Από οκτάρα σε πεντάρα η Αταλάντα και τώρα... Ίντερ

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Αταλάντα / © Youtube

Sportal newsroom 17:55 - 19.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:45 - 19.01.2023

Λίγες μέρες μετά το 8-2 επί της Σαλερνιτάνα στο πρωτάθλημα, η Αταλάντα «πάτησε» με 5-2 τη Σπέτσια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Σκορπάει τρόπο η καταιγιστική Αταλάντα! Η «Θεά» μετά το 8-2 επί της Σαλερνιτάνα στο πρωτάθλημα, διέλυσε με 5-2 τη Σπέτσια και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Εκεί, οι «μπεργκαμάσκι» , που έχουν πετύχει 13 (!) γκολ σε τέσσερις ημέρες, θα «κονταροχτυπηθούν» με την Ίντερ.

Η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 10' πήρε το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Λούκμαν, ενώ ο Νιγηριανός «χτύπησε» ξανά μετά από 2 λεπτά, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα με τον Εκντάλ (14'), όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Σπέτσια μείωσε ξανά με τον Βέρντε.

Στο 72ο λεπτό ο Χέιλουντ πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ, ενώ με το αυτογκόλ του Αμπαντού στο 90', διαμορφώθηκε το τελικό 5-2.