπίδας 21:43 - 14.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:10 - 14.12.2023

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν έτοιμος για το ευρωπαϊκό ραντεβού και πληρώνοντας ξανά τα ατομικά λάθη, ηττήθηκε 2-1 από τη Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο και αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Νταβίντ και Τσερί τα γκολ των φιλοξενούμενων, μείωσε στο φινάλε ο Ιωαννίδης.

Ευρώπη, τέλος για φέτος για τον Παναθηναϊκό... Χαμένες ευκαιρίες, ατομικά λάθη, κακές επιλογές, ολιγωρίες και αδράνειες, έφεραν την ήττα με 2-1 από τη Μακάμπι Χάιφα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και την τέταρτη θέση στον όμιλο του Europa League. Μία κατάληξη που σημαίνει αποκλεισμός και από το Conference League.

Η πικρή αλήθεια είναι πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν ανέτοιμοι για αυτό το επίπεδο. Η έλλειψη παραστάσεων, η απειρία και η ασυνεννοησία κόστισαν στους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς σε όλα τα παιχνίδια, από την 3η μέχρι την 6η αγωνιστική. Οι τέσσερις ήττες του Τριφυλλιού, έχουν τουλάχιστον ένα γκολ που περιλαμβάνει σοβαρό σφάλμα «πράσινου». Με τέτοια συμπεριφορά, σε μία διοργάνωση της UEFA τιμωρείσαι και αυτό συνέβη.

Τουλάχιστον, η πρόοδος που σημείωσε ο Παναθηναϊκός τη φετινή περίοδο, μετά από πολυετή αποχή από τα ευρωπαϊκά γήπεδα, να εξαργυρωθεί σε νοοτροπία και πείρα για την επόμενη σεζόν. Όσο για τη Μακάμπι Χάιφα, αξίζει συγχαρητήρια, αφού παρότι είναι ένα γκρουπ σε εμπόλεμη χώρα, χωρίς έδρα πλέον στις διεθνείς υποχρεώσεις της, έπαιξε έξυπνα και πήρε τη νίκη στη Λεωφόρο. Και θα συνεχίσει στο Conference League.

Το παιχνίδι

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα λαθών και στο τέλος την πληρώνει ο Παναθηναϊκός... Στο 20’ ο Κορνού σέντραρε από αριστερά, Σένκεφελντ και Λοντίγκιν «τράκαραν» και ο αφύλακτος Νταβίντ σκόραρε με κεφαλιά.

Το προβάδισμα της Μακάμπι «πάγωσε» τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς. Προσπάθησαν να επιτεθούν και να ισοφαρίσουν, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το τακουνάκι του Ιωαννίδη, όμως στην πλειονότητα των φάσεων δεν είχαν ψυχραιμία για να επιλέξουν σωστά.

Ο Κέουφ βρέθηκε σε δαιμονισμένο βράδυ και με δύο επεμβάσεις κράτησε την εστία του απαραβίαστη στο 63’. Με απόκρουση στην απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ και στη δεύτερη κεφαλιά του Βαγιαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός αφού δεν σκόραρε στις ευκαιρίες του, δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 76’. Ο Μαντσίνι έχασε τη μπάλα από τον Κορνού, έμεινε να διαμαρτύρεται ενώ ο Τσέρι μπήκε στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος το γλύστρημα του Βαγιαννίδη, αφύλακτος εκτέλεσε τον Λοντίγκιν για το 2-0.

Στο 89’ ο Παναθηναϊκός ανέκτησε ελπίδα. Ο Μαντσίνι εκτέλεσε κόρνερ, ο Αράο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο επερχόμενος Ιωαννίδης σκόραρε με κεφαλιά. Δυστυχώς, με εξαίρεση ένα σουτ του Ιωαννίδη, οι «πράσινοι» δεν μπήκαν ξανά στην περιοχή του Κεούφ και ο Καμπάκοφ σφύριξε ληξη με τον πίνακα να δείχνει 1-2...

Ο MVP: Ο Πιερό έπαιζε μόνος με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και τους ανάγκαζε να μένουν πίσω και να μην κερδίζουν μέτρα. Μπορεί να σκόραραν οι Νταβίντ και Τσερί, αλλά ο Αϊτινός στράικερ έκανε τη διαφορά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αστοχία των παικτών του Γιοβάνοβιτς. Ξανά εκεί που έπρεπε ένας παίκτης απλά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν τα κατάφεραν.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Μεσάι Ντεγκό με την τακτική του και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, κέρδισε τακτικά τον Γιοβάνοβιτς. Ο οποίος βέβαια δεν ευθύνεται για τα ατομικά λάθη και τα γλυστρήματα των ποδοσφαιριστών, αλλά για την επιμονή σε ένα στυλ που δεν ευδοκιμεί.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βούλγαρος Γκεόργκι Καμπάκοφ άφησε το παιχνίδι να εξελιχτεί, δεν το διέκοπτε με σφυρίγματα, χωρίς να χάσει τον έλεγχο. Κατάφερε να περάσει απαρατήρητος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (80’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (69’ Τσέριν), Μπερνάρ, Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Αϊτόρ (89’ Σπόραρ), Ιωαννίδης

