Απίθανο ματς και «γούρικο» ξεκίνημα για τη Ντόρτμουντ (4-3)

Παίκτες Ντόρτμουντ / Lars Baron / Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:48 - 22.01.2023

Σε ένα παιχνίδι... απαγορευμένο για καρδιακούς η Ντόρτμουντ πήρε απίστευτη νίκη κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (4-3) και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά.

Με καταιγισμό γκολ ξεκίνησε το 2023 στη Bundesliga και μία από τις ομάδες που έκαναν... πάρτι ήταν και η Ντόρτμουντ, η οποία σε ένα απίστευτο παιχνίδι νίκησε την Άουγκσμπουργκ με 4-3.

Το μοτίβο του αγώνα πάνω κάτω ίδιο, αφού τρεις φορές πήρε το προβάδισμα η γηπεδούχος και τις τρεις ισοφαρίστηκε, μέχρι να έρθει ο «λυτρωτής» Ρέινα και να δώσει το τρίποντο που οδηγεί σε τροχιά Ευρώπης την ομάδα του Τέρζιτς.

Nωρίτερα, στο 29' ο Μπέλιγχαμ έκανε το 1-0, στο 40' ο Μάιερ έκανε το 1-1, στο 42' ο Σλότερμπεκ έκανε το 2-1, στο 45 +1' έκανε το 2-2 και μέσα σε ένα ημίχρονο είχαν μπει τέσσερα γκολ.

Η συνέχεια πάνω κάτω ίδια στο δεύτερο μέρος με τον Μπάινο-Γκίντενς να σκοράρει για το 3-2 στο 76' και ένα λεπτό αργότερα ο Τσολίνα ισοφάρισε σε 3-3.