Εύκολα η Ρεν, νίκησε με 2-0 τη Νις

Στέλιος Βαρδάκης • 00:19 - 14.01.2024

Η Ρεν επικράτησε με 2-0 εντός έδρας επί της Νις για τη 18η αγωνιστική της Ligue 1.

H Ρεν φιλοξένησε τη Νις επικρατώντας με 2-0 και πήρε νική «ανάσα» ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις. Στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος παρέμεινε η ομάδα της Νίκαιας παρά την ήττα.

Πολύ καλύτερη οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο καθώς ήταν πολύ πιο δραστήριοι στο ματς, με τον γκολκίπερ της Νις όμως, Μπούλκα, να είναι σε ετοιμότητα όσες φορές χρειάστηκε.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 31’ με τον Μπουριζό να είναι εύστοχος, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Το ημίχρονο τελείωσε με τη Νις να έχει υπό τον έλεγχό της το ματς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη με τον Καλιμουεντό να κάνει το 2-0 στο 54’. Στη συνέχεια, η Ρεν διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Στην 10η θέση η ομάδα του Ζιλιέν Στεφάν με 22 βαθμούς, ενώ η Νις παρέμεινε στη 2η θέση με 35 βαθμούς.