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μεσάι Ντεγκό): Κέουφ, Σούντγκρεν (46’ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνού (80’ Ποντγκορεάνου), Τσερί (80’ Καλαϊλί), Καφουμάνα, Αλί Μοχάμεντ (31’ λ.τ. Τζαμπέρ), Χαγκά, Νταβίντ (65’ Ρεφαΐλοφ), Πιερό

Sportal Euroleague Show με Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός και τις μάχες του Big 4 στην Ευρώπη

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-1 και έμεινε εκτός Ευρώπης
  • Ακόμα 3 λεπτά
  • 91' Σουτ του Ιωαννίδη μπλόκαρε ο Καϊούφ
  • 6 λεπτά οι καθυστερήσεις
  • Από το κόρνερ ο Ιωαννίδης βρήκε τη μπάλα με το πρόσωπο έστω και με λίγο τύχη και η μπάλα πήγε στην αριστερή γωνία για το 1-2
  • 89' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ ΜΕ ΙΩΑΝΝΙΔΗ
  • Η ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία του ΠΑΟ για το 1-1
  • 86' Κεφαλιά του Γεντβάι απέκρουσε εκπληκτικά ο Καϊούφ και πάλι, αλλά η μπάλα είχε περάσει άουτ στο κόρνερ του Αϊτόρ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Δυστυχώς, οι «πράσινοι» αφού δεν σκόραραν, φρόντισαν ξανά να δώσουν έτοιμο γκολ στη Μακάμπι. Ο Μαντσίνι έχασε τη μπάλα και αντί να κυνηγήσει, έμεινε να διαμαρτύρεται, ο Βαγιαννίδης γλύστρησε και ο Τσέρι μόνος του στο πέναλτι, σκόραρε. Η συνέχεια στην Ευρώπη, τελειώνει πρόωρα.

• Μία από τις μεγάλες ευκαιρίες του ΠΑΟ
  • 79' Κεφαλιά του Πιερό στα χέρια του Λοντίγκιν
  • Μετράει το γκολ
  • Ο Κορνούντ γύρισε από αριστερά στον Σερί κι αυτός εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στον Γεντβάι κι έγινε το 0-2. Ελέγχεται το γκολ για φάουλ στην αρχή της φάσης στον Μαντσίνι
  • 74' ΓΚΟΛ Η ΜΑΚΑΜΠΙ
  • 70' Μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟ. Ο Μαντσίνι εκτέλεσε με το αριστερό εντός περιοχής κι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καϊούφ
  • 69' Μέσα Μαντσίνι, Τσέριν, έξω Παλάσιος, Βιλένα
  • 68' Σουτ του Ιωαννίδη κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Μονότερμα στην κυριολεξία. Τι λείπει; Το γκολ. Κρίσιμο τώρα το δίλημμα για τον Γιοβάνοβιτς, που η ενδεκάδα ρολάρει. Θα χρησιμοποιήσει κάποιον ξεκούραστο ή θα συνεχίσει ως έχει;

• Αλλαγή για τη Μακάμπι Χάιφα. Ο Ρεφαέλοφ στο 67' στη θέση του Νταβίντ
  • Ο Αϊτόρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καϊούφ απέκρουσε ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα. Ο Ιωαννίδης έκανε την κεφαλιά στη συνέχεια ο Καϊούφ απέκρουσε ξανά, ο Αράο σε άδεια εστία δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα και χάθηκε η τρελή ευκαιρία
  • 63' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Τραβούσε τα μαλλιά του ο Γιοβάνοβιτς
  • 59' Κίτρινη στον Χατζάτζ για φάουλ στον Χουάνκαρ
  • Σκίστηκε το παπούτσι του Χουάνκαρ!
  • Φάουλ του Αϊτόρ απέκρουσε σε κόρνερ ο Καϊούφ
  • 55' Φάουλ σε καλό σημείο πήρε ο Μπερνάρ από τον Σεκ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής το φάουλ
  • Στο 54' ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 3-1
  • 53' Κεφαλιά του Γεντβάι δίπλα από το δεξί δοκάρι
  • Μονόλογος του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους που πιέζει για την ισοφάριση
  • Η μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο
  • 50' Σουτ του Αϊτόρ κόντραρε στον Νταβίντ κι έφυγε κόρνερ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Πιερό είναι ένα τέρας της φύσης, δεν κόβεται με τίποτα. Ο Σένκεφελντ που είναι δυναμικός παίκτης, έχει βρει τον μπελά του με τον Αϊτινό. Είναι άγνωστο πως θα μπορέσουν οι “πράσινοι” να τον περιορίσουν χωρίς να αφήσουν χώρους.

• 48' Σουτ του Παλάσιος εντός περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 46' Κίτρινη στον Πιερό για φάουλ σε εναέρια μονομαχία στον Σένκεφελντ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • 46' Ο Φέινγκολντ στη θέση του Σούντγκρεν
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Παναθηναϊκός - Μακάμπι Χάιφα 0-1 με το γκολ του Νταβίντ στο 20'
  • 45'+5' Κεφαλιά του Αράο άουτ από το κόρνερ του Αϊτόρ
  • 45'+4' Στο τείχος και κόρνερ το φάουλ του Μπερνάρ
  • 45'+3' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟ και κίτρινη στον Σούντγκρεν για το μαρκάρισμα στον Ιωαννίδη
  • 45'+2' Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά από δύσκολη θέση από δεξιά ο Παλάσιος σούταρε άουτ
  • Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο
  • 45' Κεφαλιά του Νταβίντ έφυγε άουτ.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ίσως να οφείλεται στην εποχή, ίσως τα αίτια είναι γενικότερα. Όμως ο Παναθηναϊκός υποφέρει παίζοντας τόσο επιθετικά. Κυρίως, επειδή εκτίθεται πολύ ανασταλτικά. Ο Γιοβάνοβιτς επιμένει, αλλά η ομάδα το πληρώνει συνέχεια.

• Το γκολ της Χάιφα που ακυρώθηκε
  •  41' Σουτ του Ιωαννίδη με το αριστερό εκτός περιοχής η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
  • Στο 37' ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 1-1
  • Το γκολ της Μακάμπι Χάιφα
  • Ο Αϊτόρ «πάγωσε» προσωρινά τους πάντες στον Παναθηναϊκό
  • 30' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ. Γύρισμα του Βαγιαννίδη από δεξιά, τακουνάκι του Ιωαννίδη απέκρουσε ο Καϊούφ, στη συνέχεια και προ του Αϊτόρ, ο γκολκίπερ των Ισραηλινών έδιωξε τη μπάλα, ενώ ο Ισπανός εξτρέμ ήταν έτοιμος να τη σπρώξει στα δίχτυα.
  • 26' Σφύριξε φάουλ του Πιερό ο Καμπάκοφ και δεν μετράει το γκολ της Μακάμπι Χάιφα. Φάνηκε να σπρώχνει ο Πιερό. Ακυρώθηκε το γκολ.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Στη σέντρα από τον Κορνού, Σένκεφελντ και Λοντίγκιν τράκαραν μεταξύ τους και ο Νταβίντ έμεινε αφύλακτος και σκόραρε με κεφαλιά. Άλλο ένα τραγικό λάθος που φέρνει γκολ φιλοξενούμενου...

• 22' Νέα επίθεση και κόρνερ από τη Μακάμπι Χάιφα, δόθηκε οφσάιντ στην πάσα
  • Σέντρα του Κορνούντ από αριστερά, αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή ο Νταβίντ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ισραήλ
  • 20' ΓΚΟΛ Η ΜΑΚΑΜΠΙ
  • Το κορεό των φίλων του Παναθηναϊκού
  • Σηκώθηκε ο Ισπανός, ο οποίος πιάνει τον προσαγωγό του.
  • 19' Διακοπή στο ματς. Γλίστρησε και πιάνει το πόδι του ο Αϊτόρ!
  • 16' Αριστερό σουτ του Βιλένα εκτός περιοχής, ήταν αδύναμο κι έφυγε άουτ
  • 13' Δεξί σουτ του Σερί εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν
  • Σουτ του Μοχάμεντ κόντραρε στα σώματα, δεν βγήκε αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό
  • Ο Καμπάκοφ κιτρινίστηκε για θέατρο στη μεγάλη περιοχή της Χάιφα

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν παίζουν με ασφάλεια στις μεταβιβάσεις τους μέχρι τώρα, αφήνοντας προϋποθέσεις για αντεπιθέσεις στους φιλοξενούμενους. Χρειάζεται μεγαλύτερη συγκέντρωση.

• Στο ματς που είναι σ' εξέλιξη ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 0-1
  • 3' Αριστερό σουτ του Αϊτόρ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟ
  • 1' Σουτ του Σερί κόντραρε σε κόρνερ. Κινδύνευσε ο Παναθηναϊκός στο κόρνερ. Υπήρξε σύγχυση, αλλά τελικά έβγαλε άμυνα

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: H επιλογή Βιλένα αντί Τσέριν δίπλα στον Αράο, κάνει τον Παναθηναϊκό πιο δημιουργικό και πιο ικανό στην κατοχή και στην κυκλοφορία της μπάλας. Πάντα στη θεωρία, στην πράξη όλα φαίνονται στο γήπεδο. Ο Τσέριν είναι πιο δυναμικός, πιο πιεστικός και τρέχει περισσότερο.

• Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Ξενόπουλος, Μπρινιόλι, Πέρεθ, Σπόραρ, Τσέριν, Μαντσίνι, Σιδεράς, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Κυριόπουλος.
  • Οι δηλώσεις του Ντεγκό πριν το ματς

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Αναμφίβολα, η πιο ηχηρή απόφαση του Γιοβάνοβιτς είναι η εναλλαγή στην εστία. Ο Γιούρι Λοντίγκιν παίρνει την πρώτη πολύ σοβαρή συμμετοχή του φέτος και καλείται να δικαιώσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του. Ο Λοντίγκιν παίζει στο πρωτάθλημα, αλλά σε ματς ήσσονος σημασίας.